Lofty narodziły się w połowie XX wieku w nowojorskich dzielnicach przemysłowych. Dawne hale fabryczne i magazyny zaczęto wówczas przekształcać w pracownie i mieszkania artystów. Ogromne przestrzenie o wielkich oknach zachęcały do realizowania różnorodnych śmiałych koncepcji.
Odważny styl loftowy
Lofty wciąż są synonimem nieszablonowych rozwiązań. Bazują na kompozycji starannie dobranych materiałów o industrialnym rodowodzie: betonu architektonicznego, stali, szkła i cegły, której kolor i chropowata faktura szczególnie potrafią dodać wnętrzu nietuzinkowego charakteru.
Jak w przedstawionej przez nas aranżacji kuchni w stylu industrialnym, w której odsłonięta naturalna cegła, odpowiednio zabezpieczona, pięknie zdobi główną ścianę. Zamocowano na niej relingi na naczynia i sztućce. To odważna, zdecydowana stylistyka, ale też w loftach nie ma miejsca na nieśmiałość!
Wzrok przykuwa wielki kwietnik połączony z barkiem, który daje spektakularny efekt. Na blacie wyspy, ładnie harmonizującej z frontami szarej i grafitowej zabudowy meblowej, projektant umieścił strefę zmywania z grafitowym zlewozmywakiem i nietuzinkową baterią Camiro Inox.
To model stojący, o ciekawie wygiętej, obrotowej wylewce wykonanej ze stali w wykończeniu szczotkowanym, która idealnie wpisuje się w industrialny klimat, podobnie jak duże przemysłowe okna, metalowe nogi krzeseł i odsłonięty przewód okapu.
Kontrast w stylu loftowym
Styl loftowy nie boi się kontrastów, dlatego łączy chropowatość cegieł z gładkością płytek, biel z czernią, industrialną surowość metalu z przytulnością wnoszą przez tkaniny i drewno.
W przestawionej przez nas aranżacji widać zabudowę kuchenną z białymi kaflami z połyskiem. W tę stonowaną przestrzeń projektant wkomponował wyraziste industrialne motywy, np. stojący metalowy regał i czarną baterię zlewozmywakową Lugio, której prosty design doskonale współgra z przemysłowymi akcentami tego wnętrza.
Minimalizm w stylu loftowym
W kuchni w stylu loftowym przydaje się do pracy szczypta laboratoryjnej surowości i sterylności. Z tego powodu w aranżacji ze ścianą z beżowych, białych i brązowych cegieł zastosowano bardzo proste meble ze stali nierdzewnej, o gładkich frontach, które łatwo utrzymać w czystości.
Dodano do nich ciepłe, drewniane blaty. Wyspa ma ponadto drewnianą okładzinę położoną od strony pokoju dziennego, w kolorach współgrających z barwami cegły.
Na wyspie ulokowano wpuszczany w blat jednokomorowy zlewozmywak ze stali nierdzewnej AISI 304 i chromowaną baterię Fiesta - niewysoką, o charakterystycznej skośnej wylewce.
Źródło i zdjęcia: Ferro S.A.