PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Klimatyzatory

Optymalny mikroklimat wnętrza, czyli klimatyzatory pokojowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Klimatyzacja to niewątpliwie zbawienne rozwiązanie, zwłaszcza w okresie upalnego lata z temperaturą na zewnątrz znacznie przekraczającą 30°C przez większą część dnia. Coraz częściej korzystamy więc z klimatyzacji i nie tylko w naszych mieszkaniach, ale także przebywając w biurze, jadąc samochodem, w pracy, robiąc zakupy, czy będąc ze znajomymi w kawiarni. Ale czy korzystamy z niej mądrze? Czy zawsze klimatyzacja korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Klimatyzacja - same zalety?

Aby korzystać z niej rozsądnie i zadbać o komfortowe warunki przebywania w naszych domach lub mieszkaniach należy zwracać uwagę na kilka istotnych kwestii. Stosowanie klimatyzacji w domu nie jest niebezpieczne dla zdrowia, o ile zachowuje się rozsądek w ustawieniu parametrów.

Warto dodatkowo zaznaczyć, że poza zmianą temperatury, klimatyzacja pozwala na usuwanie nadmiaru wilgoci i tym samym wytwarza korzystny mikroklimat w pomieszczeniu. Liczne badania i publikacje naukowe jasno wskazują, że zbyt gorące i zbyt wilgotne powietrze ma negatywne oddziaływanie na nasze samopoczucie.

Przede wszystkim - odpowiednie parametry klimatyzatora

Najważniejsza zasada właściwego korzystania z klimatyzacji dotyczy różnicy temperatur między pomieszczeniem klimatyzowanym i nieklimatyzowanym. Nie powinno być większej różnicy temperatur niż 7K.

Oznacza to, że regulacja temperatury musi zostać przeprowadzona rozsądnie. Jeśli różnica ta będzie większa, organizm człowieka ma problem z adaptacją. Odczuwalna poprawa komfortu jest już zauważalna przy różnicy wynoszącej 3K. Korzystniej, również pod względem ekonomicznym, opierać się na tej wartości.

Nawiew

Kolejnym elementem właściwego używania klimatyzacji jest sam nawiew i prędkość powietrza. Prawidłowa i bezpieczna praca to taka, gdy w pomieszczeniu klimatyzowanym nie odczuwa się ruchu powietrza. Zalecana wartość przepływu to 0,2 m/s. Dla większych wartości zwiększa się ryzyka rozwoju infekcji.

Temperatura

Podsumowując, optymalny zakres pracy podczas lata: temperatura w przedziale 23-26°C, poziom wilgotności rzędu 40-60% oraz nieodczuwalny ruch powietrza w pomieszczeniu. Aby to osiągnąć zaleca się, aby klimatyzator pracował w sposób ciągły (minimum przez kilka godzin dziennie).

Używanie klimatyzacji przez krótki okres z nastawami temperatury na minimum skali z maksymalną prędkością nawiewu zdecydowanie nie powinno być praktykowane. Powyższe wskazówki podpowiedzą nam jak właściwie korzystać z klimatyzacji.

Jak dobrać klimatyzator do powierzchni pomieszczenia?

Dla domów jednorodzinnych stosuje się założenie, że każdy metr kwadratowy powierzchni wymaga 0,1 kW mocy chłodniczej. Przykładowo dla pomieszczenia o powierzchni 25 metrów kwadratowych należy zamontować klimatyzator o mocy mniej więcej 2,5 kW. Prawidłowo dobrana moc klimatyzatora zapewnia schłodzenie wnętrza, a także utrzymanie optymalnej temperatury, nawet podczas upałów.

źródło i zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o.

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum