Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Najczęstsze błędy popełniane przy termomodernizacji domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Przy przeprowadzaniu termomodernizacji budynku błędy można popełnić na każdym etapie. Bywają wynikiem wątpliwych oszczędności, co koniec końców generuje dodatkowe koszty. Mogą być efektem niewiedzy czy pośpiechu, a czasem po prostu zabraknie wyobraźni.

Błędy przy wykonaniu termomodernizacji domu najczęściej skutkują jej mniejszą efektywnością, a trzeba pamiętać, że prawidłowa izolacja zmniejsza koszty ogrzewania. Niedociągnięcia i złe decyzje po prostu uderzają po kieszeni i to w długofalowej perspektywie.

Ogólne spojrzenie na termomodernizację

W projekcie izolacji cieplnej czy termomodernizacji trzeba uwzględniać całość domu, aby dom - jako całość - nie tracił niepotrzebnie ciepła.

Odejście sprawi, że termomodernizacja domu nie spełni swojej roli - ciepło będzie uciekać przez tzw. mostki termiczne.

Złe warunki

Ocieplenie domu styropianem musi odbywać się w warunkach określonych przez producenta. Odpowiednie temperatury do prowadzenia prac mieszczą się w zakresie od + 5 stopni Celsjusza do + 25 stopni Celsjusza.

Dopuszcza się ocieplanie w temperaturach minimalnie odmiennych, ale przy zachowaniu ochrony cieplnej elewacji, np. specjalnymi kurtynami. Nie wolno jednak ocieplać budynku w czasie deszczu, silnego wiatru, upału i oczywiście mrozu.

Styropian to materiał czuły na nasłonecznienie. Działanie słońca może skutkować kruszeniem się płyt, a w przypadku styropianów grafitowych nadtopieniem powierzchni. Konieczne jest więc  przewożenie i magazynowanie płyt w fabrycznym opakowaniu oraz zacienianie elewacji w szczególności przy wykonywaniu prac z użyciem szarych styropianów.

Przygotowanie podłoża

Aby płyty styropianowe były przymocowane trwale, konieczne jest czyste i równe podłoże. Zlekceważenie etapu przygotowania podłoża na pewno się zemści - system ocieplenia będzie źle położony.

W przypadku niewielkich nierówności powierzchnię wyrównać można tą samą zaprawą klejącą, która będzie wykorzystana do zamocowania płyt. Pozwolić sobie na to można tylko wtedy, gdy warstwa wyrównująca nie będzie grubsza niż 1 - 2 cm.

Jaki klej i metoda klejenia?

Klej to kluczowy materiał decydujący o trwałości łączenia styropianu z podłożem. Inne akcesoria, tzw. łączniki mechaniczne np. kołki, pełnią jedynie rolę dodatkowego wzmocnienia mocowania.

Oszczędzanie na kleju sprawi, że termomodernizacja nie będzie trwała. Nie może być również mowy o oszczędzaniu ilości stosowanego kleju. Zaprawa klejowa musi zajmować ok. 40 proc. powierzchni mocowanej płyty styropianowej. Należy ją nanosić metodą obwodowo-punktową, która gwarantuje właściwą przyczepność styropianu do podłoża. Klej zatem nakładany jest wzdłuż krawędzi płyty i punktowo w środku.

Płyty styropianowe muszą się szczelnie stykać. Jeśli pojawią się szpary, trzeba je uzupełnić paskami materiału izolacyjnego, nigdy zaś zaprawą klejową. To uznawane jest za błąd przy wykonywaniu termomodernizacji, bowiem powstają mostki termiczne.

Ważne jest także prawidłowe wykonanie warstwy zbrojącej. Siatka z włókien szklanych musi być zatopiona w zaprawie. Nie można opierać jej na płytach styropianowych i przykrywać klejem. Niektórzy nazywają to "zbrojeniem na sucho", ale z punktu widzenia trwałości termomodernizacji budynku jest to żadne zbrojenie.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Plan prac wykończeniowych

Wykończenie elewacji "na raz" nie zawsze jest możliwe, ale prace tynkarskie czy malarskie trzeba trzeba zaplanować tak, aby obejmowały przynajmniej jedną ścianę.

Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka pojawienia się na elewacji różnic kolorystycznych spowodowanych np. użyciem materiałów z różnych partii produkcyjnych.

źródło i zdjęcia: Styopmin

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum