Jak wybrać dobry zlewozmywak?

Usytuowanie i postrzeganie miejsca kuchni w naszych domach zmieniało się na przestrzeni lat. Z pomieszczenia, które w zamożnych domach było oddzielane od części reprezentacyjnej - miało osobne wejście i generalnie było przeznaczone dla służby, kuchnia awansowała "na salony", stając się często częścią obszernej, otwartej przestrzeni, dzięki czemu możemy łączyć spotkanie towarzyskie w salonie z miłą pogawędką podczas przygotowywania posiłków.

Jak wybrać dobry zlewozmywak?
Ferro S.A. Baterie kuchenne i łazienkowe
Dane kontaktowe:
+48 12 25 62 100
Przemysłowa 7 32-050 Skawina
Zobacz firmę w innym dziale: Armatura instalacyjna

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W kuchni najważniejsza jest jednak jej funkcjonalność, pozwalająca na szybkie i sprawne przygotowanie posiłków. Jedną z podstawowych zasad ergonomii w tym pomieszczeniu jest utworzenie tzw. trójkąta roboczego, czyli zachowanie odległości od 120 do 210 centymetrów pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką. Inną inwestycją, która na pewno zwróci się w postaci oszczędności czasu i pieniędzy, jest zakup funkcjonalnego wyposażenia dobrej jakości, które przecież intensywnie eksploatujemy każdego dnia. Do grupy takich sprzętów należy zlew, który jest absolutnie niezbędny w każdej kuchni, nawet w tej wyposażonej w zmywarkę. Wybierając konkretny model, trzeba zastanowić się, jaki najbardziej odpowiada naszym potrzebom i rozważyć kilka aspektów.

Zlewozmywak półtorakomorowy

Liczba komór

Singlowi, który jada głównie na mieście i posiada zmywarkę, zdecydowanie wystarczy zlewozmywak jednokomorowy. Natomiast kilkuosobowa rodzina zmywająca ręcznie nie obejdzie się bez modelu dwukomorowego, najlepiej z ociekaczem. Rozwiązaniem pośrednim jest zlew półtorakomorowy z jedną dużą i jedną niewielką komorą, do której odłożymy np. umyte warzywa lub sztućce.

Materiał wykonania

Najpopularniejsze zlewozmywaki wykonane są ze stali nierdzewnej, będącej materiałem odpornym na uderzenia i wysokie temperatury. Hałas związany z ich użytkowaniem skutecznie tłumią specjalne naklejane od spodu płytki przeciwhałasowe. Utrzymanie metalu w czystości wymaga systematyczności, ale nie jest bardzo czasochłonne.

Bateria zlewozmywakowa z natryskiem Modena

Ostatnio coraz większym powodzeniem cieszą się zlewozmywaki granitowe, wyprodukowane z udziałem granitu i syntetycznych żywic - najtrwalsze spośród wszystkich typów. Są odporne na zarysowania, pęknięcia, uderzenie i wysokie temperatury. Nie ulegają odbarwieniom, nie tworzą się na nich nieestetyczne zacieki i generalnie wyglądają bardzo elegancko. Te w ciepłym piaskowym kolorze świetnie pasują do rustykalnych i prowansalskich wnętrz, a ciemne, grafitowe - nowoczesnych kuchni industrialnych i minimalistycznych. Znakomicie prezentują się w duecie z baterią pokrytą przypominającą strukturę granitu dekoracyjną powłoką w tym samym kolorze, co zlewozmywak.

Sposób montażu

Zdecydowana większość zlewozmywaków to modele wpuszczane w uprzednio wycięty otwór w blacie. Są jednak modele nakładane na szafkę zamiast blatu. Najczęściej spotykamy je w małych kuchniach w bloku, gdy potrzebny jest dosyć duży zlew.

Bateria zlewozmywakowa Dijon

W przypadku niektórych modeli możemy wybrać, która część znajdzie się po lewej, a która po prawej stronie (tzw. montaż odwracalny), co jest istotne dla leworęcznych.

Aby zlewozmywak prezentował się efektownie, musi również pasować do stylu i kolorystyki wnętrza.

Bardzo istotny jest także dobór dobrej baterii o poręcznym uchwycie i wysokiej lub wyciąganej wylewce, dzięki czemu bez problemu napełnimy każde naczynie.

źródło i zdjęcia: Ferro S.A.