Obróbka i naprawa płyt gipsowo-kartonowych. Jak poprawnie wypełnić rysy i ubytki?

Naprawa pęknięć i ubytków w płytach gipsowo-kartonowych jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie odpowiednich produktów, precyzyjne wykonanie prac na każdym z etapów oraz cierpliwość, która pozwoli na osiągnięcie idealnie gładkiej i estetycznie wykończonej powierzchni. Ekspert podpowiada jak samodzielnie wypełnić rysy i ubytki powstałe w płytach gipsowo-kartonowych.

Obróbka i naprawa płyt gipsowo-kartonowych. Jak poprawnie wypełnić rysy i ubytki?
Saint-Gobain Construction Products Polska - Rigips Systemy suchej zabudowy - gwarancja idealnie gładkiej powierzchni bez pęknięć
www.rigips.pl

Wypełnianie ubytków na podłożu z płyt g-k

Mimo że płyty gipsowo-kartonowe są uważane za wytrzymałe, zdarza się, że powstają w nich ubytki wynikające głównie z uszkodzeń mechanicznych: uderzeń czy zarysowań. Na szczęście z ich usunięciem jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Podstawą sukcesu jest zachowanie prawidłowej kolejności prac oraz stosowanie odpowiednich produktów, w tym przypadku – mas szpachlowych.

Zdaniem Eksperta - wypełnienie ubytków

Zanim przystąpimy do wypełniania ubytków w płytach gipsowo-kartonowych powinniśmy pamiętać o usunięciu luźnych fragmentów tynku, farb oraz innych powłok wierzchnich. Następnie należy właściwie przygotować powierzchnię ubytku: odpylić ją, opcjonalnie odkurzyć. Kolejny krok to zastosowanie preparatu gruntującego, który pozwoli  wzmocnić podłoże i zwiększyć przyczepność masy szpachlowej. Po wykonaniu wszystkich tych czynności możemy przystąpić do właściwych prac, czyli uzupełnienia ubytku masą szpachlową. W zależności od jego wielkości możemy wykorzystać rożne produkty. Jeśli ubytek ma nie więcej niż 2-3 mm możemy zastosować wszystkie masy finiszowe i dwufunkcyjne. W przypadku ubytków o wielkości od 3 do 10 mm sprawdzą się masy szpachlowe, np. Rigips® Q1 Zaczyna, Rigips® VARIO czy Rigips SUPER, w połączeniu z taśmą zbrojącą. Jeśli natomiast ubytek ma powyżej 10 mm konieczne będzie zastosowanie tynku ręcznego lub innej zaprawy wyrównującej. Pamiętajmy też, że w przypadku ubytków większych niż 3 mm niezbędne jest użycie masy finiszowej jako warstwy wykończeniowej. Ostatni etap prac to szlifowanie uzupełnianego obszaru aż do całkowitego wygładzenia powierzchni”, podkreśla Wojciech Białkowski, instruktor montażu systemów suchej zabudowy Rigips.

Wypełnienie ubytków w ścianach wykonczonych płytami g-k. fot. Rigips
Wypełnienie ubytków w ścianach wykonczonych płytami g-k. fot. Rigips

Wypełnianie rys na podłożu z płyt g-k

W przypadku pojawienia się na ścianie wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych rys, również możemy usunąć je samodzielnie.

Masa szpachlowa Rigips® VARIO
Masa szpachlowa Rigips® VARIO

Zdaniem Eksperta - wypełnienie rys

Chcąc wypełnić rysy powstałe w płycie gipsowo-kartonowej w pierwszej kolejności powinniśmy pogłębić rysę nadając jej kształt litery „V”. Kolejny etap to – podobnie jak w przypadku usuwania ubytków - usunięcie luźnych fragmentów tynku, farb oraz innych powłok i dokładne odpylenie powierzchni. Następnie należy zastosować preparat gruntujący, a po jego wyschnięciu uzupełnić wcześniej przygotowane pogłębione rysy w kształt litery „V” masą konstrukcyjną, np. Rigips® VARIO, która dzięki wzmocnieniu polimerami zapewnia wytrzymałość wykonanego wypełnienia. Kolejny krok to wtopienie w miejscu przebiegu rysy taśmy zbrojącej z papieru (za pomocą lekkiej masy gotowej RIGIPS PREMIUM LIGHT) lub włókna szklanego (przy życiu masy szpachlowej Rigips® VARIO, Rigips SUPER lub Rigips® Q1 Zaczyna). W razie potrzeby należy jeszcze użyć masy finiszowej lub dwufunkcyjnej, która pozwoli na estetyczne wykończenie powierzchni. Ostatni etap to szlifowanie”, zaznacza Wojciech Białkowski.

Masa szpachlowa Rigips® Q1 Zaczyna
Masa szpachlowa Rigips® Q1 Zaczyna

Warto też pamiętać, że w przypadku rys oraz ubytków większych niż 3 mm masę finiszową należy aplikować po wyschnięciu pierwszej warstwy.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska - Rigips