Czym kierować się podczas wybierania zbiornika do c.w.u.?

Aby zbiornik na ciepłą wodę użytkową służył nam przez lata, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii: materiał, z którego wykonano zbiornik, metoda jego zasilania oraz pojemność. Te trzy elementy mają znaczący wpływ na nasze zadowolenie z danego produktu.

Czym kierować się podczas wybierania zbiornika do c.w.u.?
OEM Energy zasobniki, zbiorniki buforowe, podgrzewacze, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i solare, osprzęt instalacyjny, urządzenia pomiarowe
Dane kontaktowe:
+48 501 510 511
Składowa 17 41-500 Chorzów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Wykonanie zbiornika do ciepłej wody użytkowej

Zbiorniki do CWU wykonane są zazwyczaj:

  • ze stali pokrytej emalią ceramiczną (od strony mającej kontakt z wodą użytkową),
  • ze stali węglowej z wewnętrznym wymiennikiem wody użytkowej z stali nierdzewnej,
  • w całości z stali nierdzewnej.

Występują również innego rodzaju zbiorniki - z wykładzinami wykonanymi z żywicy, polimerowymi, epoksydowymi lub z innych tworzych sztucznych - jednak należy je raczej traktować w kategoriach niszy rynkowej niż wiodących rozwiązań i dlatego też nie będą omawiane poniżej.

W zbiornikach pokrytych emalią ceramiczną wspomniana emalia jest zabezpieczeniem antykorozyjnym, stanowiąc barierę ograniczającą kontakt wody ze stalą, a tym samym nie dopuszczając do korozji. Zbiorniki te są dodatkowo zabezpieczone przez zastosowanie anody ochronnej. Same anody ochronne występują w dwóch rodzajach: 

  • anody magnezowe (podlegające okresowej wymianie i kontroli),
  • anody tytanowe/elektroniczne (bezobsługowe – podlegające jedynie kontroli poprawności działania).

W zbiornikach wykonanych ze stali nierdzewnej lub z wymiennikiem wody użytkowej ze stali nierdzewnej sam materiał, który ma kontakt z wodą użytkową stanowi zabezpieczenia antykorozyjne. Niektórzy producenci dodają również do zbiorników ze stali nierdzewnej anody magnezowe lub tytanowe, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne.

Zbiornik z dwiema wężownicami OEM Ceramic
Zbiornik z dwiema wężownicami OEM Ceramic fot. OEM Energy

Z uwagi na cenę w/w produktów, najbardziej optymalnym ekonomicznie wyborem jest zakup zbiornika emaliowanego. Należy jednak zwrócić uwagę, iż w przypadku własnych ujęć wodnych (własna studnia), należy zastosować zbiornik Emaliowany z anodą tytanową lub wykonany ze stali nierdzewnej. W przypadku anod magnezowych i własnych ujęć wodnych o niskiej zawartości tlenu może dochodzić do reakcji chemicznej wytwarzającej nieprzyjemny zapach i kolor wody (siarkowodór). W przypadku większej zasobności portfela kolejnym uzasadnionym ekonomicznie zakupem będzie zbiornik czarny z wężownicą ciepłej wody użytkowej wykonanej z stali nierdzewnej (OEM HYGIENIC) łączący w sobie zalety zbiorników z stali nierdzewnej i przystępną cenę.

Woda użytkowa może być ogrzewana za pomocą grzałki elektrycznej lub przez wymiennik. Występują zarówno zbiorniki z pojedynczą, dwoma i więcej wężownicami (wymienniki) jak i kombinowane gdzie ogrzewanie wody odbywa się za pomocą ciepłej wody kotłowej zajmującej całą objętość zbiornika. Zatem ilość źródeł ciepła (kocioł, kolektory słoneczne, kominek, pomp ciepła etc.) powinna determinować to, ile wymienników będzie posiadał zbiornik.

Zbiornik z jedną wężownicą OEM HYGIENIC
Zbiornik z jedną wężownicą CWU OEM HYGIENIC 401 G fot. OEM Energy

Pojemność zbiornika na ciepłą wodę użytkową

Dobór pojemności/wielkości zbiornika powinien wynikać z zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Średnie dobowe zużycie cwu na 1 osobę to około 50 litrów, przy czym należy zaznaczyć, że w przypadku używania wanny zamiast prysznica zużycie to rośnie nawet do 160 litrów na 1 osobę. Poza dobowym zużyciem cwu na optymalną pojemność zbiornika wpływ ma też moc i maksymalna temperatura źródła ciepła. Dla przykładu, przy zużyciu cwu na poziomie 200 litrów (4 osobowa rodzina) w zależności od źródła ciepła należy dobrać następujący zbiornik:

  • kolektory słoneczne i kocioł węglowy – 300L z dwoma wymiennikami,
  • kocioł węglowy – 200L z wymiennikiem,

Powyższe różnice wynikają zarówno z mocy urządzenia (kocioł wysoka moc więc szybki czas nagrzewania; kolektory słoneczne mała moc i dłuższy czas nagrzewania) jak i maks. temp cieczy grzewczej.

  • Przy źródłach ciepła o wysokiej mocy pojemność zbiornika powinna być równa lub nieznacznie niższa od dziennego zapotrzebowania na cwu
  • Przy źródłach ciepłach o małej mocy, pojemność zbiornika powinna być większa od dziennego zapotrzebowania na cwu.

Klasa energetyczna zbiornika na ciepłą wodę użytkową

Kolejnym ważnym parametrem określającym jakość zbiornika jest jego izolacja, a dokładniej jego klasa energetyczna. Zbiorniki o niskiej klasie energetycznej generują wysokie straty ciepła a tym samym rośnie koszt magazynowania ciepłej wody użytkowej. Analogicznie zbiorniki o wysokiej klasie energetycznej generują małe straty ciepła i niski koszt magazynowania ciepłej wody użytkowej. Należy zaznaczyć, iż obecnie najbardziej ekonomiczne w zakupie i użytkowaniu są zbiorniki izolowane wysokiej jakości pianką PUR osiągające klasę B (OEM CERAMIC 160, 200 i 300) lub C, ponieważ obecnie oferowane zbiorniki w klasie A są kosztowne w zakupie (z uwagi na zastosowanie nowatorskich technologii lub posiadanie grubszej warstwy izolacji z pianki PUR – większe wymiary),gdzie różnica w cenie zakupu nie ma przełożenia na oszczędności w trakcie użytkowania produktu.

Zbiorniki w zależności od ilości wymienników możemy podzielić na:

  • bez wężownicy – ogrzewanie za pomocą opcjonalnie zainstalowanej grzałki elektrycznej,
  • z jedną wężownicą – ogrzewanie wody za pomocą jednego źródła ciepła (najczęściej kocioł węglowy, gazowy).
  • z dwiema wężownicami – ogrzewanie za pomocą dwóch źródeł ciepła (najczęściej kolektory słoneczne + kocioł węglowy lub gazowy).
  • z jedną dużą wężownicą – ogrzewanie wody za pomocą jednego źródła ciepła (dedykowane do źródeł ciepła o niskim parametrze temp. cieczy grzewczej – np. pompy ciepła).
  • z dwiema wężownicami w tym wężownicą o dużej powierzchni – ogrzewanie za pomocą dwóch źródeł ciepła (dedykowane do źródła ciepła o niskim parametrze temp. cieczy grzewczej – np. pompa ciepła oraz do źródła ciepła o wysokim parametrze).
  • z wężownicą higieniczną – ogrzewanie za pomocą jednego lub kilku źródeł ciepła (najczęściej kominek z płaszczem wodny + kocioł węglowy + pompa ciepła).
  • z wężownicą higieniczną i wężownicą co – ogrzewanie za pomocą dwóch źródeł ciepła ( najczęściej kominek z płaszczem wodny oraz kolektory słoneczne, lub kocioł).
  • z wężownicą higieniczną i dwiema wężownicami co – ogrzewanie za pomocą trzech źródeł ciepła ( najczęściej kominek z płaszczem wodny oraz kolektory słoneczne oraz kocioł).
  • z dwiema wężownicami higienicznymi – ogrzewanie za pomocą dwóch źródeł ciepła ( najczęściej pompa ciepła oraz kolektory słoneczne lub kocioł).

źródło i zdjęcia: OEM Energy