Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak zadbać o właściwą hydroizolację tarasu w ogrodzie?

Taras jest istotną częścią strefy rodzinnej - pozostaje na styku ogrodu z azylem domowym i łączy obie te przestrzenie. Jego funkcjonalność jest rozległa: od zapewnienia relaksu dla całej rodziny przez aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu po tworzenie oazy ciszy i spokoju wśród zieleni, w której chcemy przebywać sami. Jeśli chcemy, żeby taras służył nam przez lata, powinniśmy o niego dobrze dbać. Jednym ze sposobów jest zapewnienie mu właściwej hydroizolacji.

Jak zadbać o właściwą hydroizolację tarasu w ogrodzie?
Alchimica Polska Płynne membrany HYPERDESMO®, posadzki przemysłowe, podkłady gruntujące, powłoki ochronne, żywice iniekcyjne do betonu, powłoki i farby poliuretanowe SYSTEM AQUASMART®, masy dylatacyjne
www.alchimica.com.pl

Odpowiednie zabezpieczenie tarasu

Opady, mróz, wysokie temperatury, a nade wszystko woda mogą okazać się wrogami numer jeden dla wytrzymałości naszego tarasu, dlatego powinniśmy dobrze zastanowić się nad jego hydroizolacją -  powinna być dostosowana do jego powierzchni i położenia. Im większy jest nasz taras, tym bardziej elastyczne powinny być materiały do jego hydroizolacji.

Taras umiejscowiony na gruncie wymaga dodatkowo odpowiedniej przestrzeni pomiędzy jego konstrukcją a stykiem z gruntem, chroniącą go przed wodami gruntowymi.
Przez taras, tak samo jak przez dach, ucieka około 30% ciepła, dlatego ważna jest odpowiednia izolacja płyty stropowej wtedy, kiedy taras ma zasadzenie.

Ważne jest ułożenie na betonie odpowiedniej folii izolacyjnej, styropianu jako pierwszej formy izolacji, oraz hydroizolacji z masy elastycznej, która zapewni mu odpowiednią ochronę. W tym zadaniu świetnie sprawdzi się płynna membrana.

Hydroizolacja - membrana płynna na Twój taras

Doskonałym izolatorem na taras zarówno naziemny, jak i ten położony na gruncie, jest membrana w półpłynnej formule. To produkt żywiczny, który nadaje się do położenia na wszelkich typach powierzchni - bez konieczności zrywania warstwy posadzki. Łatwo się go nakłada - wałkiem, pędzlem lub natryskowo - ma świetne walory użytkowe i wizualne.

Membrana płynna tworzy na całej powłoce tarasu jednolitą i transparentną powierzchnię bez spoin. Można pokryć ją wierzchnią warstwą wykończeniową, tzw. top coat - wtedy osiągniemy matowy, satynowy efekt przezroczystej i odnowionej podłogi tarasu.

Alchimica Hyperdesmo

Membrana płynna jako odkrycie współczesnego budownictwa

Nie sposób nie zwrócić uwagi na rolę, jaką membrana płynna odgrywa we współczesnym budownictwie. Sprawdza się zwłaszcza przy dużych powierzchniach i inwestycjach. Jest polecana do hydroizolacji m.in. tarasów wieżowców, apartamentowców czy budynków korporacyjnych.

Typowe dla Polski zmienne warunki pogodowe są wyjątkowo wymagające dla systemu hydroizolacji. Liczne przejścia od temperatur ujemnych do dodatnich (i na odwrót) sprawiają, że wielu właścicieli nieruchomości boryka się z problemami szczelności zarówno tarasów, balkonów, jak i odpadających płytek.

Dochodzące do tego czynniki eksploatacyjne typowe dla tarasów i balkonów (tarcie, zabrudzenia, środki czyszczące) oraz wysokie oczekiwania w zakresie estetyki sprawiają, że system żywic poliuretanowych Hyperdesmo jest chętnie wybierany w miejsce dotychczasowych rozwiązań, takich jak hydroizolacja szlamowa z płytkami.

System tarasowy Hyperdesmo z żywic poliuretanowych jest całkowicie bezszwowy - tworzy jednolitą, pozbawioną jakichkolwiek łączeń powłokę na całej powierzchni tarasu lub balkonu, która wyklucza możliwość wnikania w nią wody.

Daje liczne możliwości projektowe - na rynku dostępne są trzy odmiany posadzki wykończeniowej w niezliczonej liczbie wariantów kolorystycznych. Możliwe jest również uzyskanie dowolnego stopnia antypoślizgowości.

Źródło i zdjęcia: Alchimica Polska, MAXFLOOR Posadzki