Włochaty Ekran Dachowy może być stosowany pod blachy płaskie - czyli:
- układane w arkuszach łączonych na rąbki (cynkowe, tytanowo-cynkowe itp.);
- profilowane jako panele rąbkowe (stalowe powlekane).
Jeżeli blachy te są układane na poszyciu z desek, płyt wiórowych (OSB) lub sklejce, to ekran Włochaty zamontowany pod nimi spełnia rolę warstwy poślizgowo-rozdzielającej. W takich dachach pod poszyciem powinna być szczelina lub przestrzeń wentylacyjna (rys.1).
Natomiast blachy profilowane w postaci paneli rąbkowych mogą być również układane na łatach lub pół-deskowaniu. Wtedy ekran Włochaty ma zastosowanie jako wysokoparoprzepuszczalna warstwa wstępnego krycia (MWK).
Ekran leży na krokwiach i jest do nich dociśnięty kontrłatami, a do nich są mocowane łaty lub deski o małej szerokości (pół-deskowanie). Kontrłaty zapewniają wentylację, jeżeli w okapie jest wlot do szczeliny, którą tworzą a na kalenicy jej wylot (rys.2).
W dachach o poddaszu mieszkalnym, które pokryte są blachami płaskimi układanymi na poszyciach, musi być wykonana szczelina wentylacyjna nad termoizolacją a pod tymi poszyciami. Najlepsza metoda wykonania takiego dachu polega na wykonaniu szczeliny za pomocą membrany wstępnego krycia dociśniętej do krokwi szerokimi listwami (kontrłatami), do których mocowane jest poszycie (rys.3).
W takim dachu może być ułożony dwukrotnie Włochaty Ekran Dachowy – raz jako warstwa dystansująco- osłonowa, a raz jako warstwa poślizgowo-rozdzielająca. Pod poszyciem musi przepływać powietrze wentylujące dach.
źródło i zdjęcia: Marma Polskie Folie