Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elewacje

Biało-szara elewacja - jak uzyskać idealny efekt?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Trendy w elewacji zmieniają się niemal tak często, jak te w świecie ubrań. Nasze domy przeszły już przez erę kamyczków ozdobnych, mocnych kolorów, a także tynku o fakturze kornika. Od kilku lat zaobserwować można powrót do elegancji i prostoty, czyli do jasnych elewacji z elementami drewna, które ociepla całość. Jak sprawić, aby takie połączenie wyglądało dobrze? Czym nakładać kontrastowe kolory?

Coraz ciemniej, coraz jaśniej

Jednokolorowe elewacje wyglądają niezwykle elegancko i ponadczasowo, ale są również w pewnym stopniu nudne. Prosta bryła budynku w połączeniu z jednokolorową jasną elewacją sprawi, że nasz dom nie będzie wyróżniał się na tle innych domów. Nie jest to niczym złym, o ile zależy nam na takim właśnie efekcie.

Jeżeli jednak chcemy bardziej spersonalizować nasz dom, ale jednocześnie nie chcemy, aby budynek był w „krzykliwych” kolorach, warto zwrócić uwagę ponadczasowe połączenie Bieli i szarości lub grafitu.

Praktycznie każdy budynek w takim połączeniu kolorów będzie wyglądał dobrze. Im ciemniejszy odcień szarości zastosujemy, tym większy „pazur” zyska nasza elewacja. Aby wizualnie ocieplić całość i dodać przytulności, często decydujemy się na dodatkowe zastosowanie deski elewacyjnej.

Jak wykonać łączenie kolorów?

Używając kontrastowych kolorów bardzo ważnym elementem, jest ich prawidłowe odcięcie. O ile w przypadku ścian wewnętrznych wystarczy zastosować odpowiednią taśmę odcinającą, o tyle w przypadku natrysku tynku elewacyjnego zwykła taśma może nie wystarczyć. Aby mieć pewność, że efekt naszej pracy będzie zadowalający warto użyć specjalistycznej taśmy przeznaczonej do klejenia na chropowatych powierzchniach.

Dodatkowo zabezpieczamy powierzchnię folią. Nakładać należy najpierw jeden kolor, a po jego wyschnięciu drugi. Taka metoda pozwala na łatwiejsze zabezpieczenie powierzchni, która nie powinna zostać pokryta danym kolorem tynku.

Zazwyczaj łączenia kolorów wykonuje się zgodnie z załamaniami bryły budynku tzn. innym kolorem elewacji pokrywamy elementy wklęsłe lub wystające w stosunku do całej bryły domu. Oczywiście zdarzają się przypadki w których chcemy wykorzystać dwa kolory na kompletnie płaskiej ścianie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest używanie poziomicy laserowej (lasera krzyżowego lub rotacyjnego). Znacznie ułatwi on odpowiednie wytyczenie pionu linii odcięcia.

Kolor elewacji to nie wszystko

Wybór koloru elewacji jest niemal tak ważny, jak wybór metody jej wykonania. Źle dobrana metoda może zepsuć nawet najlepiej dobrane połączenia kolorystyczne. Przed przystąpieniem do pracy warto więc zastanowić się nad efektem jaki chcemy uzyskać i odpowiednim doborem metody nakładania.

Tynk elewacyjny możemy nakładać ręcznie lub przy użyciu pistoletu tynkarskiego przeznaczonego do tego typu tynków. Ręczne pokrywanie elewacji tynkiem jest długotrwałe i może przyczynić się do powstawania nieestetycznych zgrubień powstałych wskutek zbyt wolnego nakładania masy.

Problemów tych unikniemy stosując metodę natryskową. Pozwala ona na szybkie i równe pokrycie ściany tynkiem elewacyjnym, a także zapobiega nierównomiernemu rozkładowi ziarna - jak w przypadku metody ręcznej. Odpowiednio dobrany agregat do natrysku tynków elewacyjnych (np. Agrekom) może być wykorzystywany również do pokrywania ścian gładzią gipsową, obrzutką tynkarską, a także wykonywania hydroizolacji budynków.

Zakup urządzenia zwraca się więc bardzo szybko, jeżeli mamy do wykonania wiele prac polegających na natryskowym nakładaniu substancji lub jeżeli prowadzimy firmę remontowo-budowlaną. Pneumatyczne urządzenia natryskowe pozwalają na nakładanie tynków silikonowych, silikatowych, Si-Si, akrylowych i mineralnych. Dzięki temu mogą być one wykorzystywane do natrysku niemal każdego tynku strukturalnego.

źródło i zdjęcia: Agrekom

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum