Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Jak dobrać moc pompy ciepła do zapotrzebowania budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2020-05-20

Przed doborem pompy ciepła jak i każdego innego urządzenia grzewczego, powinien zostać wykonany bilans cieplny budynku, czyli należy określić jego zyski i straty cieplne.

Wykonanie tych obliczeń pozwala na bardzo precyzyjne określenie, jakie urządzenie może być zastosowane do ogrzewania. Bilans cieplny budynku może być przygotowany przez projektanta, firmę wykonującą instalację urządzenia lub instalatora, jeżeli posiada wiedzę na ten temat.

Coraz częściej zdarza się, że gotowe projekty budynków zawierają już tę informację. Po wykonaniu bilansu cieplnego można przystąpić do doboru pompy ciepła. Urządzenie nie powinno być przewymiarowane. Przewymiarowanie nie niesie żadnych negatywnych skutków dla użytkownika czy budynku w trakcie eksploatacji, ale większe urządzenie to większe nakłady finansowe na etapie inwestycyjnym.

Poznaj ofertę pomp ciepła Junkers Bosch

Czasami przy doborze pompy ciepła wybiera się urządzenie mniejsze (70%-90% zapotrzebowania cieplnego budynku). Jest to podyktowane analizą, z której wynika, że maksymalna moc grzewcza jest potrzebna tylko przez kilkanaście lub kilkadziesiąt dni w ciągu sezonu grzewczego. Brakującą moc grzewczą trzeba uzupełnić z dodatkowego źródła ciepła, może być to dogrzewacz elektryczny lub kocioł.

Korzyść z takiego doboru jest taka, że na etapie inwestycji urządzenie ma mniejsza moc grzewczą a zatem jest tańsze w zakupie, a koszt za eksploatację dodatkowego źródła ciepła jest bardzo niewielki.

Koszty eksploatacji są w tym wypadku nieco wyższe, ale jeśli uwzględnimy oszczędności uzyskane na etapie inwestycji to musi upłynąć kilkanaście lat zanim nakłady na zakup i eksploatację pompy ciepła wyrównają się z kosztami zakupu urządzenia na 100% zapotrzebowania na ciepło.

Grzegorz Łukasik, Product Manager BOSCH TERMOTECHNIKA

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum