Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Cena za 1 m2 mieszkania lub domu, zwłaszcza w dużych miastach, osiąga obecnie niebotyczny poziom. Dlatego też bardziej popularne są te oferty, które proponują mniejszą przestrzeń mieszkalną. Liczba pokoi zazwyczaj uzależniona jest od ilości domowników – na tym w zasadzie dość trudno jest zaoszczędzić. Najczęściej zatem metraż ograniczany jest kosztem łazienki. Co zrobić, aby wyglądała na większą, niż jest w istocie?

Jak optycznie powiększyć łazienkę?
AS PPHU Systemy poziomowania płytek
www.as-krzyzyki.pl
AS PPHU Systemy poziomowania płytek
Dane kontaktowe:
22 723 46 74
Orzeszkowej 4, 05-816 Reguły

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie znaczenie ma dobór koloru?
  • Jakie płytki do małej łazienki?
  • Czy lustro może powiększyć powierzchnię?
  • Jaką ceramikę wybrać do małej łazienki?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki?

Zagraj kolorem

Czy wiesz o tym, że kolory mają ukrytą moc? Jedne powodują, że jesteśmy głodni, inne, że ogarnia nas złość, jeszcze inne przynoszą błogi spokój. Kolory mają także "zdolność" optycznego powiększania pomieszczenia. Nie od dziś wiadomo, że czarne wyszczupla (czyli zmniejsza).

Prosty z tego wniosek, że aby uzyskać optycznie większą przestrzeń potrzebne są jasne kolory. Dzięki jasnym kolorom wydaje się, że ściany są bardziej oddalone od siebie, a zatem przestrzeń pomiędzy nimi jest większa.

Warto zagrać bielą, beżem, pastelowym różem a także subtelną szarością. Ta rada dotyczy nie tylko ścian, ale także mebli. Mogą być białe, ale mogą też być wykończone jasnym drewnem. Czy w małej łazience musisz całkowicie zrezygnować z ciemnych elementów? Nie. Ciemniejsze mogą być m.in. akcesoria łazienkowe, dywaniki czy armatura.  

Wybieramy płytki

Efekt uzyskany dzięki jasnym kolorom pogłębią płytki odbijające światło. Należy także zapomnieć o małych płytkach - znacznie lepiej łazienkę wizualnie powiększą płytki o dużych rozmiarach. Sprawią, że ściany nie będą się wydawały podzielone, będą sprawiały wrażenie dużych jednolitych powierzchni.

Jeśli ustawimy je w pionie - łazienka wyda się wyższa, jeśli w poziomie - będzie szersza. Ewentualne problemy z proporcjami można zniwelować dokonując podziału - np. pomiędzy jasne duże powierzchnie płytek, wstawiając mniejsze, ciemne kafelki.

Aby uzyskać efekt jednolitej powierzchni, dobrze jest zastosować bardzo cienką fugę. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego systemu poziomującego płytki. Jeśli chcemy uzyskać naprawdę doskonały efekt estetyczny, krzyżyki powinny być tylko ostatecznością.

Dużo lepszym i proponowanym przez fachowców rozwiązaniem są kliny i klipsy do poziomowania, bo wówczas osiągniemy idealnie prostą powierzchnię łazienki.

Błysk lustra

Każde duże lustro umieszczone w łazience optycznie powiększy jej powierzchnię. Najlepiej, jeśli lustra zostaną zawieszone na przeciwległych ścianach - stworzy to bowiem wrażenie głębi.

Zwróć uwagę na to, aby lustra oprawione były jedynie w prostą ramę, a najlepiej, aby były zlicowane z powierzchnią ściany. W małych łazienkach warto także stosować szafki z lustrzanymi frontami. Połączy to funkcję estetyczną z użytkową.

Kompaktowe sanitariaty i armatura

Powinieneś zadbać o to, aby każdy element znajdujący się w łazience zajmował jak najmniejszą przestrzeń. Dlatego wybierz małą miskę WC, najlepiej podwieszaną. Odsłonięta przestrzeń pod sedesem wpłynie na postrzeganie wielkości łazienki. Ułatwi także utrzymanie w niej czystości.

Także prysznic i wanna powinny być jak najmniejsze. Dobrze jest zdecydować się na jedno z tych rozwiązań, jeśli jednak nie chcesz zrezygnować ani z możliwości szybkiego tuszu, ani z relaksującej kąpieli, powinieneś maksymalnie ograniczyć ich kubaturę.

Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie wanny z zabudowaną na niej kabiną prysznicową. Jeśli chodzi o sam prysznic, lepiej wybrać model walk in, czyli bez brodzika.

Pralka - co z nią zrobić?

W małych mieszkaniach pralka najczęściej znajduje się w łazience, rzadziej zamontowana jest w kuchni. Do małej łazienki dobrze jest wybrać pralkę mniejszych rozmiarów. Można ją schować pod blatem z umywalką lub we wnęce mebli.

źródło i zdjęcie: PPHU AS, pixabay