Jak dobrać temperaturę elektrycznego ogrzewania podłogowego dla uzyskania komfortu cieplnego? Jak ustawić termostat w łazience?

Chcesz cieszyć się ciepłą podłogą i czuć komfort? Podpowiadamy, jak ustawić termostat i jakie czynniki wpływają na wybór odpowiedniej temperatury. Czy w łazience potrzebne są inne ustawienia niż w pozostałych pomieszczeniach?

Jak dobrać temperaturę elektrycznego ogrzewania podłogowego dla uzyskania komfortu cieplnego? Jak ustawić termostat w łazience?
nVent Thermal Polska Elektryczne ogrzewanie podłogowe, inteligentne sterowanie ogrzewaniem
Dane kontaktowe:
22 331 29 50
Cybernetyki 19 02-677 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dużą popularnością cieszy się obecnie elektryczne ogrzewanie podłogowe. Cenione jest zarówno za efektywność, jak i stosunkowo niskie koszty. Podłoga, ze względu na swoją dużą powierzchnię, nie wymaga nagrzania do takiej temperatury, jaka zwykle cechuje grzejniki. Jaka jest zatem właściwa? I czy w łazience powinna być ustawiona na inny zakres, niż w pozostałych pomieszczeniach?

Cechy elektrycznego ogrzewania podłogowego

Efektywność elektrycznego ogrzewania podłogowego wynika m.in. z niskiej bezwładności tego rodzaju systemu grzewczego. Walorem, docenianym przez użytkowników, jest także krótki czas nagrzewania podłogi, który wynosi od kwadransa do pół godziny. Zastosowanie dobrej jakości termostatu może dodatkowo zredukować zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Nie bez znaczenia jest fakt, że inaczej niż tradycyjne grzejniki, ogrzewanie podłogowe jest w stanie zapewnić równomierne rozprowadzenie ciepła. Podłoga maksymalnie nagrzewa się do 30 stopni Celsjusza, co w zupełności wystarczy dla ogrzania pomieszczenia.

Na listę zalet ogrzewania podłogowego wpisać można także łatwość montażu, bezpieczeństwo, możliwość instalacji w podłogach z różnych materiałów i trwałość.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Łazienki to pomieszczenia, w których - choć zazwyczaj korzystamy z nich krótko – bardzo ważna jest komfortowa temperatura, nawet poza sezonem grzewczym. Przyjmuje się, że o ile w pokojach dziennych temperatura uznawana za przyjemną wynosi ok. 20-21 stopni Celsjusza, w sypialniach mniej, bo 18-20 stopni Celsjusza, to w łazience zdecydowanie bardziej preferujemy ciepło w okolicach nawet 24-25 stopni Celsjusza.

Aby osiągnąć taką temperaturę w łazience, regulator powinniśmy ustawić na 34 stopni Celsjusza, przy czym maksymalna temperatura samej podłogi będzie wtedy wynosić ok. 27 stopni Celsjusza. Przydatne może się tutaj okazać zastosowanie przewodu T2Black 20, przeznaczonego do montażu na niewystarczająco zaizolowanych podłożach oraz w miejscach, gdzie wymagana jest wyższa moc grzewcza.

Samoregulujący przewód do ogrzewania podłogowego T2Red w zestawie z rowkowanymi płytami izolacyjnymi Reflecta, GREEN LEAF - elegancki, intuicyjny termostat do ogrzewania podłogowego. fot. nVent Thermal Polska Sp. z.o.o.
Samoregulujący przewód do ogrzewania podłogowego T2Red w zestawie z rowkowanymi płytami izolacyjnymi Reflecta, GREEN LEAF - elegancki, intuicyjny termostat do ogrzewania podłogowego. fot. nVent Thermal Polska Sp. z.o.o.

Warto także głębiej zastanowić się nad wyborem termostatu. Najnowsze urządzenia, takie jak termostat SENZ WiFi, obsługują Wi-Fi, co pozwala na wygodne zarządzanie temperaturą. Dostarczane są z czujnikiem temperatury podłogi.

Termostat nVent RAYCHEM SENZ WIFI. fot. nVent Thermal Polska Sp. z.o.o.
Termostat nVent RAYCHEM SENZ WIFI. fot. nVent Thermal Polska Sp. z.o.o.

Ciekawym rozwiązaniem będzie też zastosowanie samoregulującego przewodu grzejnego T2Red, którego moc grzewcza automatycznie dostosowuje się do warunków otoczenia. Można go zamontować pod każdy z rodzajów posadzki, choć szczególnie polecany jest do posadzek drewnianych, wykładzin i tworzyw sztucznych.

Przewód można także zakupić w zestawie, jako kompletny system ogrzewania podłogowego Reflecta i T2Red, składający się z izolowanych płyt Reflecta pokrytych aluminium i samoregulującego przewodu grzejnego T2Red. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie dodatkowych 20% oszczędności energii w porównaniu do wykorzystania samego przewodu grzejnego T2Red.

Na co zwrócić uwagę, montując podłogówkę w łazience?

Warto pamiętać, że to, jaka będzie różnica pomiędzy temperaturą odczuwaną w pomieszczeniu a ustawioną w systemie grzewczym, zależy od materiału, z jakiego wykonana jest podłoga.

Jaka okładzina na ogrzewanej podłodze?

Najbardziej polecane są płytki ceramiczne, ze względu na niską barierę termiczną i stosunkowo dobre przewodzenie ciepła. Można pod nie położyć np.cienką (3,5 mm), zakończoną fabrycznie matę grzewczą, dedykowaną do posadzek ceramicznych oraz podłóg wrażliwych na ciepło.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience pod posadzką z płytek ceramicznych. fot. nVent Thermal Polska Sp. z.o.o.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience pod posadzką z płytek ceramicznych. fot. nVent Thermal Polska Sp. z.o.o.

Decydując się na drewno, należy zapoznać się ze specyfiką rodzajów parkietu (czy będzie on warstwowy czy lity), bowiem występują tu różnice pomiędzy odpornością na wilgoć i wahaniami temperatury. Właściwe będzie bez wątpienia drewno o niskim współczynniku skurczu i klejone warstwowo.

Wykonany z niego parkiet będzie mniej „pracować”, a to z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko powstania szczelin. Nie poleca się stosowania tradycyjnego parkietu, zwłaszcza grubego i z desek litych, ponieważ będą one stanowić niepotrzebną barierę termiczną.

Jeśli chodzi o wybór gatunku drewna, najlepiej sprawdzą się gatunki twarde, takie jak rodzimy dąb i akacja, a także egzotyczne merbau, doussie, teak, palisander, wenge, iroko, jatoba czy badi.

Liczy się także wielkość powierzchni, na której ułożone zostały przewody ogrzewania podłogowego, zwłaszcza, że nie układa się ich w miejscach, w których stać będzie wanna lub brodzik. Wynika to z tego, że te elementy wyposażenia łazienki stanowiłyby izolację termiczną dla przewodów grzejnych.

Źródło i zdjęcia: nVent Thermal Polska Sp. z o.o.

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.