Odnawiamy elewację budynku

Mijają lata, a nasz piękny niegdyś biały dom, zaczyna powoli wchodzić w odcienie szarości z domieszką mchu. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy konieczne jest zdarcie obecnej warstwy tynku elewacyjnego? Niekoniecznie. Rozwiązaniem takich problemów będzie malowanie elewacji.

Odnawiamy elewację budynku
AGREKOM Pneumatyczne agregaty tynkarskie i malarskie, pistolety, bielarki
Dane kontaktowe:
+48 732 123 744
Aleja Wolności 22/4 41-219 Sosnowiec

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Odnawianie elewacji nie należy do rzeczy trudnych

Można poradzić sobie z tym samodzielnie. Wystarczy odrobina chęci i czasu, a także dobrze dobrane narzędzia. Jakie prace należy wykonać podczas odnawiania elewacji?

  • W pierwszej kolejności należy umyć całą powierzchnię starej elewacji. Dokładne wyczyszczenie ścian budynku jest niezwykle ważne. Po pierwsze pozwala nam ono na wstępny ogląd powierzchni, wyłapanie ewentualnych ubytków w tynku i szpar które chcemy załatać, a także pozwoli zlokalizować ewentualne miejsca w których porasta mech. Do umycia ściany domu, możemy użyć myjki ciśnieniowej lub pianownicy (np. AGREKOM) i specjalnego środka do mycia elewacji.
  • Po dokładnym wyczyszczeniu ścian możemy przystąpić do naprawiania uszkodzeń. Jeżeli zauważymy uszkodzenia, które sięgają aż do warstwy izolacyjnej np. styropianu, to konieczne będzie ich wycięcie. Usuwamy fragment, który uległ uszkodzeniu i w jego miejsce wstawiamy odpowiednio docięty nowy kawałek ocieplenia, który montujemy klejem i specjalnymi kołkami.
  • Na tak przygotowany fragment, należy nałożyć siatkę zbrojeniową i klej, a następnie pokryć ją tynkiem elewacyjnym o strukturze odpowiadającej reszcie budynku.

Co w przypadku wystąpienia nalotu z mchu lub glonów na elewacji?

Koniecznie należy go usunąć. W tym celu stosuje się specjalistyczne środki chemiczne, które bez problemu możemy kupić w większości sklepów budowlanych. Dzięki obecności aktywnych składników, pozwalają one w szybki sposób uporać się z niechcianym nalotem.

Kiedy zewnętrzna część budynku jest czysta, kolejnym krokiem powinno być dokładne zabezpieczenie okien, drzwi i wszystkich elementów, których nie chcemy pokrywać farbą do elewacji. Zabezpieczyć można je przy użyciu taśmy malarskiej przeznaczonej na nierówne powierzchnie i folii. Warto również zagruntować całość (najszybciej można to zrobić przy użyciu lancy np. AGREKOM).

Malujemy elewację

Malowanie elewacji możemy wykonać za pomocą wałka malarskiego, pędzla lub agregatu natryskowego. Pierwsze dwa sposoby nie do końca dobrze sprawdzają się na nierównej powierzchni tynku i wymagają bardzo dużego nakładu pracy i czasu. Dodatkowym minusem malowania wałkiem lub pędzlem jest duże ryzyko powstawania zacieków i widocznych łączeń w kolejnych warstwach farby. Niezwykle problematyczne przy ich użyciu może być też dotarcie w każdą szczelinę elewacji.

Malowanie elewacji pneumatycznym agregatem malarskim. fot AGREKOM
Malowanie elewacji pneumatycznym agregatem malarskim. fot AGREKOM

Malowanie agregatem malarskim jest znacznie szybszym rozwiązaniem

Natrysk farby pozwala na jej dotarcie w najmniejsze szczeliny i równe pokrycie ściany budynku. Dzięki temu w szybki sposób możemy cieszyć się pięknym wyglądem naszego domu. Dodatkową zaletą agregatów malarskich (np. AGREKOM) jest mobilność. Zbiorniki wyposażone są w mocne podwozie i długie węże, doprowadzające farbę do metalowego pistoletu. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne w użyciu i pozwala na malowanie dużych powierzchni, bez konieczności częstego uzupełniania zbiornika. Dodatkowym plusem agregatów malarskich, jest ich wielozadaniowość. Jedno urządzenie może nam posłużyć do gruntowania, malowania, a także rozpylania np. środka czyszczącego ściany.

Metod odnawiania elewacji jest wiele, warto więc przygotować się do tego i -używając odpowiedniego sprzętu - zrobić to dobrze.

źródło i zdjęcia: AGREKOM