Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak ocieplić dach zielony?

Dachy zielone stają się coraz bardziej popularne w polskich miastach, choć wciąż są nowością. Nowe trendy i technologie często są związane z brakiem doświadczenia i wiedzy, co jest szczególnie ważne w przypadku konstrukcji, które nie tolerują błędów lub niedociągnięć, zwłaszcza w kontekście izolacji termicznej i hydroizolacji. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym kwestiom i ryzykom związanym z tym obszarem.

Jak ocieplić dach zielony?
Paroc Izolacje termiczne i akustyczne wełną kamienną PAROC
www.paroc.pl
Paroc Izolacje termiczne i akustyczne wełną kamienną PAROC
Dane kontaktowe:
61 468 21 90
Gnieźnieńska 4, 62-240 Trzemeszno
Zobacz firmę w innym dziale: Izolacje techniczne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dachy zielone przynoszą wiele korzyści, począwszy od walorów estetycznych, poprzez pozytywny wpływ na jakość życia w przestrzeni miejskiej, takie jak pochłanianie kurzu, filtracja zanieczyszczeń z atmosfery, poprawa cyrkulacji wody, odciążenie systemów kanalizacyjnych, obniżanie temperatury w pomieszczeniach oraz tłumienie hałasu zewnętrznego.

Wyzwania związane z dachami zielonymi

Aby dach zielony mógł przynosić wymienione korzyści, musi spełniać określone warunki. Ze względu na ekstremalne warunki atmosferyczne, obecność form biologicznych i wrastające korzenie, kluczowym elementem skutecznego i bezawaryjnego działania dachów zielonych jest odpowiednia szczelność i trwałość. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na hydroizolację i izolację termiczną.

– "Możliwie jak najlżejsze, lecz wysoce trwałe i dobrze przylegające do konstrukcji. Niewchłaniające wody w postaci ciekłej, acz umożliwiające na przepływ pary wodnej. I oczywiście skutecznie powstrzymujące ucieczkę ciepła oraz bezpieczne ogniowo" – odpowiada Łukasz Kondracki, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.

– "Warunkiem skutecznej ochrony i bezawaryjności dachu zielonego jest stworzenie szczelnej, ciągłej warstwy hydroizolacyjnej oraz pozbawionej mostków termicznych, wytrzymałej mechanicznie warstwy izolacji termicznej, z uwzględnieniem dodatkowych obciążeń towarzyszących tego typu konstrukcjom" – dodaje.

W polskich miastach coraz częściej można zauważyć dachy porośnięte roślinnością
W polskich miastach coraz częściej można zauważyć dachy porośnięte roślinnością

Jak budować dach zielony?

Dach zielony to skomplikowany układ warstw i technologii. Aby zrozumieć, jakie wymagania stawiają izolacji termicznej i hydroizolacji tego rodzaju konstrukcje, przyjrzyjmy się poszczególnym elementom układu.

Izolacja do dachu zielonego

Pod warstwami roślinności, drenażu i ochrony znajdują się takie same warstwy, jak w przypadku dachów balastowych: hydroizolacja, ocieplenie, bariera paroszczelna i konstrukcja nośna. W tej części konstrukcji poszczególne warstwy mogą, ale nie muszą być ze sobą zespolone - funkcję zespolenia może przejąć balast, np. żwir.

– "Aby dach zielony funkcjonował prawidłowo i bezawaryjnie, podstawą projektowania i doboru rozwiązań izolacyjnych powinno być sumaryczne obciążenie wynikające z wagi poszczególnych elementów oraz ich nasycenia wodą" – podkreśla Łukasz Kondracki.

– "Z myślą o zwiększonych, często trudnych do przewidzenia obciążeniach stworzyliśmy nową, niezwykle wytrzymałą płytę dachową z wełny kamiennej PAROC Premo 90. Rozwiązanie łączy wysokie parametry termoizolacyjne na poziomie λ = 0,039 W/mK, najwyższą klasę reakcji na ogień A1, a także bardzo wysoką wytrzymałość na naprężenia ściskające rzędu 90 kPa przy 10% deformacji oraz obciążenia punktowe – do 900 N" – dodaje ekspert Owens Corning PAROC Polska.

Przykładowe współczynniki przenikania ciepła U dla konstrukcji dachów zielonych ocieplonych w dwuwarstwowym systemie izolacyjnym PAROC
Przykładowe współczynniki przenikania ciepła U dla konstrukcji dachów zielonych ocieplonych w dwuwarstwowym systemie izolacyjnym PAROC

Rozwiązania i systemy izolacji do dachów zielonych oferowane przez PAROC są przemyślane, składają się m.in. ze spodniej warstwy zatrzymującej wodę i powłoki wspierającej warstwę roślinności.

– "Płyty z wełny kamiennej PAROC dają pewność, że dach zielony pozostaje zawsze całkowicie szczelny i suchy w swej strukturze, bezawaryjny i bezpieczny ogniowo, przez cały okres eksploatacji. A do tego przyjazny dla roślin!" – podsumowuje Łukasz Kondracki.

źródło i zdjęcia: Paroc