Knauf: Gdzie stosować tynki mozaikowe?

Tynki mozaikowe to starannie dobrane kompozycje wysokiej jakości kolorowych kruszyw w połączeniu z żywicą silikonowo-akrylową. Tynki mozaikowe nadają elewacji wytrzymały, efektowny i ozdobny charakter. Mogą być też stosowane wewnątrz pomieszczeń.

Knauf: Gdzie stosować tynki mozaikowe?
Knauf Sp. z o.o. Tynki wewnętrzne gipsowe i cementowo-wapienne
Dane kontaktowe:
22 369 51 00
Światowa 25 02-229 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Coraz popularniejszym sposobem wykańczania elewacji domów są tynki mozaikowe, zwane też kamyczkowymi. Trwałe, odporne na wodę, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne zastępują coraz częściej okładziny z płytek klinkierowych. Sprawdzają się przy wykańczaniu podmurówek, cokołów, ozdobnych fragmentów elewacji wokół okien i drzwi, w strefie wejściowej do budynku. Dobrze wyglądają jako wykończenie betonowych ogrodzeń i filarów.

TAKŻE DO WNĘTRZ

Wewnątrz pomieszczeń tynki mozaikowe stosuje się w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia oraz zabrudzenia. Będą dobrym wykończeniem ścian nieogrzewanego garażu. Są często wybierane do korytarzy i na klatki schodowe, jako lamperia. Bywają też stosowane w kuchniach i łazienkach, jako tańsza i szybsza alternatywa dla okładzin ceramicznych.

PROSTE NAKŁADANIE I DUŻY WYBÓR KOLORÓW

W porównaniu z klinkierem tynki mozaikowe nakłada się stosunkowo szybko. Coraz większa jest też paleta dostępnych barw i odcieni takich tynków. W ofercie Knauf dostępne są aż 84 kolory.

JAK WYBRAĆ KOLOR?

Wybierając kolor tynku mozaikowego na elewację warto skomponować go z kolorem tynku strukturalnego oraz kolorystyką dachu, stolarki okiennej i drzwiowej. W miejscach mocno nasłonecznionych lepiej jednak zastosować jaśniejszy kolor mozaiki. Ciemny tynk mozaikowy wprawdzie nie wyblaknie, ale może ulec odkształceniu pod wpływem wysokiej temperatury.

TRWAŁE I WYTRZYMAŁE

Tynki mozaikowe są tynkami cienkowarstwowymi, o grubości kruszywa 1-3 mm. Ponieważ ich spoiwem jest żywica, są o wiele bardziej odporne na mycie niż inne tynki dekoracyjne.

Ponieważ tynki mozaikowe zawierają dużą ilość spoiwa żywicznego to są wodoszczelne, a jednocześnie mniej paroprzepuszczalne, niż np. tynki mineralne. Dlatego niewskazane jest stosowanie ich w miejscach, gdzie mogą blokować wymagany przepływ pary wodnej, np. w systemach ociepleń z zastosowaniem wełny mineralnej lub na podłożach niewłaściwie zabezpieczonych przed niekontrolowanym przepływem wilgoci, takich jak np. źle zaizolowane mury fundamentowe.

TYNK MOZAIKOWY NA ELEWACJI

Tynk mozaikowy może być położony jako warstwa zewnętrzna bezspoinowego systemu ociepleń na styropian pokryty warstwą kleju z zatopioną siatką zbrojącą. Należy pamiętać o przeszlifowaniu powierzchni w celu uzyskania idealnej gładkości elewacji, a następnie zagruntowaniu jej wskazanym przez producenta preparatem przed położeniem tynku. Nie powinno się więc układać tynków mozaikowych na starych, kruszących się zaprawach tynkarskich, gdyż nowy tynk będzie odpadał razem z nimi.

TYNK MOZAIKOWY WEWNĄTRZ POMIESZCZEŃ

Tynki mozaikowe można nakładać w zasadzie na każdą powierzchnię po wcześniejszym zagruntowaniu. Podłożem może być zarówno tradycyjny tynk cementowy lub cementowo-wapienny, jak i suchy tynk z płyty gipsowej. Mozaikę można zrobić też na ścianie betonowej pod warunkiem jednak, że jest idealnie równa. To zresztą wymóg wszystkich tynków cienkowarstwowych.

źródło i zdjęcia: Knauf Sp. z o.o.