Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Sprytny sposób na podłogę pływającą - suchy jastrych z płyt gipsowo-włóknowych Rigips Rigidur

Podkłady podłogowe z płyt RIGIPS Rigidur przeznaczone są do wykonywania podłoży pod wszelkiego rodzaju materiały posadzkowe w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Podłoga Rigidur wykonana jest z elementów podłogowych RIGIPS Rigidur E, z których każdy składa się z dwóch płyt gipsowo-włóknowych fabrycznie zespolonych klejem i zszywkami, ułożonych z przesunięciem tworzącym zakładkę (felc) o szerokości 50 mm na wszystkich krawędziach.

Sprytny sposób na podłogę pływającą - suchy jastrych z płyt gipsowo-włóknowych Rigips Rigidur
Saint-Gobain Construction Products Polska - Rigips Systemy suchej zabudowy - gwarancja idealnie gładkiej powierzchni bez pęknięć
www.rigips.pl

Zakładki umożliwiają szczelne łączenia sąsiednich elementów, dzięki czemu powstaje bardzo równa płaszczyzna pod różnego rodzaju posadzki. Płyty stosuje się do wykonywania suchych podkładów pod posadzki ceramiczne, drewniane, drewnopochodne, PCV, wszelkie elastyczne wykładziny podłóg, w szczególności:

  • o podwyższonych wymaganiach tłumienia odgłosu kroków oraz wymagań przeciwpożarowych
  • o podwyższonych wymaganiach izolacyjności termicznej.

System suchego jastrychu RIGIPS należy do grupy podłóg pływających. W związku z tym należy wykonać dylatacje obwodowe i progowe za pomocą samoprzylepnej taśmy do dylatacji z gąbki weber.floor 4960 lub pasków do dylatacji z wełny mineralnej ISOVER Twist. Sposób rozplanowywania dylatacji powinien być zgodny z zasadami układania posadzek betonowych.

Zalety stosowania podkładów podłogowych RIGIPS Rigidur

Podkłady podłogowe z suchego jastrychu RIGIPS są rekomendowane do adaptacji poddasza na mieszkalne - pozwalają stworzyć trwałą i lekką podłogę na poddaszu w prosty sposób.

Suchy jastrych na poddaszu wykonany z płyt gipsowo-włoknowych RIGIPS Rigidur po zaszpachlowaniu połączeń płyt
Suchy jastrych z płyt gipsowo-włoknowych RIGIPS Rigidur po zaszpachlowaniu połączeń płyt

Wśród ich przewag warto wymienić takie:

  • Uniwersalność - idealne do stosowania w renowacji posadzek w starym budownictwie i nowowznoszonym, nadają się do posadzek ogrzewanych, odporne na wahania temperatury i wilgotności, z zastosowaniem podsypki keramzytowej dają możliwość wyrównania dużych nierówności podłoża.
  • Niepalność (reakcja na ogień: A2-s1, d0 wg EN 14190) - spełniają surowe wymagania określane przepisami ochrony przeciwpożarowej w budownictwie użyteczności publicznej, chronią strop przy oddziaływaniu ognia od góry w klasie odporności ogniowej od EI 30 do EI 120.
  • Fabryczna prefabrykacja elementów - ułatwia montaż i czas jego trwania, umożliwia niemal natychmiastowe użytkowanie pomieszczenia.
  • Twardość powierzchniowa - umożliwia stosowanie znacznych obciążeń powierzchniowych i punktowych w wielu obszarach zastosowań.
  • Gładkość powierzchniowa - wymaga niewielu czynności wykończeniowych i daje możliwość stosowania miękkich wykładzin podłogowych.
  • Łatwość w obróbce - za pomocą dostępnych narzędzi stosowanych w montażu systemów suchej zabudowy.
  • Ekologiczność - przyjazny dla zdrowia i środowiska.

źródło i zdjęcia: Rigips