PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Masy i mieszanki tynkarskie

Agregaty tynkarskie - jaki wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Agregat tynkarski pozwala na mechaniczne nakładanie tynków, znacznie podwyższając zarówno jakość jak i efektywność pracy. Na rynku znaleźć można kilka typów i modeli tego urządzenia. Warto poznać ich główne zalety i wady, aby wybrać agregat właściwy dla naszych potrzeb.

Czas na zmianę agregatu - pneumatyczny zamiast ślimakowego

Agregaty automatyczne (ślimakowe) to stosunkowo duże urządzenia, a zatem trzeba się liczyć z problemem związanym z ich transportem. Dodatkowo warto pamiętać, że do ich obsługi potrzebne są 2 osoby. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że pozwalają na użycie materiału sypkiego, który w sposób automatyczny miesza się w zbiorniku z wodą. Dzięki temu nie ma potrzeby wcześniejszego przygotowania mieszanki tynkarskiej.

Gotowy materiał wtłoczony zostaje do węża tynkarskiego. Tego typu urządzenia doskonale radzą sobie w przypadku konieczności nakładania gęstych mas, zarówno na ściany wewnętrzne jak i zewnętrzne. Niestety ich ceny są bardzo wysokie, co nie zawsze idzie w parze z funkcjonalnością.

Agregaty pneumatyczne - doskonała alternatywa dla tynkowania i malowania ręcznego

Mniejsze i bardziej poręczne od automatycznych są agregaty pneumatyczne. Ich transport nie nastręcza żadnych trudności, zwłaszcza, że wyposażone są w podwozie na dużych kołach, które ułatwia manewrowanie urządzeniem. Tego typu agregaty są m.in. doskonałą alternatywą dla ręcznego, czaso- i pracochłonnego nakładania tynków elewacyjnych lub gładzi.

Agregaty pneumatyczne zasilane są za pomocą kompresora, który dzięki wysokiemu ciśnieniu wtłacza mieszankę tynkarską do przewodów, a stamtąd do pistoletu tynkarskiego. Mieszanka - w przeciwieństwie do tej w agregacie automatycznym, musi być gotowa, przygotowana wcześniej, np. w betoniarce (dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z gotowych mieszanek).

Ma to jednak swoje dobre strony - urządzenie jest przez to bardziej uniwersalne i możliwe jest (po zmianie pistoletu) zastosowanie go do innych prac budowlanych. Dzięki temu mając jedno urządzenie, możemy bez problemu natryskiwać wszystkie substancje, które są niezbędne przy dociepleniu budynku.

Agregat z poręcznym zbiornikiem - już od 19 l (30 kg mieszanki)

Firma AGREKOM, lider na rynku agregatów, ma w ofercie urządzenia tego typu ze zbiornikami w dwóch pojemnościach - 19 l, mieszczącym ok. 30 kg masy oraz 60 l, w której mieści się około 90-120 kg masy. Agregaty tynkarskie AGREKOM wyposażone są w poręczne zbiorniki posiadające dolny wylot, a także dennicę w kształcie stożka, która ułatwia spływanie materiału.

Gładkie ściany zbiornika zapobiegają przywieraniu masy i pozwalają na szybkie czyszczenie po wykonanej pracy. Pneumatyczne agregaty tynkarskie AGREKOM w zależności od użytego osprzętu, służyć mogą do natrysku większości materiałów.

Agregaty tego typu polecane są do tynków elewacyjnych, obrzutki cementowo-wapiennej (tzw. szpryc), kleju na siatkę na docieplenia, a także natrysku gruntu szczepnego, gładzi i malowania.

Pistolety do malowania, tynkowania i nakładania gładzi

W połączeniu z pistoletem tynkarskim znajdą zastosowanie w nanoszeniu tynków strukturalnych, akrylowych i mineralnych, w nanoszeniu gładzi gipsowych, klejów na siatkę przy dociepleniach, szpryc cementowo-wapiennych, tapet natryskowych, zabezpieczeń ogniochronnych, a nawet hydroizolacji fundamentów.

Natrysk tynku elewacyjnego typu baranek pistoletem pneumatycznym AGREKOM

Po wymianie pistoletu na pistolet malarski, możliwe będzie malowanie wszelkimi farbami emulsyjnymi, podkładowymi i akrylowymi, a także gruntowanie. Oprócz pistoletu tynkarskiego i malarskiego, agregat współpracuje również z pistoletem do gładzi, umożliwiającym nanoszenie gładzi gipsowych płaskim strumieniem.

Wygodna lanca do bielenia roztworem wapna

Możliwa jest również praca agregatu pneumatycznego z lancą. Taki zestaw sprawdzi się w trakcie bielenia roztworem wapna (do 60 m2 w 5 min), impregnacji drewna, gruntowania ścian, tradycyjnych oprysków oraz dezynfekcji.

Bielenie ścian budynku gospodarczego mlekiem wapiennym za pomocą agregatu pneumatycznego z lanc. AGREKOM

Wielofunkcyjność i bardzo dobra wydajność agregatów pneumatycznych

Wielofunkcyjność i bardzo dobra wydajność urządzenia, pozwala na szybkie wykonywanie wszelkich prac niezbędnych podczas budowy lub remontu domu. Tynkarskie agregaty pneumatyczne są rozwiązaniem nowym na rynku, ale szybko zyskują na popularności zarówno wśród profesjonalnych ekip budowlanych, jak i inwestorów.

Ważny jest też dostęp do serwisu

UWAGA! Dokonując wyboru agregatu tynkarskiego należy zwrócić uwagę na to, czy posiada on certyfikat CE zgodny z dyrektywą ciśnieniową i maszynową oraz sprawdzić, czy producent lub dystrybutor świadczy serwis urządzenia i posiada części zamienne.

źródło i zdjęcia: AGREKOM

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum