Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Klimatyzatory

Jak odprowadzać skropliny z klimatyzacji? Fachowe porady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Instalacje klimatyzacyjne ochładzają i osuszają powietrze znajdujące się w budynku, generując przy tym spore ilości skraplającej się wody. Wymaga ona właściwego odprowadzenia w sposób, który będzie przyjazny jednocześnie dla środowiska, jak i dla wszystkich mieszkańców danego obiektu. Do największych wyzwań należy problematyczne umiejscowienie takiego systemu oraz konieczność zapewnienia mu bezwzględnej szczelności.

Odprowadzenie skroplin z klimatyzacji

Odprowadzanie skroplin z klimatyzacji może zasadniczo odbywać się na dwa różne sposoby. Pierwszy wykorzystuje siłę grawitacji, a drugi polega na wymuszaniu przepływu ciśnieniowo. Zdarza się również, że obie te metody stosuje się jednocześnie.

Grawitacyjne odprowadzanie skroplin sprowadza się do ukierunkowania instalacji w dół, pod takim kątem, aby woda samoistnie spływała w pożądane miejsce. Optymalny kąt wynosi około 1 - 2 stopni względem płaszczyzny podłoża w przeliczeniu na 1 metr bieżący rury. Taki sposób sprawdzi się wyłącznie w przypadku najmniejszych systemów, w których odległość klimatyzatora od miejsca odpływu skroplin jest niewielka - dotyczy zazwyczaj naściennych jednostek typu split.

Duże instalacje klimatyzacyjne wymagają skorzystania z drugiego sposobu odprowadzania skroplin, czyli ze specjalnych pomp do kondensatu. Poddają one wodę ciśnieniu, które zmusza ją do pokonania oporu przepływu i siły grawitacji. Pozwala to przepompować skropliny na większe odległości, a także poziomo lub nawet w górę. Dzięki temu można odprowadzić je do dowolnego miejsca - pionu instalacji kanalizacyjnej, zbiornika wewnętrznego lub gruntu na zewnątrz.

Montaż klimatyzacji a odprowadzenie skroplin

W celu zagwarantowania skuteczności systemu odprowadzania skroplin, w pierwszej kolejności konieczny jest dobór odpowiedniej pompy. Każdy model cechuje się bowiem inną wydajnością, co przekłada się na określoną ilość odprowadzonej wody, a także odległość i wysokość jej przepompowania. Podjęcie odpowiedniej decyzji umożliwia dokumentacja techniczna instalacji, wskazująca na maksymalną ilość wytwarzanych skroplin. Na tej podstawie z łatwością dobierzesz pompę o właściwej wydajności oraz średnicy rury odpływowej.

Bardzo istotną kwestią jest również uwzględnienie klasy szczelności IP, która decyduje o wodoszczelności modułów sterujących. Należy zwrócić uwagę także na zabezpieczenie termiczne, które zostaje uruchomione w przypadku przegrzania pompki skroplin. Dzięki takiemu udogodnieniu żywotność urządzenia zdecydowanie wzrasta.

Najczęstsze błędy popełniane podczas montażu klimatyzacji

Poza doborem niewłaściwej pompy, podczas montażu klimatyzacji zdarzają się także inne błędy. Do najczęstszych należy brak podpór bądź ich nieodpowiedni rozstaw, co skutkować może awariami instalacji i jej zasyfonowaniem. Do tzw. efektu syfonu dochodzi, gdy przewód odprowadzający kondensat znajduje się niżej niż taca ze skroplinami. W efekcie różnicy ciśnień woda zostaje w całości wyciągnięta z przewodu, a pompka uruchamia się "na sucho".

Z tego samego względu należy pamiętać o zalaniu wodą układów korzystających z pompki, kiedy uruchamia się je po raz pierwszy lub po długiej przerwie. Praca "na sucho" powoduje bowiem przegrzanie urządzenia, a ostatecznie jego uszkodzenie. Bardzo istotne jest także usunięcie powietrza z przewodu tłocznego, ponieważ do poprawnej i bezawaryjnej pracy pompy skroplin potrzebują właśnie wody, którą usuwają.

Montaż klimatyzacji wiąże się też z ryzykiem zablokowania się pływaka w położeniu dolnym lub górnym. W efekcie pompa nie dostaje sygnału uruchomienia bądź pracuje cały czas, nawet po odprowadzeniu skroplin. Dzieje się tak wskutek lekko ukośnego, a nie idealnie poziomego zamontowania modułu załączającego pompkę. Źle wykonana instalacja powoduje takie problemy jak zalewanie pomieszczeń lub przegrzewanie pompy.

Warto pamiętać, że problemy z instalacją odprowadzającą skropliny mogą występować nie tylko na etapie montażu, ale także podczas eksploatacji klimatyzatora. Ich powodem bywają rurki odpływowe, które cechują się względnie niewielką średnicą. Sprawia to, że osiadające w nich zanieczyszczenia przyczyniają się do ich zatykania. Za nieprawidłowe działanie pompy odpowiadają również zabrudzenia w komorze pływaka. Z tego względu należy dokonywać regularnych przeglądów i serwisowania instalacji. Zaniechanie zabiegów konserwacyjnych może przyczynić się do powstania przykrego zapachu, wylania skroplin lub uszkodzenia pompki.

Do błędów popełnianych podczas montażu pomp skroplin należą również następujące kwestie:

  • zagięcie przewodu odprowadzającego skropliny,
  • brak opasek na łączach przewodów,
  • brak odpowietrzenia pływaka,
  • brak udrożnienia głównego odpływu,
  • montaż pływaka w niewłaściwej pozycji,
  • niepoprawne podłączenie zasilania.

Gdzie odprowadzać skropliny z klimatyzatora?

Montaż klimatyzatora w domu wolnostojącym jest o tyle łatwiejszy, że nie trzeba przejmować się kwestią sąsiadów. W bloku odprowadzenie skroplin z instalacji wymaga zgody osób mieszkających na tej samej kondygnacji oraz bezpośrednio nad i pod klimatyzowanym lokalem. Woda może być gromadzona w specjalnym zbiorniku na balkonie, a w przypadku braku takiej możliwości - musi zostać poprowadzona do systemu kanalizacji. Ta ostatnia opcja wiąże się z koniecznością poniesienia większych wydatków.

W budynku wolnostojącym skropliny mogą być odprowadzane wszędzie, gdzie jest to na rękę właścicielowi. Często kieruje się je do gruntu lub wewnętrznego zbiornika. Rzadziej zachodzi konieczność odpompowywania ich do kanalizacji.

Źródło: Onninen

Zdjęcie Lilianna Jampolska dla portalu budujemy dom.pl

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA