Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co można zrobić z drewnem w ogrodzie?

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, a my również czujemy potrzebę działania. Zaczynamy przygotowywać nasze ogrody i planować prace do wykonania. Nieodłącznym elementem wyposażenia naszego ogrodu są różnego rodzaju konstrukcje, zwane galanterią ogrodową. Są to elementy, które poprawiają nasze samopoczucie i umożliwiają nam relaks w ogrodzie, takie jak domki, huśtawki czy pergole.

Co można zrobić z drewnem w ogrodzie?
JAF Polska Tarasy
www.jaf-polska.pl
JAF Polska Tarasy
Dane kontaktowe:
61 814 41 13
Magazynowa 19, 62-023 Gądki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dbanie o ogród wymaga wiedzy, doświadczenia oraz odpowiedniego narzędziarstwa. Jednak sprzęty te często są brudne po pracy w ogrodzie i nie powinny być przechowywane w pomieszczeniach mieszkalnych. Poza tym, dla wygody po ciężkiej pracy w ogrodzie, warto zjeść posiłek lub przygotować grill, który również wymaga odpowiedniego przechowywania.

Właśnie dlatego wolnostojący domek na narzędzia jest idealnym rozwiązaniem, umożliwiającym wygodne przechowywanie narzędzi ogrodowych w jednym miejscu. Dodatkowo, taki domek może stanowić ozdobę otoczenia, a nie musi być wykonany z blachy falistej i nie musi się nagrzewać.

Buduj z drewna konstrukcyjnego

Mokra tarcica to najtańsze drewno, które schnie pod gołym niebem. Przemawia za nim atrakcyjna cena i na tym kończą się pozorne zalety. Dlatego certyfikowane drewno konstrukcyjne C24 jest zawsze suszone komorowo. Dzięki temu to materiał godny zaufania, o sprawdzonej nośności i odporności. Jeśli budujemy z drewna, nawet w przydomowym ogrodzie, to nie warto na nim oszczędzać. Różnicę zobaczymy gołym okiem po pierwszych wahaniach pogody. Mokre drewno odkształca się, pęka i gnije. A certyfikowane nie.

Jeśli decydujemy się na budowę z drewna, nawet w niewielkim ogródku za domem, nie powinniśmy oszczędzać na jego jakości
Jeśli decydujemy się na budowę z drewna, nawet w niewielkim ogródku za domem, nie powinniśmy oszczędzać na jego jakości

- "Budowę wytrzymałego domku narzędziowego zaczynamy od zakupu certyfikowanego drewna konstrukcyjnego. Na zewnątrz potrzebna będzie podbitka świerkowa, która posłuży nam za elewację. Przyda się też kolorowa lazura do jej impregnacji, aby drewno zaraz nie poszarzało od promieniowania UV i zachowało swoje walory przez cztery pory roku. Przecież nie będziemy go rozbierać na koniec wakacji i za rok składać od nowa. W tym celu sprawdzi się lazura olejna Saicos, która różni się od standardowego oleju tym, że posiada w składzie biocydy. Chronią drewno przed szkodliwym działaniem grzybów, zgnilizną oraz pleśnią, a w ogrodzie zazwyczaj panuje wilgoć. Zaimpregnowany domek odwdzięczy się pięknym wyglądem i długotrwałym użytkowaniem" - mówi Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.

Parafrazując popularne powiedzenie - im dalej w ogród, tym więcej sprzętów. Motyka, łopata i wąż ogrodowy to nie wszystko, co będzie nam potrzebne.

- "Jeżeli planujemy przechowywać w domku drogi grill, traktorek ogrodowy, robota koszącego, elektronarzędzia lub inne cenne przedmioty - warto pokusić się o malowanie maszynowe połączone z impregnacją przeciwogniową (NRO). Warto wiedzieć, że kupując drewno w JAF Polska możemy zamówić ją od razu. Wybieramy wówczas 1 z 7 kolorów lazury i odbieramy materiały zabezpieczone w klasie niepalności B-s2d0, a nawet B-s1d0. Gotowe do montażu. Dotyczy to desek elewacyjnych (w tym podbitek i łat), desek tarasowych (z modrzewia syberyjskiego oraz świerku), jak i całej gamy drewna konstrukcyjnego (litego, KVH, BSH). No cóż, przezorny zawsze ubezpieczony" -  podpowiada Sławomir Perliński z JAF Polska.

Nic się nie marnuje

Obróbka drewna kojarzy się bardziej z odprężającym hobby, aniżeli przemysłowym procesem. W przeciwieństwie do metalu — nie trzeba niczego spawać z butlą wybuchowego gazu. Nawet drewniane wióry (w przeciwieństwie do opiłków) są miłe w dotyku. Dlatego do budowy małej architektury ogrodowej można przystąpić bez stalowej konstrukcji. Zamiast tego, warto zakupić certyfikowane drewno budowlane, z którego wykonacie również solidną pergolę, carport, huśtawkę dla dzieci lub cały plac zabaw. Nie trzeba też nic betonować. Potrzeba większych donic? Wystarczy sięgnąć po deski pozostałe z budowy tarasu i zbić je samemu. Z drewnem nic się nie marnuje, a raz użyte materiały można wykorzystać ponownie.

Aby uniknąć nudy – już teraz w asortymencie JAF Polska możecie poszukać drewnianych elementów, które wykorzystacie w ogrodzie. Ograniczenie stanowi jedynie wyobraźnia, pogoda za oknem oraz powierzchnia posiadanej działki.

Do dzieła, ku chwale ogrodu!

źródło i zdjęcia: JAF Polska