Jak dobrać kable grzejne?

Zwłaszcza w nowo powstającym budownictwie tzw. podłogówka jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Popularność tego rozwiązania wynika zarówno z rachunku ekonomicznego, jak i komfortu użytkowników. Pomieszczenia nagrzewają się równomiernie, a ponadto ogrzewanie podłogowe współpracuje z wieloma nowoczesnymi systemami. Decydując się na podłogówkę, warto zastanowić się nad kablami grzejnymi, które zostały wykorzystane do jej budowy.

Jak dobrać kable grzejne?
Elektra Maty i przewody grzejne ELEKTRA do realizacji systemów ogrzewania podłogowego
Dane kontaktowe:
22 843 32 82
K. Kamińskiego 4 05-850 Ożarów Mazowiecki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kable grzejne - zastosowanie

Kable grzejne montowane są podczas budowy budynku lub jego modernizacji. W zależności od rodzaju, można je zastosować w pomieszczeniach mieszkalnych, obiektach sakralnych, w budynkach przemysłowych, piwnicach i garażach. Doskonałym przykładem tego typu kabli są ELEKTRA VCD, wyprodukowane zgodnie z normą PN-EN 60335-1. Kabel grzejny tego typu zakończony jest przewodem zasilającym.

Kryteria wyboru kabli grzejnych

Do montażu w wylewce nadają się przewody tego producenta o oznaczeniach VCD7, VCD10 i VCD17.

Warto zauważyć, że kable grzejne VCD różnią się mocą jednostkową, czyli ilością watów, jaka przypada na każdy ich metr. W związku z tym, dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło (a zatem m.in. rodzaj pomieszczenia), rodzaj posadzki oraz najmniejsze dopuszczalne odstępy, jakie mogą powstać pomiędzy kablami, aby nie powstały strefy niedogrzane (w zależności od typu jest to zwykle od 10 do 15 cm).

Istotnym kryterium jest również powierzchnia podłogi wolna od zabudowy, w której można ułożyć kabel grzejny.

Do instalacji wewnętrznych stosuje się rezystancyjne kable grzewcze jednostronnie zasilane, o mocach od 7W do 17W/mb.


Ogrzewaniem można sterować zdalnie lub używając panelu LCD. (fot. Elektra)

Ogrzewanie w wylewce

Taki rodzaj ogrzewania może zostać zastosowany tam, gdzie posadzki nie są jeszcze wykonane. Zwykle pełni on rolę jedynego źródła ogrzewania w pomieszczeniu. W wylewce betonowej lub anhydrytowej można użyć dwużyłowych kabli grzejnych ELEKTRA VCD, zakończonych z jednej strony przewodem zasilającym, tzw. zimnym o długości 2,5m, a z drugiej strony mufą. Z kolei kabel grzejny ELEKTRA DM/UltraTec to cienki przewód grzejny o mocy jednostkowej 10W/m, który ułożyć można w cienkiej warstwie elastycznego kleju lub w wylewce samopoziomującej. Przewody grzejne, z uwagi na niewielką grubość stosuje się tam, gdzie nie można zbytnio podnieść poziomu podłogi.

Długość kabli grzejnych należy dobierać w taki sposób, aby nie przecinały szczelin dylatacyjnych. Jedynie przewody zasilające mogą przechodzić przez szczeliny. Należy je umieścić w metalowej rurce ochronnej o długości ok. 50 cm.

W ofercie firmy Elektra można znaleźć kable grzejne o długościach:

  • ELEKTRA VCD7 od 11 do 243 m
  • ELEKTRA VCD10 od 7,5 do 225 m
  • ELEKTRA VCD17 od 5,5 do 172 m.

Dobór odpowiedniej długości ma znaczenie nie tylko ze względu na optymalne wykorzystanie kabla, ale również na fakt, że kabla grzejnego nie można przecinać i skracać.

Jak dobrać moc jednostkową?

W tych budynkach, w których występują niewielkie straty ciepła, na 1 m² przyjmuje się następującą moc jednostkową:

  • 60-80 W/m² w salonach, sypialniach, pokojach dziennych i holach;
  • 110-120 W/m² w łazienkach i pralniach;
  • ok. 150 W/m² w tzw. strefach brzegowych, a zatem w miejscach narażonych na wychłodzenie, jak np. okolice drzwi tarasowych.

Projektowanie ogrzewania podłogowego

Projektowanie ogrzewania podłogowego należy poprzedzić oceną projektowego obciążenia cieplnego budynku, wyborem materiału, z jakiego zostanie wykonana posadzka i na tej podstawie -określić moc jednostkową przewodu, jaką należy dla niej zastosować. Następnie trzeba przystąpić do obliczenia odstępów, jakie powinny występować pomiędzy przewodami co, jak wspomnieliśmy powyżej, wynika z rodzaju zastosowanej posadzki. Do tego celu można posłużyć się wzorem:

a-a= S L+0,5P

gdzie: a-a - oznacza odstępy między przewodami

S - to pole powierzchni podłogi, na której będzie układany przewód grzejny

L - długość przewodu grzejnego

P - obwód podłogi, na której będzie rozkładany przewód.

Obliczając konieczne do zachowania odstępy należy wziąć pod uwagę tylko powierzchnię wolną od zabudowy stałymi elementami takimi, jak meble bez nóżek, wanna, sedes itp.

Zalety kabli grzejnych

Ogrzewanie podłogowe oparte na kablach grzejnych rozgrzewa się równocześnie z chwilą jego włączenia. Co istotne, w 100% oddaje swoje ciepło, bez żadnych strat podczas przesyłu. Zastosowanie regulatora temperatury pozwala na precyzyjne utrzymanie zadanej temperatury, z uwzględnieniem potrzeb dotyczących czasu, w jakim ogrzewanie powinno działać z maksymalną mocą.