Świeże powietrze w walce z syndromem chorego budynku
W dobie dynamicznie rosnących kosztów energii dążenie do ich ograniczenia w budynkach mieszkalnych zyskuje na znaczeniu. Koncentrujemy się na budowie domów o jak najlepszych parametrach izolacyjności, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, lecz niejednokrotnie ma negatywny wpływ na warunki komfortu w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień.
Dlaczego nadmiernie izolowane pomieszczenia nie są dla nas korzystne i jakie rozwiązania skutecznie poprawiają samopoczucie mieszkańców oraz charakterystykę energetyczną budynku?
W pomieszczeniach zamkniętych, w tym w domach, biurach, szkołach, galeriach handlowych spędzamy większość czasu, a w okresie mniej sprzyjającej pogody nawet do 90 procent. Nasze domy są coraz bardziej szczelne, zapewniają skuteczną izolację termiczną, akustyczną oraz przed wilgocią z zewnątrz.
Ta szczelność budynków ma też istotne wady - nie zapewnia naturalnej cyrkulacji powietrza. Mówiąc kolokwialnie - domy nie oddychają, a gromadzące się w nich zanieczyszczenia i zapachy mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie i stan zdrowia mieszkańców.
Rekuperacja - doprowadzanie świeżego, przefiltrowanego powietrza
Systemy kontrolowanej wentylacji mechanicznej zapewniają wysoki komfort w pomieszczeniach, znaczną oszczędność energii i są przyjazne środowisku. O ich wyborze warto pomyśleć już na etapie planowania budowy - tak by projekt domu właściwi dopasował rozwiązanie do potrzeb mieszkańców oraz układu pomieszczeń.
System wentylacji mechanicznej ma za zadanie usunąć zużyte powietrze z tzw. pomieszczeń brudnych (kuchnia, łazienka, toaleta) i jednocześnie doprowadzić świeże i przefiltrowane powietrze do pomieszczeń czystych (najczęściej sypialni, ale też np. pokoju dziennego).
System ten sprawdza się również latem. Po pierwsze dlatego, że do zapewnienia dopływu świeżego powietrza nie trzeba otwierać okien - a to przecież powoduje wzrost temperatury wewnątrz, gdy na zewnątrz panuje upał. Pomaga utrzymać optymalną temperaturę w domu i świeże powietrze.
Po drugie - latem system rekuperacji można wykorzystać do obniżenia temperatury powietrza w domu nocą (strumień świeżego, chłodnego powietrza zostaje przekierowany bezpośrednio do pomieszczeń, z pominięciem wymiennika ciepła, dzięki inteligentnemu by-passowi).
Potrójne korzyści mechanicznej wentylacji - schemat działania
Zastosowanie systemów kontrolowanej wentylacji mechanicznej przynosi potrójne korzyści: dla ludzi, dla domu oraz dla portfela. Nowoczesne systemy rekuperacji znacząco poprawiają jakość powietrza w domach poprzez filtrację strumienia powietrza zewnętrznego, oczyszczając je tym samym z zanieczyszczeń i alergenów.
Zużyte powietrze oraz nieprzyjemne zapachy są skutecznie usuwane, a intensywność tego procesu może być okresowo zwiększana, np. podczas smażenia potraw lub domowej imprezy.
Dzięki zastosowaniu rekuperacji w powietrzu krąży mniej kurzu, co ma niebagatelne znaczenie dla osób uczulonych. Nie ma potrzeby otwierania okien, do domu nie przedostaje się hałas, smog, nie ma w nim owadów ani przeciągów.
System rekuperacji pozwala domom oddychać - a jest to proces bardzo często zaburzony z powodu działań skoncentrowanych na lepszej izolacji i większej efektywności energetycznej.
Ekspert Wavin Polska wśród ekonomicznych korzyści z zastosowania wentylacji mechanicznej wymienia oszczędność energii. System rekuperacji Wavin Ventiza zapewnia bowiem wymianę powietrza w połączeniu z odzyskiem do ponad 90 procent energii cieplnej z powietrza usuwanego, która jest przekazywana do powietrza świeżego praktycznie bez żadnych dodatkowych kosztów. Dlatego rozwiązanie to może znacznie, bo nawet o połowę zredukować koszty ogrzewania domu.
Inteligentne sterowanie systemem wentylacji
Zarządzanie systemem wentylacji z odzyskiem ciepła ułatwia specjalna aplikacja na urządzenia mobilne, dostosowana do potrzeb użytkowników oraz instalatorów systemu.
Wszyscy marzymy o komfortowej i przyjaznej przestrzeni do życia, będącej azylem pozwalającym odpocząć, sprzyjającym również efektywnej pracy i nauce (praca w zdrowym środowisku to wydajność większa o nawet 15 procent).
Chcąc zapewnić domownikom komfortowe warunki i zdrowy klimat, pamiętajmy o odpowiedniej wentylacji. Wybierzmy taką, która będzie wspierać zdrowie mieszkańców, dbać o komfort przebywania w budynku i nie nadwyręży przy tym naszego portfela. W końcu każda decyzja ma znaczenie.
Źródło i zdjęcia: Wavin