Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł
WOLF Haus Domy drewniane prefabrykowane
www.wolfhaus.pl
WOLF Haus Domy drewniane prefabrykowane
Dane kontaktowe:
32 605 37 00
Budowlana 17, 41-100 Siemianowice Śląskie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czy warto wybrać dom z płaskim dachem?

Realizacja projektu domu wymaga podjęcia wielu kluczowych decyzji. Zazwyczaj koncentrujemy się na metrażu, układzie pomieszczeń i elementach estetycznych. Istotny jest również wybór odpowiedniego dachu. W niektórych przypadkach mamy swobodę w tej kwestii, innym razem przepisy dotyczące zabudowy mogą wpływać na wygląd dachu. Czy warto rozważyć dom z płaskim dachem? W jakich sytuacjach taka opcja może być nieosiągalna? Warto zapoznać się z kluczowymi informacjami dotyczącymi tej kwestii.

Czy warto wybrać dom z płaskim dachem?
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jaka jest specyfika domu z płaskim dachem?
 • Jakie są zalety i wady domów z płaskim dachem?
 • Budowa domu z płaskim dachem – kiedy jest możliwa?

Domy z płaskim dachem - specyfika

Domy z płaskim dachem są obecnie bardzo popularne. Prezentują się minimalistycznie, a zarazem bardzo nowocześnie. Doskonale prezentują się zarówno w miastach, jak i na przedmieściach czy na wsiach.

Istnieje wiele projektów, które pozwalają inwestorom puścić wodze fantazji, aby zbudować swój wymarzony dom z płaskim dachem – pod względem konstrukcji, wielkości, materiałów wykończeniowych.

Oczywistą cechą charakterystyczną tego typu budowli jest płaski dach. Dach płaski ma pochylenie połaci dachowej wynoszące od 3° do 13°. Niekiedy jest on nazywany także stropodachem, gdyż jednocześnie pełni rolę dachu i stropu nad ostatnią kondygnacją.

Domy tego typu świetnie prezentują się w połączeniu z dużymi przeszkleniami oraz efektowną elewacją. Płaska powierzchnia dachu sprzyja temu, aby odpowiednio go wykorzystać – np. projektując na nim taras czy montując panele fotowoltaiczne.

Konstrukcja ta niesie jednak za sobą również pewne zagrożenia, stąd też priorytetową kwestią jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej, wykonanie solidnego systemu odprowadzania wody deszczowej czy systemu redukującego obciążenia wynikające z zalegającego śniegu (np. dach ogrzewany).

Stawiając dom z płaskim dachem, niesamowicie ważny jest wybór dobrych specjalistów – zarówno projektantów, jak i wykonawców robót.

Dom Zen w ofercie WOLF Haus.
Dom Zen w ofercie WOLF Haus.

Zalety i wady domów z płaskim dachem

Oczywiście na początku warto wziąć pod uwagę swoje indywidualne preferencje estetyczne. Nowoczesne domy z płaskim dachem jednym się podobają, inni wolą klasykę i domy z dachami spadzistymi. Jeśli jednak jesteś w tej pierwszej grupie, poznaj zalety i wady domów z płaskim dachem.

Zalety domu z płaskim dachem

 • Wysoka odporność na czynniki atmosferyczne – ryzyko zerwania dachu przez porywy wiatru czy trąby powietrzne jest ograniczone do absolutnego minimum.
 • Wygoda użytkowania – na płaskim dachu łatwiej jest zamontować różnego rodzaju instalacje (m.in. panele fotowoltaiczne, antenę satelitarną) i je później obsługiwać.
 • Ekonomiczność – przy samym wykonaniu dachu możemy spodziewać się oszczędności, ponieważ zużyte zostaje mniej materiałów na pokrycie. Oczywiście to kwestia zmienna i wiele zależy od wielkości dachu, rodzaju materiałów czy kosztów robocizny. Ogólnie jednak szacuje się, że płaski dach może być tańszy od spadzistego o nawet kilkadziesiąt procent.
 • Energooszczędność – dachy płaskie często wykorzystuje się w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Powierzchnia dachu płaskiego jest ograniczona do minimum, co przekłada się na mniejsze straty ciepła przez górną przegrodę zewnętrzną. W połączeniu z dobrą izolacją, można spodziewać się naprawdę dobrych efektów.
 • Design i ergonomia – dom z płaskim dachem może prezentować się niezwykle nowocześnie i designersko. Poza tym brak skosów sprzyja optymalnemu wykorzystaniu każdego zakamarka domu i zaaranżowaniu pomieszczeń wedle indywidualnych preferencji.
 • Strefa wypoczynkowa – płaski dach może świetnie sprawdzić się jako przestrzeń do odpoczynku i zastąpić np. taras czy balkon. To także świetne rozwiązanie dla właścicieli małych lub wąskich działek, na których brakuje przestrzeni do aranżacji wymarzonego ogrodu.

Wady domu z płaskim dachem

 • Brak zgody na płaski dach na danym obszarze – wydane warunki zabudowy mogą uniemożliwiać inwestorom stawianie takich domów. Przed zakupem działki budowlanej warto sprawdzić, jakie obowiązują wytyczne dla tej lokalizacji, o czym szerzej piszemy w dalszej części artykułu.
 • Problemy z wilgocią – oczywistym jest, że woda z płaskiego dachu nie będzie tak swobodnie spływać, jak z dachu spadzistego. Należy zatem zadbać o dobry system odwadniający, ale też o świetną izolację. Dobrym wyborem są dachy wentylowane, czyli takie, gdzie konstrukcja dachu zostaje oddzielona od ocieplenia, co zapewnia swobodny przepływ powietrza między warstwami. Dach wentylowany pomaga w usuwaniu wilgoci z przestrzeni pod dachem, co z kolei eliminuje ryzyko powstawania pleśni, gnicia drewna lub innych problemów związanych z wilgocią, ale też sprzyja wydłużeniu żywotności materiałów budowlanych czy utrzymaniu niższej temperatury wewnątrz budynku latem (taki dach słabiej się nagrzewa).
 • Konieczność odśnieżania – śnieg na płaskim dachu ma tendencję do zalegania, a to wiąże się z koniecznością regularnego odśnieżania (kwestie bezpieczeństwa). Alternatywą jest ogrzewanie dachu i skuteczne odprowadzanie wody z niego, co wiąże się z wyższą ceną realizacji inwestycji.
Dom Zen w ofercie WOLF Haus.
Dom Zen w ofercie WOLF Haus.

Budowa domu z płaskim dachem - kiedy jest możliwa?

Tak, jak wcześniej zostało wspomniane, nie w każdej lokalizacji możliwe będzie postawienie domu z płaskim dachem. Niekiedy wydane dla danego obszaru warunki zabudowy eliminują takie projekty już na etapie rozważań budowy na konkretnej działce.

A zatem przed wyborem projektu (lub nawet wyborem działki budowlanej), warto sprawdzić, czy dla tej działki jest wydany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

Jeśli tak, to w nim znajdują się informacje, jaki musi być zachowany kąt nachylenia dachu. Jeśli nie, to należy złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy – taki dokument również zawiera informacje dotyczące obiektu, jaki może zostać wybudowany na danej działce.

Wniosek o ustalenie warunków zabudowy składa się w urzędzie miasta lub gminy, właściwym ze względu na lokalizację inwestycji. Jeśli MPZP lub wydane warunki zabudowy nie zabraniają budowy domów jednorodzinnych z dachem o kącie nachylenia wynoszącym 13° lub mniej – można zdecydować się na budowę domu z płaskim dachem.

Projekty domów prefabrykowanych z płaskim dachem

Firma WOLF Haus stara się sprostać oczekiwaniom wszystkich inwestorów, dlatego proponuje liczne projekty domów – różniące się pod względem powierzchni użytkowej, ale też wyglądu.

WOLF Haus buduje domy prefabrykowane z płaskim dachem, jak i z dachami dwuspadowymi czy wielospadowymi. Przykładem projektu z dachem płaskim jest dom Zen (patrz zdjęcia) o powierzchni użytkowej 208 m2.

Poza tym firma zapewnia Klientom możliwości stworzenia indywidualnego projektu domu prefabrykowanego we współpracy z architektami. Dzięki temu każdy zainteresowany może wybudować dom swoich marzeń – także z płaskim dachem.

Zapraszamy do kontaktu z doradcami WOLF Haus, którzy rozwieją wątpliwości i przedstawią ofertę.

 

Źródło i zdjęcia: WOLF Haus