Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak walczyć ze smogiem i poprawić jakość powietrza?

Zimowy krajobraz pokryty smogiem to obraz, który niestety znamy zbyt dobrze. Nie tylko nasze miasta, ale również wiejskie tereny, są regularnie narażone na zły stan powietrza. Wiele czynników wpływa na ten problem, lecz jednym z głównych sprawców jest sposób, w jaki ogrzewamy nasze domy, zwłaszcza używając węgla i paliw stałych. Chociaż przekształcenie energetyki w kierunku ekologicznych i odnawialnych źródeł jest istotnym krokiem do rozwiązania problemu, eksperci z branży budowlanej podkreślają, że kluczowe jest poprawienie efektywności energetycznej budynków.

Jak walczyć ze smogiem i poprawić jakość powietrza?
Paroc Izolacje techniczne
www.paroc.pl
Paroc Izolacje techniczne
Dane kontaktowe:
61 468 21 90
Gnieźnieńska 4, 62-240 Trzemeszno
Zobacz firmę w innym dziale: Wełna mineralna

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jakość powietrza w naszym kraju podczas jesieni i zimy jest często poruszana w mediach, i niestety, z dobrych powodów. Alarmujące ostrzeżenia o niskiej jakości powietrza często dotyczą różnych regionów Polski, zarówno miejskich, jak i wiejskich. Według Europejskiej Agencji Środowiska, zbyt wysokie stężenie pyłu PM 2,5 doprowadziło do przedwczesnej śmierci ponad 238 tysięcy obywateli UE. W Polsce, ta smutna liczba od dawna oscyluje w granicach 40-50 tysięcy rocznie.

Jednym z głównych powodów, dla których polskie miasta są na czele niechlubnych rankingów jakości powietrza, jest sposób, w jaki ogrzewamy nasze domy. Tzw. niska emisja, czyli produkty spalania paliw na niskiej wysokości, jest główną przyczyną powstawania smogu. W Polsce, domowe piece grzewcze i lokalne kotłownie węglowe odpowiadają za 78,1% zanieczyszczeń pyłem PM 2,5.

– "Ogrzewanie budynków można porównać do napełniania wiadra. Możemy sprawić, że woda będzie czystsza lub że będzie się szybciej nalewać np. dzięki lepszemu ciśnieniu w rurach, ale jeśli koniec końców wiadro jest dziurawe, będziemy musieli uzupełniać straty na bieżąco" – wyjaśnia Łukasz Kondracki, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.

– "Innymi słowy, nie wystarczy, że zmodernizujemy samą instalację grzewczą. Poprawę efektywności energetycznej warto zacząć od ocieplenia ścian i dachów, aby w pierwszej kolejności zmniejszyć straty ciepła i ogólne zapotrzebowanie budynku na energię" – dodaje.

Termomodernizacja budynku
Termomodernizacja budynku

Jednak problem tkwi nie tylko w systemach grzewczych. Brak lub niewystarczające ocieplenie wielu starszych budynków, które powstały w czasach, kiedy obowiązywały mniej rygorystyczne wymagania izolacyjności termicznej, również przyczynia się do problemu. Ponad 40% domów jednorodzinnych w Polsce charakteryzuje niski standard izolacji ścian zewnętrznych, a aż 32% (blisko 1,8 mln obiektów) jest całkowicie pozbawione ocieplenia.

Rozwiązaniem może być systemowa termomodernizacja, czyli poprawa izolacji termicznej budynków starszych niż 25 lat na dużą skalę. Dr Ludomir Duda i Marcin Popkiewicz, autorzy koncepcji Głębokiej Termomodernizacji, szacują, że taka inwestycja wymagałaby ok. 55 miliardów złotych dla domów jednorodzinnych i ok. 20 miliardów złotych dla obiektów oświaty. Jednak korzyści z takiego przedsięwzięcia byłyby wielowymiarowe, obejmujące nie tylko ograniczenie emisji zanieczyszczeń, ale także spadek kosztów eksploatacji, redukcję ubóstwa energetycznego i zmniejszenie wydatków na leczenie chorób powodowanych przez złą jakość powietrza. Szacowany potencjał oszczędności wynosi ponad 100 miliardów złotych rocznie.

– "Kluczem do skutecznej termomodernizacji jest kompleksowość działań. Już samo zastosowanie właściwej izolacji przegród budowlanych może znacząco ograniczyć zużycie energii, w ślad za czym w naturalny sposób idzie redukcja ilości spalanych paliw, co daje wytchnienie nie tylko portfelowi właściciela, lecz także środowisku" – podkreśla Łukasz Kondracki.

– "Konieczna jest zatem równowaga aktywnych i pasywnych rozwiązań termomodernizacyjnych. Tylko takie podejście daje realną możliwość redukcji zanieczyszczenia powietrza" – podsumowuje ekspert firmy Owens Corning PAROC Poland.

Dlatego, mimo że problem smogu wydaje się być głęboko zakorzeniony w naszej rzeczywistości, nie możemy go ignorować. Musimy podejmować działania na różnych płaszczyznach - od zmiany naszych systemów grzewczych, poprzez poprawę efektywności energetycznej naszych budynków, po przekształcenie energetyki w kierunku ekologicznych i odnawialnych źródeł. Tylko wtedy będziemy mogli skutecznie walczyć ze smogiem i poprawić jakość powietrza, które oddychamy.

źródło i zdjęcia: ROCKWOOL