Czym jest dobry klimat w pomieszczeniu?
Klimat wewnętrzny to coś więcej niż tylko powietrze wewnętrzne. Oprócz powietrza na klimat w pomieszczeniu składają się:
- temperatura,
- wilgotność powietrza,
- poziom dwutlenku węgla i środowisko akustyczne, czyli potocznie mówiąc hałas i zdolność do jego tłumienia.
Klimatu nie można zobaczyć, powąchać, posmakować, usłyszeć ani poczuć, więc zwyczajnie nikt nie zwraca na to uwagi. Jakość klimatu wewnętrznego ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. W końcu większość życia spędzamy w domu, w pracy lub w szkole.
Po wejściu do pomieszczenia można zauważyć słabą jakość klimatu w pomieszczeniu gdy:
- poczujesz nieprzyjemne zapachy
- odczujesz duszne powietrze
- zbyt wysoka zawartość dwutlenku węgla sprawi, że będą problemy z skupieniem, koncentracją, znużeniem, a może nawet wystąpi ból głowy.
- zbyt wysoka lub niska temperatura wewnętrzna sprawi, że nie będzie poczucia komfortu.
Objawy spowodowane złym klimatem w pomieszczeniu obejmują problemy z oddychaniem, podrażnienia oczu, bóle głowy i zmęczenie. Osoby mające problemy z układem oddechowym, dzieci i osoby starsze są często bardziej narażone. Dobry klimat w pomieszczeniu jest bardzo ważny zarówno dla mieszkańców, jak i konstrukcji domu. Klimat nie może być ani zbyt suchy, ani zbyt wilgotny i to niezależnie od warunków zewnętrznych. Jakość klimatu wewnętrznego w obiekcie jest utrzymywana właśnie dzięki wentylacji.
Jak rekuperator Enervent dba o dobry klimat?
Po pierwsze - czynnik zdrowotny. Powietrze w pomieszczeniu jest świeże i przefiltrowane
- Budynek jest zdrowy i nie ma problemu z wilgotnością, przesuszonym powietrzem czy zagrzybieniem ścian
- Obrotowy wymiennik ciepła przywraca wilgoć do powietrza trafiającego do pomieszczenia zimą, a tym samym zawsze utrzymuje wilgotność klimatu na zdrowym poziomie zarówno dla budynku, jak i jego mieszkańców.
Po drugie - efektywność energetyczna. Obrotowy wymiennik ciepła jest wyjątkowo energooszczędny, nawet sam w sobie, a w połączeniu z pompą ciepła masz najbardziej energooszczędne rozwiązanie, które nie ma sobie równych. Całą nadwyżkę i energię odpadową można wykorzystać, wprowadzając np. funkcje Aqua i EnergyBUS. Letnie nocne chłodzenie (tzw. free cooling) obrotowego wymiennika ciepła zmniejsza koszt chłodzenia.
Po trzecie - dbanie o komfort domowników.
- Odpowiednia temperatura powietrza w pomieszczeniu jest tworzona przez ogrzewanie lub chłodzenie powietrza wdmuchiwanego do wnętrza.
- Kontrolowanie poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu umożliwia także komfortowe warunki w pomieszczeniu w upalne letnie dni lub gdy jest bardzo wilgotno.
źródło i zdjęcia: OEM Energy