Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak wykorzystać płyty fornirowane na ścianach?

Płyty fornirowane to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych zarówno w przemyśle meblarskim, jak i aranżacji wnętrz. Firma JAF Polska oferuje bogaty wybór płyt wiórowych i MDF fornirowanych naturalnymi okleinami, które cieszą się uznaniem wśród producentów stolarki i światowej sławy projektantów wnętrz. W tym artykule przybliżymy czym są płyty fornirowane, jakie mają zalety i jak można je wykorzystać na ścianach.

Jak wykorzystać płyty fornirowane na ścianach?
JAF Polska Tarasy
www.jaf-polska.pl
JAF Polska Tarasy
Dane kontaktowe:
61 814 41 13
Magazynowa 19, 62-023 Gądki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Czym są płyty fornirowane?
 • Jakie są zalety płyt fornirowanych?
 • Jakie są różne opcje montażu płyt fornirowanych na ścianach?

Czym są płyty fornirowane?

Płyty fornirowane to gotowe półfabrykaty wykonane z płyt wiórowych lub MDF, pokrytych cienką warstwą naturalnego forniru. Fornir to cienka warstwa drewna, która nadaje płytom estetyczny wygląd naturalnego drewna, zachowując jednocześnie ich właściwości techniczne.

Jakie są zalety płyt fornirowanych?

 • Naturalny wygląd i pochodzenie: Płyty fornirowane wyróżniają się naturalnym wyglądem dzięki zastosowaniu oklein z prawdziwego drewna. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie ekologiczne materiały i estetykę naturalnego drewna.
 • Skrócenie procesu produkcji: Dzięki gotowym płytom fornirowanym proces produkcji mebli czy elementów dekoracyjnych jest znacznie skrócony. Płyty te są już przygotowane do dalszej obróbki, co oszczędza czas i zmniejsza koszty produkcji.
 • Brak potrzeby używania specjalistycznych narzędzi: Obróbka płyt fornirowanych nie wymaga stosowania gilotyny, spajarki, nakładarki czy prasy. Dzięki temu są one łatwiejsze w użyciu i dostępne dla szerszej grupy odbiorców, także amatorów zajmujących się DIY.
 • Możliwość różnorodnego wykończenia: Płyty fornirowane można lakierować na różne sposoby, od wysokiego połysku po tępy mat. Daje to szerokie możliwości dostosowania wyglądu do indywidualnych potrzeb i stylu wnętrza.
 • Wielość możliwości wykończenia warstwy zewnętrznej: Poza lakierowaniem, warstwa zewnętrzna płyt fornirowanych może być wykańczana na różne sposoby, co pozwala na uzyskanie unikalnych efektów i dopasowanie do konkretnego projektu wnętrza.

Jakie są różne opcje montażu płyt fornirowanych na ścianach?

Płyty fornirowane doskonale sprawdzają się jako materiał do wykańczania ścian. Dzięki naturalnemu wyglądowi dodają wnętrzu elegancji i ciepła. Można je stosować w różnych pomieszczeniach, od salonów, przez sypialnie, aż po biura i przestrzenie komercyjne. Oto kilka inspiracji, jak wykorzystać płyty fornirowane na ścianę:

 • Akcent ścienny: Płyty fornirowane można użyć jako akcent ścienny, tworząc interesującą ozdobę w salonie czy sypialni. Można je zamontować za telewizorem, łóżkiem czy w korytarzu, nadając wnętrzu niepowtarzalny charakter.
 • Cała ściana z forniru: Dla miłośników naturalnych materiałów płyty fornirowane mogą pokryć całą ścianę, tworząc spójną i harmonijną przestrzeń. Taki zabieg sprawdzi się szczególnie w nowoczesnych wnętrzach, gdzie stawia się na prostotę i elegancję.
 • Panele dekoracyjne: Z płyt fornirowanych można stworzyć panele dekoracyjne o różnych kształtach i wzorach, które będą pełnić funkcję ozdobną i akustyczną. To rozwiązanie idealne do przestrzeni, gdzie zależy nam na poprawie akustyki, np. w salach konferencyjnych czy kinach domowych.

Płyty fornirowane to wszechstronny materiał, który znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle meblarskim, ale również przy aranżacji wnętrz. Dzięki swoim licznym zaletom, takim jak naturalny wygląd, łatwość obróbki i szerokie możliwości wykończenia, stają się coraz bardziej popularne. W ofercie firmy JAF Polska znajdziemy szeroki wybór płyt fornirowanych, które z pewnością sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających projektantów i klientów.

źródło i zdjęcia: JAF Polska

Autor
Natalia Karaskiewicz
Natalia Karaskiewicz

Młoda mama, która nie boi się wyzwań i z zaangażowaniem zgłębia tajniki budownictwa. Pracę w redakcji traktuje jako nieustanną formę rozwoju i samorealizacji. Obecnie buduje wymarzony dom, co daje jej cenne doświadczenie i pozwala jeszcze lepiej rozumieć potrzeby czytelników. Od 10 lat związana z Grupą AVT, gdzie redaguje artykuły i porady dotyczące budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz. Z pasją dzieli się wiedzą z czytelnikami, tłumacząc skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób. Poza pracą najchętniej spędza czas z rodziną podczas weekendowych wycieczek.