Sposoby na zabudowę płyt gazowych

Szafka do zabudowy płyty gazowej to z pozoru prosta sprawa. Mamy w projekcie mebel, umieszczamy w nim sprzęt i już. Ale prawda jest taka, że decydując się na płytę gazową, która będzie estetycznie ubrana w szafkę kuchenną, warto pamiętać o kilku ważnych wytycznych. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli Wam lepiej poznać możliwości i ułatwi wybór odpowiedniego mebla pod zabudowę sprzętu do Waszej kuchni.

Sposoby na zabudowę płyt gazowych
SOLGAZ Płyty gazowe - gaz pod szkłem, płyty gazowe z palnikami, płyty inukcyjne, piekarniki gazowe i elektryczne, okapy
Dane kontaktowe:
515 020 420
Towarowa 28A 58-100 Świdnica

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jaka szafka pod płytę gazową jest najlepsza?

Szafka kuchenna pod płytę gazową powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów przeznaczonych do przestrzeni, w których panują bardzo specyficzne i trudne warunki. Dlatego wybierając mebel pod płytę gazową pamiętaj, że nie możesz kierować się tylko względami estetycznymi, a także praktycznymi. Kuchnia to pomieszczenie szczególnie narażone na wilgoć, a szafka pod kuchenkę gazową dodatkowo na działanie wysokich temperatur.

Płyta gazowa bez płomieni zabudowana w blacie nad piekarnikiem. fot. Solgaz
Płyta gazowa "bez płomieni" zabudowana nad piekarnikiem. fot. Solgaz

Dlatego przede wszystkim warto wybrać materiały lub gotowe meble, które są dostosowane właśnie do korzystania w pomieszczeniach o dużej wilgotności, odporne na zabrudzenia. Ważna jest również deklaracja producenta co do użytych tworzyw, które będą bezpieczne w bliskim kontakcie z produktem, który emituje wysokie temperatury.

Do wyboru na rynku mamy szereg od litego drewna, przez lakierowane i  laminowane płyty mdf czy fornir lub nieco korzystniejsza cenowo sklejka drewniana.

WAŻNE: Nie wahajcie się zapytać w sklepie, czy u podwykonawcy, jakie parametry ma materiał, z którego będą wykonane Wasze meble w kuchni. Chodzi przecież o Wasze bezpieczeństwo i o to, aby wybrane szafki służyły Wam przez długie lata.

Płyta gazowa - jak można ją zabudować w szafce?

Szafka, w której chcemy umieścić płytę gazową, może mieć dodatkowo różne funkcje. Wybór jest szeroki. Jedną z opcji są same szuflady pod kuchnią, w których m.in łatwo schować akcesoria do gotowania lub przyprawy, dzięki czemu są zawsze pod ręką podczas gotowania.

Sposób zabudowy płyty gazowej bez płomieni Solgaz w blacie pod piekarnikiem i (bez piekarnika
Sposób zabudowy płyty gazowej bez płomieni Solgaz w szafce bez piekarnika i z piekarnikiem

Dla tych z Was, którzy wolą bardziej klasyczne rozwiązania, proponujemy opcję - szafka pod piekarnik i płytę gazową. To wciąż jedna z częściej wybieranych rozwiązań lokowania płyty i piekarnika w kuchni.

Lata, w których wielu z nas korzystało z kuchenek wolnostojących mocno przyzwyczaiły nas do takiej konfiguracji, gdzie zaraz pod płytą znajduje się piekarnik. Spotkaliśmy się również z regularnymi półkami pod płytą grzewczą, gdzie można umieścić np. garnki i patelnie. To bardzo unikalne, ale też funkcjonalne rozwiązanie. Świetne dla kogoś kto dużo gotuje.

Montaż płyty gazowej w blacie

Wiecie, jaka jest najlepsza szafka do zabudowy płyty gazowej? Taka, która jest dobrze dostosowana do wymogów producenta płyty. Dzięki temu będziecie cieszyć się sprawnym produktem.

Kuchenka gazowa musi mieć odpowiednie warunki w szafce, aby działała prawidłowo. Co mamy na myśli?

àW przypadku kuchni i sprzętów AGD, jedną z najistotniejszych kwestii jest odpowiednia wentylacja. Kiedy decydujemy się na sprzęt zasilany gazem, jest to tym istotniejsze, że właśnie odpowiedni przepływ i dostęp powietrza zapewni pełną sprawność urządzenia. Zadba o właściwy sposób spalania się gazu i tym samym Wasze bezpieczeństwo.

Montaż płyty gazowej bez płomieni w blacie. fot. Solgaz
Montaż płyty gazowej "bez płomieni" w blacie. fot. Solgaz

Pomieszczenie, w  którym płyta ma być zamontowana, powinno być suche i  przewiewne oraz posiadać sprawną wentylację naturalną ze względu na wydzielające się spaliny, oraz ciepło.

Podstawą prawną, w oparciu, o którą ocenia się przydatność pomieszczenia w budynku do zainstalowania w  nim kuchni gazowej, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w  sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (D.U. Nr 75 z dnia 12.04.2002 Rozdział 7 z aktualnymi zmianami).

Blat kuchenny to podstawa, na której zamontowany będzie nasz sprzęt. Warto zadbać, aby był on solidnie przymocowany i wytrzymały. W celu umieszczenia kuchni w blacie szafki kuchennej lub blacie zespolonym należy wykonać w nim otwór o odpowiednich wymiarach w zależności od typu kuchni.

Następnie wystarczy włożyć kuchnię w  otwór. Po kilku dniach użytkowania uszczelka znajdująca się na spodzie płyty szczelnie przylgnie do powierzchni blatu. W przypadku płyt marki SOLGAZ nie są potrzebne żadne dodatkowe sposoby mocowania. Nie zalecamy używania klejów i silikonów.

W przypadku zabudowy kuchni przy szafkach stojących na blacie lub w rogu ściany, płytę kuchni gazowej należy zabudować min. 150 mm od boku szafki lub narożnika ściany.

Szafka dobrze dopasowana

W zależności, jakich rozmiarów płytę grzewczą, wybierzecie do zabudowy, do niej należy dopasować odpowiedniej wielkości mebel. Najbardziej popularna jest szafka pod płytę gazową 60 cm.

To wymiar, dla którego producenci płyt kuchennych mają zawsze największy wybór asortymentu.

Coraz częściej jednak klienci kierują się w stronę większych, pięciopalnikowych kuchenek, wtedy najpewniej sprawdzi się szafka o szerokości 80 cm. Płyta musi być dobrze i stabilnie osadzona, a jej wymiar zbliżony do wymiaru szafki. Tutaj nadmierny zapas nie jest potrzebny.

Szafka pod płytę gazową, to drobna rzecz w kontekście projektowanie całej kuchni, jednak bardzo istotna i nie należy jej bagatelizować. Zadbajcie o prawidłowo dopasowaną szafkę, blat oraz właściwy montaż, abyście mogli cieszyć się z bezpiecznego i skutecznego produktu do gotowania w Waszej kuchni.

źródło i zdjęcia: SOLGAZ