Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak dobrać moc pompy ciepła do zapotrzebowania budynku?

Przed doborem pompy ciepła jak i każdego innego urządzenia grzewczego, powinien zostać wykonany bilans cieplny budynku, czyli należy określić jego zyski i straty cieplne. Wykonanie tych obliczeń pozwala na bardzo precyzyjne określenie, jakie urządzenie może być zastosowane do ogrzewania. Bilans cieplny budynku może być przygotowany przez projektanta, firmę wykonującą instalację urządzenia lub instalatora, jeżeli posiada wiedzę na ten temat.

Jak dobrać moc pompy ciepła do zapotrzebowania budynku?
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Pompy ciepła Pompy ciepła
www.bosch-homecomfort.pl
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Pompy ciepła Pompy ciepła
Dane kontaktowe:
Infolinia: 801 600 801, serwis: 801 300 810
Jutrzenki 105, 02-231 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Coraz częściej zdarza się, że gotowe projekty budynków zawierają już tę informację. Po wykonaniu bilansu cieplnego można przystąpić do doboru pompy ciepła. Urządzenie nie powinno być przewymiarowane. Przewymiarowanie nie niesie żadnych negatywnych skutków dla użytkownika czy budynku w trakcie eksploatacji, ale większe urządzenie to większe nakłady finansowe na etapie inwestycyjnym.

Poznaj ofertę pomp ciepła Bosch Termotechnika

Czasami przy doborze pompy ciepła wybiera się urządzenie mniejsze (70%-90% zapotrzebowania cieplnego budynku). Jest to podyktowane analizą, z której wynika, że maksymalna moc grzewcza jest potrzebna tylko przez kilkanaście lub kilkadziesiąt dni w ciągu sezonu grzewczego. Brakującą moc grzewczą trzeba uzupełnić z dodatkowego źródła ciepła, może być to dogrzewacz elektryczny lub kocioł.

Korzyść z takiego doboru jest taka, że na etapie inwestycji urządzenie ma mniejszą moc grzewczą a zatem jest tańsze w zakupie, a koszt za eksploatację dodatkowego źródła ciepła jest bardzo niewielki.

Koszty eksploatacji są w tym wypadku nieco wyższe, ale jeśli uwzględnimy oszczędności uzyskane na etapie inwestycji to musi upłynąć kilkanaście lat zanim nakłady na zakup i eksploatację pompy ciepła wyrównają się z kosztami zakupu urządzenia na 100% zapotrzebowania na ciepło.

Porady udzielił: Grzegorz Łukasik, Product Manager Bosch Termotechnika

źródło i zdjęcia: Bosch Termotechnika