Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kominy stalowe

Jak dbać o komin ze stali nierdzewnej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Komin jest elementem, który służy do odprowadzania spalin. Stanowi konstrukcję, która jest praktycznie bezobsługowa.

Właściwy montaż i instalacja komina ze stali nierdzewnej

Kominy ze stali nierdzewnej nazywane są także kominami kwasoodpornymi. Jednak, aby nie zaczęła zagrażać im rdza, muszą być odpowiednio zamontowane. W niewłaściwe zaprojektowanym kominie może dojść do korozji galwanicznej.

Zdarza się to w sytuacji, kiedy stal „czarna” jest łączona ze stalą szlachetną, a miejsca styku tych tworzyw nie zostały odizolowane. Błędu tego można uniknąć w prosty sposób. Wystarczy użycie sznura kominiarskiego, by połączyć ze sobą części komina.

Należy także pamiętać o właściwym zabezpieczeniu komina, który wystaje ponad dach. Skraplający się kondensat ma w swoim składzie kwas siarkowy. Ten z kolei powoduje korozję wżerową. Można temu zapobiec odpowiednie zaizolowanie komina i jego zwymiarowanie.

Montując komin, należy wykorzystywać do tego specjalne narzędzia. Jeżeli do jego przycinania służyć będą szlifierki kątowe czy tarcze tnące, korozja może pojawić się bardzo szybko. Dlatego trzeba używać tarcz z dopiskiem INOX.

Gwarantują one chłodne cięcie, czyli takie, które nie doprowadzi do przegrzania się stali szlachetnej. Ponadto obejmy i nity stosowane do instalacji komina muszą także być wykonane ze stali nierdzewnej. Powinny być one oddzielone od samego komina silikonem lub elementami z gumy.

Czyszczenie i konserwacja kominów

Niekiedy zdarza się, że podczas montażu komina ze stali nierdzewnej dojdzie do jego zabrudzenia, na przykład zaprawą murarską. Jednak nie można go w żadnym wypadku oczyszczać preparatami do usuwania cementu. Stosuje się do tego substancje zawierające bardzo małą ilość kwasu fosforowego.

Po ich użyciu powierzchnia komina powinna być przepłukana zdemineralizowaną wodą. Komin powinien być również regularnie czyszczony. Jest to zadanie, które najlepiej pozostawić specjalistom. Tylko oni dokładnie pozbędą się zabrudzeń, jednocześnie nie niszcząc powierzchni stali nierdzewnej.

Odpowiedni opał

Bardzo ważne jest to, jaki skład mają spaliny odprowadzane przez komin. Ma na to wpływ rodzaj opału. „Z roku na rok coraz więcej uwagi poświęca się temu, aby ogrzewać domy jedynie przeznaczonym do tego paliwem. Dla dobra środowiska, jak i komina, absolutnie nie można używać w tym celu śmieci.

Grozi to jego szybkim zabrudzeniem oraz korozją” – mówi fachowiec z firmy Komin–Flex. Za taki stan rzeczy są odpowiedzialne tlenek węgla, dwutlenek siarki, chlorowodór i cyjanowodór

Opracowanie: redakcja IRBJ

Źródło i zdjęcia: Komin-Flex 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum