Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Dom akustycznie dostosowany - zastosowanie płyt dźwiękochłonnych w budownictwie jednorodzinnym

Często wśród klientów panuje przekonanie, że dobry akustycznie dom to ten wykonany w technologii tradycyjnej charakteryzującej się masywnymi przegrodami. Jak się jednak okazuje, wcale nie musi tak być. Równie dobrą izolację akustyczną wewnątrz budynku można osiągnąć wykorzystując suchą zabudowę.

Dom akustycznie dostosowany - zastosowanie płyt dźwiękochłonnych w budownictwie jednorodzinnym
Saint-Gobain Construction Products Polska - Rigips Systemy suchej zabudowy - gwarancja idealnie gładkiej powierzchni bez pęknięć
www.rigips.pl

Triki na lepszą akustykę we wnętrzach

Coraz popularniejsze w budownictwie jednorodzinnym są otwarte przestrzenie. Niekiedy problematyczna okazuje się być w nich jednak nieodpowiednia akustyka, a także dokuczliwy hałas, dobiegający z sąsiednich pomieszczeń.

Jednym ze sposobów zapewnienia przyjemniejszego środowiska akustycznego jest zwiększenie właściwości pochłaniania dźwięków przez ściany i sufity, czego można dokonać na przykład poprzez wykonanie izolacji akustycznej z płyt gipsowo-kartonowych, takich jak Gyptone BIG od marki RIGIPS.

Rozwiązania systemowe z dźwiękochłonnych płyt Gyptone BIG

Od kilku sezonów niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się w domach otwarte przestrzenie - czyli salony łączone z aneksami kuchennymi i jadalniami. Czasem jednak, zwłaszcza w tych naprawdę przestronnych wnętrzach, pojawia się problem z nieodpowiednią akustyką, co w dłuższej perspektywie czasu może okazać się uciążliwe dla domowników.

Zabudowa sufitów skośnych w salonie z aneksem kuchennym płytami dźwiękochłonnymi Gyptone BIG. fot. RIGIPS
Zabudowa sufitów skośnych w pomieszczeniu otwartym płytami dźwiękochłonnymi Gyptone BIG. fot. RIGIPS

W takiej sytuacji można zastosować sufity z dźwiękochłonnych płyt gipsowo-kartonowych Gyptone BIG. Posiadają one szeroki zakres własności akustycznych, zarówno jeśli chodzi o pochłanianie, jak i izolacyjność. Ich właściwe dobranie umożliwia świadome kształtowanie akustyki pomieszczenia.

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych mogą chronić przed hałasem wewnątrz, jak i tym dochodzącym z zewnątrz pomieszczeń. Płyty Gyptone BIG, które znajdują się w ofercie marki RIGIPS, dostępne są w szerokiej gamie faktur i wzorów o zróżnicowanym wyglądzie.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się płyty Gyptone BIG?

Produkty te z powodzeniem sprawdzą się nie tylko w biurach, w których mają szerokie zastosowanie, ale także we wnętrzach mieszkalnych. Malowane są one standardowo na biało, a ich perforacja może być okrągła, kwadratowa, sześciokątna lub szczelinowa.

Przejście komina stalowego przez połać zabudowaną od wewnątrz dźwiękochłonnymi płytami Gyptone BIG. fot. RIGIPS
Przejście komina stalowego przez połać zabudowaną od wewnątrz dźwiękochłonnymi płytami Gyptone BIG. fot. RIGIPS

Warto dodać, że płyty te są produkowane w technologii Activ'Air®, co zapewnia redukcję poziomu stężenia formaldehydu w powietrzu do 80%.

Rozwiązania systemowe z płyt Gyptone BIG posiadają wysokie właściwości dźwiękochłonne, dzięki czemu można z ich wykorzystaniem stworzyć przyjemniejsze środowisko akustyczne, poprawiające m.in. zrozumiałość mowy nawet w dużych, otwartych przestrzeniach, redukując echo czy hałasy dobiegające z sąsiednich pomieszczeń.

Produkty, które łączą walory praktyczne z wizualnymi w dzisiejszych czasach są bardzo doceniane. Dzięki możliwościom poprawiającym komfort akustyczny w pomieszczeniach, a jednocześnie atrakcyjnemu wzornictwu, płyty Gyptone BIG idealnie trafiają w potrzeby i gust projektantów wnętrz i inwestorów oraz znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym, zapewniając domownikom przyjemne środowisko akustyczne, a także przyczyniając się do tworzenia reprezentacyjnych przestrzeni.

Źródło i zdjęcia: RIGIPS