Przygotowanie ściany do natrysku gładzi gipsowej
Odpowiednio przygotowana ściana to kluczowy element podczas prac wykończeniowych. Źle przygotowane podłoże może spowodować pękanie i odpadanie gładzi. Aby prawidłowo przygotować ścianę pod gładź gipsową, musimy dokładnie przyjrzeć się jej powierzchni. Na początku usuwamy wszelkie niechciane elementy, takie jak tapety, gwoździe, kołki i luźne elementy.
Usuwanie tapet
Jest to niewątpliwie bardzo kłopotliwe, ponieważ oprócz usunięcia tapety musimy wyczyścić ścianę z kleju, na który była przyklejona. Usuwanie kleju najbardziej kłopotliwe jest przy tapetach starego typu, które mocowane były często na bardzo trudne do usunięcia kleje. Usuwanie tapet najłatwiej przeprowadzić przy użyciu parownicy. Jeżeli nie mamy tego typu sprzętu, pozostaje nam duża gąbka lub spryskiwacz, skrobak i woda (można dolać do niej odrobinę octu - dzięki temu tapeta szybciej odklei się od ściany). Tapety dokładnie namaczamy i po chwili próbujemy oderwać.
Grube tapety przed namoczeniem warto podziurkować. Możemy użyć do tego specjalnych narzędzi lub po prostu lekko je nacinać np. skrobakiem. Do usunięcia kleju niezbędne może okazać się użycie specjalistycznych środków, a także metalowych gąbek, skrobaczek lub nawet papieru ściernego. Jeżeli na ścianie zostaną niewielkie ilości kleju, możemy całość umyć wodą z mydłem technicznym. PO wyschnięciu gruntujemy powierzchnię.
W przypadku, kiedy nie udało nam się usunąć całego kleju po tapetach, możemy spróbować pokryć powierzchnię miejscowo klejem gipsowym (starając się zachować jak najrówniejszą powierzchnię kleju).
Szpachlowanie ściany
Kolejnym etapem prac jest usunięcie wszystkich kołków i gwoździ znajdujących się w ścianie. Dziury należy zaszpachlować, używając szpachli gipsowej. W miejscach, gdzie pojawiają się pęknięcia na ścianie, musimy sprawdzić, czy nie doszło do odspojenia tynku. Jeżeli tak, powinniśmy usunąć wszelkie elementy, które uległy odspojeniu.
Jeżeli pęknięcia są tylko powierzchniowe, na ich powierzchni warto użyć taśmy łączeniowej w formie siatki. Pozwoli to na wzmocnienie powierzchni i zapobiegnie przenoszeniu pęknięcia na warstwę gładzi. Jeżeli ściana jest w nie najlepszym stanie, możemy pomyśleć o pokryciu całej jej powierzchni warstwą szpachli gipsowej.
Szpachla gipsowa nadaje się również do szlifowania. Dzięki temu -jeżeli nie zależy nam na idealnie gładkiej powierzchni- możemy wyszlifować warstwę szpachli i nie nakładać na nią gładzi gipsowej. Jeżeli chcemy nakładać szpachlę gipsową na dużą powierzchnię, dobrym sposobem jest użycie w tym celu pistoletu natryskowego (np. Agrekom). Pozwoli to na pokrycie ściany równą powierzchnią szpachli i znacznie ułatwi późniejsze wyrównywanie i szlifowanie.
Gładzie gipsowe - ręcznie czy natryskowo?
Ostatnim etapem prac jest nałożenie warstwy gładzi gipsowej. W związku z tym, że bardzo łatwo się ona szlifuje, pozwala na bezproblemowe uzyskanie idealnie gładkiej białej powierzchni. Gładź gipsową możemy nakładać na trzy sposoby: ręcznie, ręcznie przy użyciu wałka do gładzi, natryskowo. Metody te różnią się po pierwsze kosztami, jakie musimy ponieść na zakup sprzętu, ale też jakością i szybkością wykonania pracy.
Najtańszą, ale też najbardziej pracochłonną metodą nakładania gładzi gipsowej, jest nakładanie ręczne. Wystarczy do tego odrobina chęci i paca ze stali nierdzewnej. Jest to metoda zajmująca najwięcej czasu i wymagająca największego wysiłku fizycznego. Ręczne nakładanie gładzi sprawdzi się w przypadku domowego remontu lub pokrycia gładzią tylko niewielkiego obszaru ściany.
Kolejną, bardzo popularną metodą jest nakładanie gładzi wałkiem. Metoda ta pozwala na nałożenie gładzi równą warstwą. Zakup wałka to niewielki wydatek, który pozwala na przyspieszenie pracy. Niestety podczas nakładania gładzi wałkiem, musimy się liczyć z dużymi stratami w materiale. Tego typu sposób nakładania wymaga od nas również dosyć dużego wysiłku fizycznego.
Najszybszą i najbardziej komfortową metodą jest natrysk gładzi, przy użyciu pistoletu do gładzi. Ta forma nakładania gładzi pozwala na nałożenie masy równą warstwą. Dzięki temu proces zaciągania i ewentualnego szlifowania jest niezwykle szybki i prosty. Natrysk pistoletem wyposażonym w dyszę płaską (np. Agrekom) pozwala na utworzenie strumienia przypominającego wachlarz. Pozwala to na dotarcie gładzi gipsowej w naroża i inne trudnodostępne miejsca.
Wygodny i wydajny pistolet tynkarski
Pistolet tynkarski pozwalający na natrysk gładzi, zazwyczaj ma zewnętrzny zbiornik o dużej pojemności (20 lub 60 litrów). Umożliwia to łatwy transport materiału. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przechowywania masy w zbiorniku. Jeżeli nakładanie gładzi trwa kilka dni, możemy pozostawić ją w szczelnie zamkniętym zbiorniku. Po dniu pracy konieczne jest dokładne umycie pistoletu natryskowego i przewodów. Metoda natryskowego nakładania gładzi jest powszechnie stosowana przez profesjonalistów, ale coraz częściej sięgają po nią osoby remontujące własny dom.
Natrysk gładzi pistoletem tynkarskim
Podczas natrysku gładzi gipsowej za pomocą pistoletu, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach i odpowiedniej kolejności prac. Jeżeli ściany są już odpowiednio przygotowane, powinniśmy dokładnie zabezpieczyć wszystkie elementy, których nie chcemy pokrywać gładzią. Kupując gładź do natrysku, zwróćmy uwagę na to, czy producent przewiduje taką metodę nakładania. Taka informacja powinna znajdować się na opakowaniu.
Do natryskowego nakładania nadają się zarówno gładzie gotowe, jak i te sypkie, wymagające zmieszania z wodą. Należy pamiętać, że gładź przeznaczona do agregatu tynkarskiego, powinna zawierać dodatkowe 10% wody lub środka gruntującego. Ułatwi to przepływanie masy przez przewody. Taka ilość nie powinna też powodować ściekania masy ze ściany.
Natryskowe nakładanie gładzi powinno odbywać się ruchem ciągłym z zachowaniem odpowiedniej odległości od ściany. Pistolet powinien być ustawiony prostopadle do ściany. Należy zwrócić uwagę, aby nie wykonywać ruchów nadgarstkiem, ponieważ powoduje to nierówne naniesienie gładzi.
Agregaty dostosowane do natrysku gładzi pozwalają również na nakładanie np. tynków elewacyjnych, obrzutki tynkarskiej, a także tapet natryskowych - są więc to urządzenia wielofunkcyjne. Gładzie wykonywane natryskowo to najszybsza i najbardziej efektywna metoda wykonywania tego typu prac. Pamiętajmy o tym podczas remontu.
źródło i zdjęcia: Agrekom