Spoinowanie i szpachlowanie zapewnią trwałą, wolną od pęknięć powierzchnię, gotową do dalszych prac. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymagające zadanie, a przestrzeganie podstawowych zasad da nam satysfakcjonujący efekt.
Jak uzyskać gładką powierzchnię płyt g-k?
Celem wykorzystania płyt gipsowo-kartonowych jest osiągnięcie równej i gładkiej powierzchni. Dlatego ważnym etapem prac jest dokładne wypełnienie masą konstrukcyjną łączeń, narożników wewnętrznych oraz zewnętrznych, jak również miejsc mocowania wkrętów. Dzięki temu wzmocnimy konstrukcję, unikniemy tworzenia się pęknięć i zadbamy o podstawową estetykę.
Płyty gipsowo-kartonowe mają przygotowane fabrycznie zaokrąglone krawędzie. Dzięki temu tworzy się przestrzeń, którą możemy wypełnić masą szpachlową. Jednak w przypadku wykorzystania docinanych płyt, musimy dodatkowo przygotować je pod spoinowanie. W tym celu ścinamy krawędzie pod kątem 45 stopni na głębokości około 2/3 grubości płyty. Możemy do tego wykorzystać strug kątowy bądź nożyk trapezowy.
Odpowiednie przygotowanie powierzchni płyt g-k
Łączenia płyt, jak również miejsca mocowań wkrętów, należy odpylić i oczyścić, a przycinane przez nas krawędzie dodatkowo zagruntować dla lepszego nakładania masy. Przy tak przygotowanej powierzchni możemy bez obaw przystąpić do spoinowania.
Do tego etapu prac warto wykorzystać masę z dodatkiem włókien, na przykład Rigips® Q1 Zaczyna. Dzięki uzupełnionemu w ten sposób składowi masa szpachlowa mocniej wiąże i zapobiega powstawaniu pęknięć na łączeniach. Ponadto wspomniana masa cechuje się dużą wydajnością.
Masę nakładamy na szczeliny poprzecznymi ruchami stalową pacą, zwracając uwagę, by dokładnie wypełnić przestrzeń pomiędzy płytami. W przypadku zastosowania masy szpachlowej wymagającej użycia taśmy spoinowej, umieszczamy ją precyzyjnie w mokrej masie, by szczelnie przylegała do podłoża. Po związaniu pierwszej warstwy nakładamy drugą, a ewentualne nierówności redukujemy przy pomocy papieru ściernego bądź siatki.
Spoinowanie i szpachlowanie a wytrzymałość połączeń płyt g-k
Spoinowanie łączeń to podstawowy etap wykańczania płyt g-k, na którym można poprzestać na przykład w sytuacji, gdy jest to pomieszczenie gospodarcze i aspekt wizualny nie jest ważny lub też płyty mają zostać pokryte płytkami ceramicznymi.
Jednak w pozostałych przypadkach - dla estetyki wykończenia - należy wykonać kolejne szpachlowanie, które wypełni najmniejsze ubytki oraz nierówności, wygładzi i ujednolici całą powierzchnię. Tak przygotowane podłoże będzie cechowała większa wytrzymałość na czynniki zewnętrzne i w efekcie będzie nam służyć przez znacznie dłuższy czas.
W tym etapie dobrze sprawdza się m.in. masa finiszowa Rigips® Q2-Q3 Kończy. Dzięki obecnym w składzie polimerom uzyskujemy lepszą przyczepność do podłoża, co zdecydowanie usprawnia jej rozprowadzanie na powierzchni płyt. Ponadto, po wyschnięciu masa szpachlowa łatwo poddaje się szlifowaniu.
Produkt dostępny jest nie tylko w wersji sypkiej, ale również w wariancie Rigips® Gotowa Q2-Q3. Nie wymaga ona rozrabiania z wodą, co oszczędza czas, który jest wymagany na osiągnięcie odpowiedniej konsystencji. Co ważne, masa Rigips® Gotowa Q2-Q3 przechowywana w zamkniętym wiaderku nadaje się do ponownego wykorzystania.
O czym pamiętać w czasie spoinowania i szpachlowania płyt g-k?
- Podłoże powinno być czyste i suche, wolne od kurzów i pyłu
- Zanieczyszczona woda użyta do rozrobienia masy wpływa negatywnie na jej jakość
- Zadbaj o czystość narzędzi
- Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu osłabia jakość szpachli
źródło i zdjęcia: Rigips