Izolacja fundamentów na 3 sposoby. Jak zrobić to prawidłowo?

Fundamenty stanowią podstawę konstrukcji każdego budynku. Choć znajdują się pod ziemią, to właśnie one odpowiadają za trwałość i stabilność całej części nadziemnej. Dlatego tak ważna jest izolacja fundamentów, która prawidłowo wykonana skutecznie zabezpieczy ściany i podłogi przed degradacją na skutek oddziaływania wilgoci oraz wód gruntowych i opadowych. Izolacji fundamentów towarzyszy różny przebieg prac, uzależniony głównie od warunków gruntowych oraz typu budynku.

Izolacja fundamentów na 3 sposoby. Jak zrobić to prawidłowo?
Ultrament Systemy uszczelniania i renowacji budynku
ultrament.pl
Ultrament Systemy uszczelniania i renowacji budynku
Dane kontaktowe:
61 286 45 00
Prądzyńskiego 20, 63-000 Środa Wielkopolska

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Izolacja fundamentów - niezbędny etap zabezpieczenia budynku

Jeżeli zaniechamy wykonania izolacji przeciwwodnej fundamentów lub zrobimy to nieprawidłowo, w domu szybko pojawi się wilgoć, a w następstwie - także szkodliwy grzyb i wykwity pleśni.

Zdaniem Eksperta

- Metodę zabezpieczenia fundamentów dobiera się w zależności od rodzaju gruntu, stopnia nasiąkliwości gleby, poziomu wód gruntowych oraz typu budynku. Aby to ocenić, niezbędne jest przeprowadzenie badania geotechnicznego. Warto je wykonać, ponieważ dobór właściwych produktów do izolacji fundamentów zapewni budynkowi skuteczną ochronę oraz zoptymalizuje koszty zakupu niezbędnych materiałów - tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Zaizolowane fundamenty domu niepodpiwniczonego. Fot. Ultrament

Zaizolowane fundamenty domu niepodpiwniczonego. Fot. Ultrament 

Poznaj trzy rodzaje izolacji fundamentów

Jako pierwszą warto wymienić izolację bitumiczną typu lekkiego. To system, który stosuje się do zabezpieczenia fundamentów domów niepodpiwniczonych, stojących na gruntach przepuszczalnych (takich jak np. piasek, żwir). Izolacja fundamentów typu lekkiego chroni przede wszystkim przed wodą deszczową oraz zawartą w gruncie wilgocią.

Dobór hydroizolacji fundamentów w zależności od rodzaju gruntu. Fot. Ultrament
Dobór hydroizolacji fundamentów Ultrament w zależności od rodzaju gruntu. Fot. Ultrament

Zastosowanie izolacji bitumicznej typu lekkiego:

  • dom niepodpiwniczony na gruncie przepuszczalnym
  • ochrona przed wodą opadową i wilgocią z gruntu

Gdy badanie geotechniczne gruntu wykaże niski poziom wód gruntowych oraz brak parcia wody ciśnieniowej, wtedy sięgamy po izolację bitumiczną typu średniego. Podobnie jak hydroizolacja lekka, i ta chroni przed wodą opadową, wodą gruntową i wilgocią. Stosuje się ją jednak w przypadku budynków stojących na glebie lekkiej i gruntach średnio przepuszczalnych.

Zdaniem Eksperta

- Opcjonalnie izolację bitumiczną typu średniego można wykorzystać w domach niepodpiwniczonych stojących na gruncie nieprzepuszczającym wody, natomiast wymaga nałożenia dodatkowej, trzeciej warstwy - tłumaczy Maciej Szymański.

Zastosowanie izolacji bitumicznej typu średniego:

  • dom podpiwniczony na glebie lekkiej
  • dom niepodpiwniczony na gruncie średnio przepuszczalnym
  • dom niepodpiwniczony na gruncie nieprzepuszczającym wody (wymaga nałożenia dodatkowej warstwy)
  • ochrona przed wodą opadową, wodą gruntową i wilgocią

Trzecią metodą jest izolacja bitumiczna typu ciężkiego, której zadaniem jest ochrona przed wodą napierającą pod ciśnieniem. Ze względu na wysoką szczelność i wytrzymałość na nacisk, stosuje się ją do ochrony fundamentów budynków podpiwniczonych, stojących na glebie średnio przepuszczalnej lub nieprzepuszczającej wody (to np. iły, gliny).

Zastosowanie izolacji bitumicznej typu ciężkiego:

  • dom podpiwniczony na gruncie średnio przepuszczalnym
  • dom podpiwniczony na gruncie nieprzepuszczającym wody
  • ochrona przed wodą napierającą pod dużym ciśnieniem

Jak krok po kroku wykonać izolację fundamentów budynku?

Izolację fundamentów można wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowców czy wiedzy eksperckiej. Na początek należy wyposażyć się w niezbędne narzędzia i materiały.

  • izolacja bitumiczna odpowiedniego typu (lekka, średnia, ciężka)
  • grunt bitumiczny
  • rękawice ochronne
  • pędzel
  • mieszadło
  • woda
Pomocne narzędzia przy izolacji fundamentów. Fot. Ultrament
Pomocne narzędzia przy izolacji fundamentów. Fot. Ultrament

Izolację fundamentów należy przeprowadzić na odpowiednio przygotowanym podłożu. Beton musi być oczyszczony, wysezonowany, wyrównany, mieć wykonane wyoblenia i sfazowane ostre narożniki.Poza tym podłoże musi być nieprzemarznięte, suche lub matowo-wilgotne.

Fundament przygotowany do nałożenia izolacji. fot. Ultrament
Fundament przygotowany do nałożenia izolacji. fot. Ultrament

Następnie na fundamenty nakłada się cienką warstwę gruntu bitumicznego, wcześniej wymieszanego w proporcji 1:1 z wodą. Środek ma formę koncentratu, który aplikuje się na podłoże za pomocą pędzla.

Czas schnięcia gruntu bitumicznego to ok. 30-60 minut. Co ważne, wystarczy jedna warstwa, aby skutecznie zwiększyć przyczepność izolacji bitumicznej oraz wyrównać jej chłonność.

Przygotowanie masy hydroizolacyjnej do aplikacji na fundament. fot. Ultrament
Przygotowanie masy hydroizolacyjnej do aplikacji na fundament. fot. Ultrament

Gdy grunt bitumiczny ulegnie związaniu, można przystąpić do nakładania pierwszej warstwy izolacji bitumicznej. Emulsję należy aplikować na wysokość min. 30 cm ponad poziom gruntu. Standardowo, aby zapewnić odpowiednią grubość powłoki należy nałożyć minimum dwie warstwy.

Pamiętajmy, że izolację fundamentów aplikujemy zawsze na suchy fundament, tak samo od zewnętrz, jak i wewnątrz budynku. Należy zwrócić uwagę, aby w trakcie obróbki i procesu schnięcia powłok izolacji temperatura powietrza i podłoża nie spadła poniżej +5˚C.

Produkty Ultrament do przeciwwodnej izolacji fundamentów. Fot. Ultrament
Produkty Ultrament do przeciwwodnej izolacji fundamentów. Fot. Ultrament

Zdaniem Eksperta

W przypadku izolacji bitumicznych istotne jest, aby produkty nie zawierały rozpuszczalników organicznych. Ma to szczególny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort pracy przy wykonywaniu termoizolacji fundamentów. Izolacje bezrozpuszczalnikowe wydzielają mniej szkodliwych oparów i nie reagują negatywnie ze styropianem - podsumowuje Maciej Szymański.

źródło i zdjęcia: Ultrament