Jakie deski tarasowe wybierają Polacy? Trendy w 2021 roku

Wiosną i latem z przyjemnością korzystamy z uroków balkonów i tarasów. Nie wszyscy zdążyli jednak przegotować się do sezonu. Podpowiadamy, jakie rodzaje i wzory desek drewnianych oraz kompozytowych cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. Wśród popularnych modeli bez trudu można znaleźć atrakcyjną propozycję idealną dla siebie.

Jakie deski tarasowe wybierają Polacy? Trendy w 2021 roku
DLH Global Deski tarasowe drewniane, deski tarasowe kompozytowe, blaty kuchenne, elewacje drewniane, podłogi drewniane
www.dlh.pl
DLH Global Deski tarasowe drewniane, deski tarasowe kompozytowe, blaty kuchenne, elewacje drewniane, podłogi drewniane
Dane kontaktowe:
58 662 29 68, 58 691 09 81
Starogardzka 4, 83-010 Straszyn

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Jakie cechy muszą posiadać deski tarasowe?

Deski tarasowe muszą być przede wszystkim trwałe, a więc odporne na kaprysy zarówno pogody, jak i przelotnych mód. Chodzi przecież o oto, by przez długie lata dobrze służyły użytkownikom oraz cieszyły ich oczy. Z tych powodów przed dokonaniem wyboru warto przyjrzeć się klasyce gatunku, ale także prześledzić najważniejsze trendy. Dzisiejsze innowacje będą przecież określały styl nowoczesnego tarasu przez kolejne lata.

Dlaczego drewniane deski tarasowe są popularne?

Zrozumiałe są powody, dla których wielu klientów wybiera deski drewniane. Jest to bez wątpienia najszlachetniejszy materiał do budowy tarasów, naturalny i przyjazny człowiekowi. Deski takie pozwalają łatwo zaaranżować otoczenie sprzyjające wypoczynkowi. Stanowią też znakomite tło dla roślin, płóciennych leżaków, wyplatanych mebli. Ponadto pięknie kontrastują z bielą, zielenią i wszystkimi odcieniami błękitu, które na wielu tarasach – także w głębi lądu – przypominają o wakacjach spędzonych pod żaglami, w kajaku albo na plaży.

Wprawdzie z upływem czasu deski naturalne mogą się zmieniać pod wpływem czynników atmosferycznych, jednak odpowiednio pielęgnowane stale cieszą oczy. Ważne jest tu regularne zamiatanie, w razie powstania plam mycie, a także wykonywane raz lub dwa razy do roku olejowanie, które chroni ich pierwotny kolor.

Deski tarasowe ze świerku
Deski tarasowe marki DLH z drewna świerkowego fot. DLH Global

Deski drewniane występują w najróżniejszych odcieniach brązu. Najbardziej nasycone barwy przynoszą gatunki egzotyczne, jak wspaniałe merbau, massaranduba, kempas czy bangkirai, a z gatunków rodzimych – jesion thermo. Średnio nasycone brązy oferują m.in. guyana teak, ipe (lapacho), cumaru i garapa, a także impregnowana sosna.

Zachwycające tarasy w jasnych, złocistych odcieniach powstają ze świerka oraz z powszechnie cenionego modrzewia syberyjskiego. Ten ostatni słynie z tego, że jest bardzo trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych, a charakteryzuje się atrakcyjną ceną. Jednocześnie wyróżnia się zachwycającym rysunkiem gęsto ułożonych słojów, który nieraz stanowi największą ozdobę tarasu wykończonego tym materiałem.

Deski tarasowe z cumaru
Deski tarasowe marki DLH z drewna egzotycznego cumaru fot. DLH Global

Najczęściej wybierane kolekcje desek kompozytowych

Bardzo wielu z nas marzy o urodzie tarasów z naturalnego drewna, niemniej rośnie popularność desek kompozytowych. Niektórzy oczekują rozwiązań o podwyższonych walorach funkcjonalnych – tak, by pielęgnacja plenerowego salonu sprowadzała się do szybkich i prostych porządków. Inni z kolei poszukują wariantów bardziej przystępnych cenowo niż gatunki egzotyczne czy modrzew. Na potrzeby jednych i drugich odpowiadają bestsellerowe kolekcje LUNA i DUNA. 

Deski kompozytowe Solid Struktura
Deski kompozytowe z kolekcji Solid Struktura marki DLH (teak) fot. DLH Global

Obie oprócz szarości i grafitu przynoszą trzy odcienie brązu – jasny (teak), rudy (redwood) i czekoladowy (ciemny brąz). Łatwo spośród nich dobrać wariant najlepiej odpowiadający własnemu gustowi, jak i harmonijnie łączący się z architekturą domu. Obie także są czterostronnie szlifowane, wobec czego z doskonałym efektem można wykorzystać dowolną stronę. Każda z nich po jednej stronie ma widoczne ryflowania szerokimi marginesami wzdłuż obu krawędzi.

Po drugiej natomiast LUNA ukazuje takie same marginesy i tylko 11 dość luźno rozłożonych ryfli, DUNA z kolei awangardowy rysunek zaledwie 6 ryfli bez marginesów. Dzięki temu w kreacji niezwykle nowoczesnego tarasu śmiało może iść w zawody z kolekcjami SOLID i SOLID STRUKTURA.

Deski kompozytowe Duna
Deski kompozytowe z kolekcji Duna marki DLH (ciemny brąz) fot. DLH Global

Najmodniejsze kolory desek tarasowych

Szarości – od jasnych, srebrzystych, po antracyt – określają koloryt epoki współczesnej. Świetnie wyglądają zestawiane z nie mniej popularną bielą, z ciepłymi odcieniami drewna i z najróżniejszymi wyrazistymi barwami. Nie dziwi więc, że inwestorzy chętnie wprowadzają szarości także na taras – zwłaszcza odkąd pojawiły się deski kompozytowe o takim wybarwieniu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że produkty te mające w składzie nawet 50% drewna, cechuje wysoka odporność na wilgoć i wahania temperatur, a przez to duża stabilność. Ponadto zastosowana przy ich produkcji technologia skutecznie zapobiega butwieniu, inwazji szkodników czy uszkodzeniom spowodowanym przez silne mrozy. A chcąc sprawnie wyczyścić deski kompozytowe po zimie z ewentualnych zabrudzeń, można bez obaw użyć myjki ciśnieniowej.

Deski kompozytowe Gala
Deski kompozytowe z kolekcji Gala marki DLH (grafit) fot. DLH Global

DLH ma w ofercie wiele modeli tarasowych desek kompozytowych w odcieniach szarości i grafitu. Znalazły się w kolekcjach LUNA, DUNA i GALA – z tradycyjnym, choć zróżnicowanym ryflowaniem, dodatkowo innym po jednej i drugiej stronie deski.

Niedawno pojawiły się też w nowych kolekcjach SOLID (z jedną stroną gładką, a drugą gęsto żłobioną) i SOLID STRUKTURA (z wyjątkowym rysunkiem słojów drewna). Zwłaszcza te dwie ostatnie kolekcje, wyjątkowe na rynku, warto polecić osobom, które pragną, by ich taras odzwierciedlał najnowsze trendy i kształtował przyszłe mody, a u gości budził zachwyt przyprawiony odrobiną zazdrości.

Ponieważ deski z tych dwóch linii mają przekrój pełny, umożliwiają wykonywanie tarasów również o nieregularnym obrysie oraz takich, w których krawędź pozostaje odsłonięta – nie ma tu konieczności montowania listew wykończeniowych.

źródło i zdjęcia: DLH Global