Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

Panele grzewcze na podczerwień - jak to działa?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Wysokowydajne panele grzewcze na podczerwień są rozwiązaniem z wyboru często stosowanym w przypadku wymiany starego pieca na niskoemisyjny kocioł grzewczy lub instalacji paneli fotowoltaicznych. Ich mocne strony to komfort związany z bezobsługowym użytkowaniem i energooszczędność. Są zdecydowanie tańsze w eksploatacji niż tradycyjne grzejniki elektryczne. Jednak najważniejszym ich walorem jest działanie w zgodzie z naturą, z której zresztą technologia ta czerpie inspirację.

Panele grzewcze na podczerwień - prosto z natury

Słowa "promieniowanie podczerwone" mogą wzbudzać w nas pewien niepokój i skojarzenie z czymś dla człowieka szkodliwym. W tym wypadku - nic bardziej mylnego. Technologia wykorzystywana w tego typu panelach grzewczych ma swoje źródło w obserwacji przyrody. To nic innego jak słońce jest w naturze źródłem takiego promieniowania. Czerpią z niego energię i przyjemne ciepło wszystkie istoty żywe.

Inżynierowie, którzy stworzyli tę technologię, wykorzystali właściwości włókien węglowych. Zauważyli, że po podłączeniu ich do źródła prądu zaczynają emitować dające ciepło promieniowanie podczerwone, które jest wydajne i całkowicie bezpieczne. Oczywiście, różna może być intensywność tego ciepła. Zależy ona od długości emitowanej fali.

Ciepło na fali

W przypadku podczerwieni, długość fali ma nierozerwalny związek z emitowanym przez jej źródło światłem.

Fala krótka (IR-A) emituje jasne, wyraźne światło. Z bliskiej odległości nie jest one przyjemne dla oczu, poza tym w przypadku umieszczenia łatwopalnego przedmiotu w sąsiedztwie źródła, może dojść do zapłonu. Niemniej to nadal doskonałe rozwiązanie, które z powodzeniem stosowane jest do ogrzewania dużych hal. Jego zaletą jest szybki efekt odczuwalnego ciepła.

Fala średnia (IR-B) emituje niewielką ilość światła, lub nie emituje go wcale. Ten zakres ma zastosowanie przy ogrzewaniu wybranych stref i jest całkowicie bezpieczny w użytkowaniu.

Najodpowiedniejsze do ogrzania mniejszych powierzchni, takich jak dom czy biuro, jest promieniowanie w zakresie fali długiej (IR-C). Nie emituje światła i wykorzystywane jest jako ogrzewanie podstawowe lub dodatkowe, w formie folii, mat grzewczych lub paneli grzewczych

Panele emitujące podczerwień ogrzewają najpierw przedmioty i ludzi, którzy znajdują się w obszarze ich działania, a następnie od tych przedmiotów ogrzewa się powietrze. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego jest dokładnie odwrotnie - to powietrze wydostając się z grzejnika niesie ze sobą ciepło, które - o czym trzeba pamiętać - "ucieka" do góry. Konieczne jest zatem dostarczenie takiej jego ilości (nadmuchu), aby zapewnić właściwą temperaturę również przy podłodze. Powoduje to unoszenie się kurzu i wysuszanie powietrza. Te zjawiska nie mają miejsca w przypadku ogrzewania podczerwienią. Docenią ten walor zwłaszcza alergicy.

Panel grzewczy marki Grosmann, sprzedawany przez polską firmę Enerzon

Ich siła tkwi w połączeniu

Jedną z wielu zalet paneli grzewczych na podczerwień jest ich bardzo estetyczny wygląd, który znakomicie nadaje się do wnętrz zaaranżowanych w duchu współczesnego, minimalistycznego designu. Eleganckie, płaskie i monolityczne panele będącej nowością na polskim rynku niemieckiej marki Grosmann, sprzedawane są przez polską firmę Enerzon. Odpowiedni model wybrać można z szerokiej gamy paneli na podczerwień, różniących się wielkością oraz mocą grzania.

W ofercie firmy Enerzon znajdziemy także doskonałą propozycję dla tych wszystkich, których zainteresowała technologia grzewcza oparta na podczerwieni, ale cenią też sobie bardziej tradycyjne grzejniki konwekcyjne. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie wybór modelu hybrydowego 2 w 1 marki Grosmann, który łączy zalety uzyskania bezpośredniego ciepła z podczerwieni z równomiernym, konwekcyjnym ogrzewaniem. Grzejniki hybrydowe dostępne są w 3 poziomach mocy (600, 1000 i 1400 W), z możliwością wyboru pionowej lub poziomej orientacji montażu.

Wymiana instalacji grzewczej w domu bądź firmie jest doskonałą okazją do zmiany systemów grzewczych. Dokonując tak istotnej inwestycji, warto pójść o krok dalej z duchem czasu i z marką Grosmann wprowadzić nasz dom w technologiczny świat ciepła XXI w.

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum