Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak sterować domem za pomocą głosu? Czy to możliwe?

Dzięki aplikacji TaHoma® w smartfonie możemy sterować urządzeniami domowymi oraz sprawdzać, co pod naszą nieobecność dzieje się w naszym domu. Wystarczy, że połączymy centralę TaHoma® z Asystentem Google i zaczniemy sterować urządzeniami w domu głosowo.

Jak sterować domem za pomocą głosu? Czy to możliwe?
Somfy Somfy jest światowym liderem branży automatyki i napędów do bram, rolet, żaluzji, markiz oraz rozwiązań do domów
www.somfy.pl
Somfy Somfy jest światowym liderem branży automatyki i napędów do bram, rolet, żaluzji, markiz oraz rozwiązań do domów
Dane kontaktowe:
22 509 53 00
Marywilska 34, 03-228 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Ogrodzenia i bramy ogrodzeniowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy można sterować domowymi urządzeniami z Asystentem Google?
  • Jak tworzyć komendy głosowe?
  • Jakie korzyści daje nam sterowanie głosowe?

Dzisiaj dzięki np. Google Assistant możemy sterować głosowo urządzeniami domowymi, takimi jak rolety, bramy czy oświetlenie. Wystarczy, że będą one połączone z centralą sterującą TaHoma® marki Somfy, która już sama w sobie umożliwia nam komfortowe zarządzanie domem na odległość z aplikacji w smartfonie.

Steruj domowymi urządzeniami z Asystentem Google

Po zintegrowaniu centrali z Google Assistant możemy głosowo sterować urządzeniami pojedynczo lub też uruchamiać ustawione wcześniej scenariusze. W skrócie oznacza to tyle, że zamiast klikać w aplikacji, możemy tylko uruchomić Asystenta Google i wypowiedzieć odpowiednią komendę.

Na przykład wracamy do domu samochodem. Podjeżdżamy do posesji, przed nami zamknięta brama wjazdowa. Aktywujemy Google Assistant i mówimy: OK Google, open the gate. Ze względów bezpieczeństwa aplikacja zapyta nas o kod PIN w celu potwierdzenia komendy. Ustaloną wcześniej kombinację cyfr również wypowiadamy głosowo. Wówczas brama otworzy się automatycznie, a my bez problemu wjeżdżamy na podjazd, bez odrywania rąk od kierownicy. To takie proste!

W jaki sposób tworzyć komendy głosowe?

Zaczynamy od prostego sformułowania "OK Google", które wzbudzi asystenta. Potem wypowiadamy wydajemy już konkretne polecenie. Jeżeli planujemy sterować jednym urządzeniem lub jedną grupą urządzeń, np. otworzyć jedną roletę zewnętrzną w salonie, wówczas używamy słowa "open" i wypowiadamy nazwę wybranego produktu zgodnie z oznaczeniem w aplikacji TaHoma®.

Somfy - sprawdzone rozwiązania automatyki domowej i smart home - dowiedz się więcej

Jeśli chcemy zamknąć np. bramę wjazdową używamy polecenia "close". Nieco inaczej wygląda to w przypadku uruchamiania scenariuszy. Tu komendą aktywującą jest "turn on". Ze względu na ograniczoną dostępność opcji językowych w Google Assistant zalecane jest używanie komend głosowych w języku angielskim.

Oczywiście, co ważne, komunikacja z asystentem jest dwukierunkowa. Oznacza to, że za każdym razem kiedy wydamy polecenie głosowe otrzymamy informację zwrotną o położeniu urządzeń  To możemy również sprawdzić bezpośrednio w aplikacji TaHoma® - jeśli wyposażyliśmy dom w produkty w technologii io-homecontrol® o dowolnej porze i z dowolnego miejsca zobaczymy, jaki jest status poszczególnych elementów domu (np. podniesiona roleta, zamknięta brama garażowa, wyłączone oświetlenie).

Asystent Google - mówisz i masz

Sterowanie głosowe jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym. Wykonywanie rutynowych domowych czynności zajmuje dokładnie tyle czasu, ile wypowiedzenie krótkiej komendy głosowej. Przykładowo: wstajemy rano i chcemy otworzyć wszystkie rolety, aby wpuścić promienie słoneczne do domu i z energią rozpocząć nowy dzień. Zaczynamy rozmowę:

- Ty: "Ok Google"

- Ty: "Open roller shutters"

- Asystent: "Ok"

…i do domu wpada naturalne światło.

Nie powinniśmy zapominać także o ważnych aspektach bezpieczeństwa i energooszczędności. Ile razy nie pamiętaliśmy żeby zamknąć bramę garażową czy wyłączyć oświetlenie, gdy w pośpiechu wybiegaliśmy z domu? W domu sterowanym głosowo jedną komendą aktywujemy scenariusz, który zabezpieczy dom na czas nieobecności. Przykładowo: spóźniamy się na ważne spotkanie do biura, a jeszcze musimy odwieźć dzieci do przedszkola.

- Ty: "Ok Google”

- Ty: "Turn on leaving home”

- Asystent: "Ok”

… i uruchomią się urządzenia dodane do scenariusza "Wychodzę z domu": wszystkie rolety zostaną opuszczone, oświetlenie wyłączone i brama garażowa zamknięta, a my możesz popędzić do swoich codziennych obowiązków.

Co jeszcze daje nam sterowanie głosowe?

Sterowanie głosowe to wciąż nowe rozwiązanie, a jego możliwości i zastosowanie rozwijają się w ogromnym tempie. Już dziś w domu możemy, za pomocą komend głosowych w połączeniu z odpowiednio zdefiniowanymi produktami czy scenariuszami w TaHoma, sterować oświetleniem, bramą garażową, wjazdową, roletami… aż po ogrzewanie czy alarm. Takie możliwości znacznie ułatwiają życie, poprawiają jego komfort, i oszczędzają jakże cenny czas.

źródło i zdjęcie: Somfy