Dekometria łączy elementy znane z różnych epok - znajdziemy tu łuki i zaokrąglenia przypominające włoskie arkady, klasykę w klimacie art déco, ale też postmodernistyczną zabawę geometrią i kolorem.
Styl ten jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy we wnętrzu cenią nieszablonowe połączenia materiałów i wyraziste detale. Firma Pfleiderer przygotowała zestawienia dekorów idealnie wpisujących się w trend dekometrii. Odkryj ich wyjątkowość.
Choć trendy zmieniają się nieustannie, co pewien czas wracają do nas elementy, które już kiedyś były modne, lecz teraz nowoczesność podaje je w sposób znacznie bardziej wyrafinowany.
Dobrym przykładem są znane z czasów PRL-u łuczki w ścianach dzielących pomieszczenia. Jeszcze do niedawna uważane były za kiczowate, dziś z łatwością zrobiłyby furorę w niejednym wnętrzarskim magazynie.
W trendzie zwanym dekometrią na piedestał stawia się geometryczne, uproszczone kształty - łuki i owale, elipsy oraz koła oraz graficzne wzory - łącznie z grafiką 3D.
Nie brak tu pasów i cętek czy nieregularnych plamek, np. w lastryko. W kolorystyce rządzi pastel, stonowane i ciepłe barwy lub wręcz przeciwnie - krzykliwe neony.
Tak jak w stylistyce art déco, tak i w dekometrii dąży się do syntetycznego ujmowania form i poszukiwania piękna w funkcji przedmiotu użytkowego. Dekometria jednak jest bardziej uproszczona, bo pozwala tworzyć wnętrza z klasą, ale bez zbędnego przepychu.
Wnętrza urządzone w klimacie dekometrii są harmonijne, bardzo klimatyczne, a ich siłą są detale, które wabią oko, np. uchwyty meblowe zdobione niczym biżuteria o geometrycznych, często bardzo dużych kształtach. Obok takich akcentów nie sposób przejść obojętnie.
Moc dekometrii, czyli siła kontrastów
Kontrast powierzchni to jeden z najpopularniejszych zabiegów projektowych we współczesnym wzornictwie i wnętrzach. Przykładem może być zestawienie powierzchni matowych z połyskującymi lub z widocznym wzorem. Podkreśla szlachetny, elegancki charakter głęboko matowych tafli i dodaje nonszalancji drewnu, kamieniom czy lastryko.
W ofercie Pfleiderer również znajdziemy wyjątkowe zestawienia materiałów. Ciekawą propozycją jest połączenie stylowego i niezwykle głębokiego Granatu Królewskiego z orzechem o pięknym, brązowym wybarwieniu. Mowa tu o dekorze Orzech Okapi (nastrój Color & Wood, set 10).
To duet, który pomoże zbudować eleganckie i bardzo wysmakowane wnętrze. Dekory drewniane fantastycznie korespondują także ze wzorami kamienia, czego dowodzi połączenie dekoru Orzech Wisconsin z Marmurem Carrara.
Pierwszy z nich urzeka intrygującą grą kolorów drewna - od jasnego brązu po odcienie ciemnej czekolady, drugi z dumą prezentuje szaro-białe tonacje kamienia podkreślone dynamicznym użyłowaniem.
Zabawa kolorem
Dekometria, oprócz ciekawych form, to również zabawa kolorem. To właśnie barwy nadają wnętrzom dynamiki, a w połączeniu z geometrią, potrafią sprawić, że aranżacja będzie jedyna w swoim rodzaju.
Wśród przyciągających wzrok dekorów marki Pfleiderer szczególnie warto zwrócić uwagę na dekor Salsa - to ognista, ceglana czerwień, która we wnętrzu doskonale komponuje się z chłodnym drewnem i unikolorami tonującymi jej odważny charakter.
Pełen ekspresji jest również dekor Labrador będący najmodniejszą w tym sezonie głęboką zielenią. Wśród bardziej stonowanych kolorów warto zwrócić uwagę na Granat Skagerrak - to chłodny, ciemny odcień granatu połączony z zielenią, dopełniony jasnymi, szarymi tonami. Niezwykle nowoczesny i wpisujący się w aktualne trendy.
Wnętrze w klimacie dekometrii możemy zbudować również na jasnych, ciepłych kolorach, czyli na niezawodnych odcieniach beżu, które aranżacjom dodają mnóstwa przytulności. Beż piaskowy jest dekorem o ponadczasowej barwie. Jest jasny i naturalny, a więc uniwersalny. Można go łączyć z pastelami, jasnymi kamieniami czy z bielonym drewnem.
Podobnie do dekoru Cashmere, którego ciepły odcień beżu idealnie kontrastuje z bieloną sosną. Dekor ten świetnie łączy się również z mocnym wzorem lastryko, np. Terrazo Beige - szarym, z dużą liczbą drobnych kamyczków.
Wśród wzorów tego rodzaju kamienia warty uwagi jest także dekor Abruzzo Colore - jego powierzchnię zdobią nieregularnie ciosane, kolorowe i połyskujące kamienie. To wzór, który skupia na sobie uwagę.
Dekometria inspirowana art déco
Trend zwany dekometrią mocno wzoruje się na stylistyce art déco, której twórcy przykładali niezwykłą wagę do perfekcyjnego wykonania przedmiotu użytkowego. Modne wówczas były np. fornirowane meble z detalami z brązu. We wnętrzach urządzonych w stylu dekometrii znajdziemy również zaokrąglone narożniki, kuchenne wyspy o owalnym kształcie czy relify.
Na piedestale stawiana jest także jakość zastosowanych materiałów. Produkty Pfleiderer i dekory z kolekcji Mood Stories odnajdują się tutaj doskonale. Bazą kolekcji jest wysokiej jakości płyta drewnopodobna - łatwa w obróbce i zapewniająca precyzyjne cięcie.
Co więcej, jakość i dobry design produktów Pfleiderer zostały docenione przez jury przyznające prestiżowe nagrody w dziedzinie wzornictwa. Kolekcja Mood Stories zdobyła nagrody ICONIC Awards, German Design Award, IDA Awards oraz Diament Meblarstwa. Znalazła się także w finale konkursu Dobry Wzór.
Źródło i zdjęcia: Pfleiderer