Kto i na jakich warunkach może zainstalować klimatyzator w domu lub w mieszkaniu spółdzielczym?

Czy każdy może mieć w swoim domu lub mieszkaniu klimatyzator, zwłaszcza klimatyzator ścienny Single Split? Tak, ale czy każdy może samodzielnie zainstalować u siebie takie urządzenie?

Kto i na jakich warunkach może zainstalować klimatyzator w domu lub w mieszkaniu spółdzielczym?
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Klimatyzacja Klimatyzatory marki Bosch - dobre samopoczucie zależy od powietrza
Dane kontaktowe:
801 600 801
Jutrzenki 105 02-231 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Instalacja klimatyzatora: kto może to robić?

W tym temacie trzeba posłużyć się ustawą F-gazową. Przepisy te dotyczą kwestii ochrony środowiska. Ideą, która przyświecała twórcom ustawy, było wsparcie działań zapobiegających efektowi cieplarnianemu. Mówiąc precyzyjniej, w tym przypadku chodzi o wycofanie z użytku fluorowanych gazów cieplarnianych. Ustawa ta nakłada na kupującego klimatyzator split, który należy do tzw. urządzeń niehermetycznie zamkniętych, konieczność udowodnienia, że za kwestię montażu odpowiadać będzie podmiot posiadający odpowiedni certyfikat.

Czy (mimo wszystko) można zamontować klimatyzator samodzielnie?

Tak, jeśli jesteś właścicielem modelu klimatyzatora hermetycznie zamkniętego, podczas montażu którego nie wymagany jest bezpośredni dostęp do systemu chłodniczego.

Instalacja klimatyzatora a ustawa F-gazowa

Ustawa F-gazowa nakłada kilka obowiązków na osoby chcące zainstalować klimatyzator. Należą do nich między innymi:

  • rejestracja urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów (więcej informacji na temat specyfiki urządzeń, które podlegają obowiązkowi, znaleźć można na stronie Rejestru:
  • założenie Karty urządzenia (po dokonaniu jego montażu)
  • dokonywanie okresowych kontroli szczelności (w zależności od typu i wielkości urządzenia odbywa się to raz na 3, 6, 12 lub 24 miesiące)

Montaż klimatyzatorów w mieszkaniach spółdzielczych

W obiektach takich jak bloki spółdzielcze trzeba uzyskać odpowiednie zgody. Powodem jest między innymi konieczność ingerencji w elewację, co może wpłynąć na estetykę budynku, a przy okazji naruszyć warstwę ocieplenia. Sprowadza się to do złożenia wniosku z prośbą o zgodę na montaż klimatyzatora.

Spółdzielnia może dać na to zielone światło, pod warunkiem spełnienia określonych przez nią wymogów. Wśród nich znaleźć się może zapis o konieczności wykonania czynności montażowych przez specjalistyczną ekipę mającą odpowiednie uprawnienia.

Warto zapamiętać: Instalacja klimatyzatora wiąże się ze spełnieniem określonych wymogów.

Najrozsądniejszym wyjściem jest powierzenie tej konkretnej czynności wyspecjalizowanej firmie dysponującej odpowiednimi uprawnieniami.

źródło i zdjęcia: Robert Bosch sp. z o.o.