Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Optymalny mikroklimat wnętrza, czyli klimatyzatory pokojowe

Klimatyzacja to niewątpliwie zbawienne rozwiązanie, zwłaszcza w okresie upalnego lata z temperaturą na zewnątrz znacznie przekraczającą 30°C przez większą część dnia. Coraz częściej korzystamy więc z klimatyzacji i nie tylko w naszych mieszkaniach, ale także przebywając w biurze, jadąc samochodem, w pracy, robiąc zakupy, czy będąc ze znajomymi w kawiarni. Ale czy korzystamy z niej mądrze? Czy zawsze klimatyzacja korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Optymalny mikroklimat wnętrza, czyli klimatyzatory pokojowe
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Klimatyzacja Klimatyzatory marki Bosch - dobre samopoczucie zależy od powietrza
www.bosch-homecomfort.pl

Klimatyzacja - same zalety?

Aby korzystać z niej rozsądnie i zadbać o komfortowe warunki przebywania w naszych domach lub mieszkaniach należy zwracać uwagę na kilka istotnych kwestii. Stosowanie klimatyzacji w domu nie jest niebezpieczne dla zdrowia, o ile zachowuje się rozsądek w ustawieniu parametrów.

Warto dodatkowo zaznaczyć, że poza zmianą temperatury, klimatyzacja pozwala na usuwanie nadmiaru wilgoci i tym samym wytwarza korzystny mikroklimat w pomieszczeniu. Liczne badania i publikacje naukowe jasno wskazują, że zbyt gorące i zbyt wilgotne powietrze ma negatywne oddziaływanie na nasze samopoczucie.

Przede wszystkim - odpowiednie parametry klimatyzatora

Najważniejsza zasada właściwego korzystania z klimatyzacji dotyczy różnicy temperatur między pomieszczeniem klimatyzowanym i nieklimatyzowanym. Nie powinno być większej różnicy temperatur niż 7K.

Oznacza to, że regulacja temperatury musi zostać przeprowadzona rozsądnie. Jeśli różnica ta będzie większa, organizm człowieka ma problem z adaptacją. Odczuwalna poprawa komfortu jest już zauważalna przy różnicy wynoszącej 3K. Korzystniej, również pod względem ekonomicznym, opierać się na tej wartości.

Nawiew

Kolejnym elementem właściwego używania klimatyzacji jest sam nawiew i prędkość powietrza. Prawidłowa i bezpieczna praca to taka, gdy w pomieszczeniu klimatyzowanym nie odczuwa się ruchu powietrza. Zalecana wartość przepływu to 0,2 m/s. Dla większych wartości zwiększa się ryzyka rozwoju infekcji.

Temperatura

Podsumowując, optymalny zakres pracy podczas lata: temperatura w przedziale 23-26°C, poziom wilgotności rzędu 40-60% oraz nieodczuwalny ruch powietrza w pomieszczeniu. Aby to osiągnąć zaleca się, aby klimatyzator pracował w sposób ciągły (minimum przez kilka godzin dziennie).

Używanie klimatyzacji przez krótki okres z nastawami temperatury na minimum skali z maksymalną prędkością nawiewu zdecydowanie nie powinno być praktykowane. Powyższe wskazówki podpowiedzą nam jak właściwie korzystać z klimatyzacji.

Jak dobrać klimatyzator do powierzchni pomieszczenia?

Dla domów jednorodzinnych stosuje się założenie, że każdy metr kwadratowy powierzchni wymaga 0,1 kW mocy chłodniczej. Przykładowo dla pomieszczenia o powierzchni 25 metrów kwadratowych należy zamontować klimatyzator o mocy mniej więcej 2,5 kW. Prawidłowo dobrana moc klimatyzatora zapewnia schłodzenie wnętrza, a także utrzymanie optymalnej temperatury, nawet podczas upałów.

źródło i zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o.