Standardowa nadbudowa dostarczana przez producenta jest wysokości 0,25 metra. Przy większych głębokościach posadowienia należy uzgodnić montaż z projektantem.
Odległość pomiędzy kolejnymi zbiornikami, które stanowią ciąg technologiczny oczyszczania ścieków jest ustalona przez łącznik. Przy łączeniu urządzeń należy przestrzegać kolejności i wykonać połączenie zgodnie z kartą katalogową produktu. Zbiorniki łączone są na zasadzie wpust w zbiorniku 1 - łącznik – wpust w zbiorniku 2.
Przed opuszczeniem zbiornika do wykopu należy sprawdzić jego stan pod kątem mechanicznych uszkodzeń. Wszelkie uszkodzenia powstałe w wyniku transportu należy zgłosić dostawcy lub producentowi w celu określenia stopnia uszkodzenia i dalszej decyzji. Jeżeli zbiornik był naprawiany na miejscu należy w trakcie montażu po opuszczeniu zbiornika do wykopu wykonać próbę szczelności (zalanie do pełna wodą). Miejsce naprawiane powinno być widoczne (nie zasypane) w trakcie wykonywania próby szczelności.
W przypadku posadowienia zbiornika w miejscu przejezdnym należy wykonać odciążającą płytę żelbetową dobraną przez projektanta w zależności od warunków gruntowych i jezdnych.
Wykop należy wykonać 30 cm niższy oraz minimalnie 30 cm szerszy od każdego wymiaru zbiornika w celem wykonania warstw otulinowych.
Przy wykonywaniu wykopów sprzętem mechanicznym należy wyznaczyć strefę niebezpieczną związaną z pracą tych maszyn. Przed rozpoczęciem robót ziemnych należy zapoznać się z dokumentacją techniczną tych robót. Prace w wykopach o głębokości większej od 2 m muszą być wykonywane przez co najmniej dwie osoby.
Montaż wykonywać w rękawicach ochronnych oraz pełnym obuwiu roboczym. Nie stosować elektronarzędzi z uszkodzoną obudową lub izolacją. Zachować bezpieczną odległość od pracujących maszyn budowlanych (koparki lub mikrokoparki).
Ściany wykopu począwszy od 1 m głębokości należy obowiązkowo zabezpieczyć przez:
- wykonanie skarp pochylonych o kącie 45° dla gruntów środniospoistych
- wykonanie skarp o kącie nachylenia nie większym, niż kąt stoku naturalnego w gruntach piaszczystych nasypowych
- umocnienie ścian przez rozparcie lub podparcie dla wykopów o ścianach pionowych
- rodzaj zastosowanego umocnienia zależy od wielkości wykopu, rodzaju gruntu i czasu utrzymania wykopu. Umocnienia ścian wykopu do głębokości 4 m wykonuje się jako typowe, pod warunkiem, że w bezpośrednim sąsiedztwie wykopu nie przewiduje się obciążeń spowodowanych przez budowle, środki transportu, składowany materiał, urobek, itp.
Ponadto należy przestrzegać następujących wymagań:
- sprawdzać skarpy i obudowę po każdym deszczu i po długiej przerwie w pracy, oraz przed każdym rozpoczęciem robót
- likwidować naruszenie struktury gruntu skarpy przez usunięcie tego gruntu, z zachowaniem bezpiecznego nachylenia wykonać bezpieczne zejścia i wejścia do wykopów nie składować materiałów i urobku w odległości mniejszej niż 1 m od krawędzi wykopu, jeżeli ściany są obudowane; przy skarpach bez umocnień składować można poza klinem odłamu gruntu
- zachować bezpieczne odległości wykopów od istniejących budowli
- każdorazowe rozpoczęcie robót w wykopie wymaga sprawdzenia stanu jego obudowy lub skarp
- przy pojawieniu się wód gruntowych należy obniżyć ich poziom 30 cm poniżej planowanego położenia zbiornika
Montaż zbiorników w wykopie na terenach stabilnych oraz niestabilnych (tereny piaszczyste, gliniaste, ilaste o wysokim poziomie wód gruntowych)
- wykonać wykop o wymiarach większych o 60 cm niż wymiary zbiornika
- na dnie wykopu umieścić 30 cm płytę betonową lub warstwę mieszanki piasku frakcji 1-3 mm z cementem CEM I 32,5 w stosunku 1:3, po czym zagęścić i wypoziomować dno wykopu.
- sprawdzić głębokość wykopu i porównać z dokumentacją
- na dno wykopu opuścić zbiornik SZAKK i sprawdzić rzędne króćców. Jeżeli nie ma zastrzeżeń można przystąpić do obsypywania zbiornika piaskiem.
- w trakcie obsypywania należy kolejno ułożone warstwy zagęszczać-ubijać oraz jednocześnie zalewać zbiornik wodą tak aby poziom wody nie różnił się więcej niż 20 cm od poziomu zasypania zbiornika
Zbiorniki SZAKK są przystosowane do użytkowania w terenach niestabilnych i z tego względu nie wymagają wykonywania dodatkowej otuliny z suchego betonu - co obniża koszty całej inwestycji oraz czyni go mocną konstrukcją, która na pewno nie zastanie zgnieciona przez naprężenie gruntu.
Przy montaży, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby w pobliże zbiornika nie dostały się twarde elementy jak kamienie, cegły, gruz, bryły lodu, gałęzie czy inne niesypkie ciała. Jeżeli w takcie prac na dnie wykopu pojawia się woda, należy jej poziom obniżyć przez wykonanie w najbliższym sąsiedztwie pogłębienia (minimum 30 cm) i wypompowanie wody.
źródło i zdjęcia: EURO SZAKK PL