PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Blaty kuchenne

Urządzamy kuchnię - jak stworzyć dobry projekt?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut

Od założenia projektu kuchni do jej wykonania prowadzi zazwyczaj długa ścieżka. Jak sprawić, żeby urządzanie tego miejsca było przyjemnym procesem? Jak dobrze zaplanować każdy etap? Jaki układ mebli jest najbardziej praktyczny? Dowiedz się, jakie wskazówki ma architekt wnętrz.

Kuchnia powinna być w pełni dostosowana do naszych potrzeb. Co to oznacza? Odpowiednie zaprojektowanie zabudowy, z odpowiednią ilością szafek i szuflad, styl, który idealnie pasuje do naszych gustów, a także materiały, które będą służyć nam przez wiele lat i sprawdzą się w codziennym użytkowaniu.

Szczerze mówiąc, podczas urządzania kuchni należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Ważne jest rozmiar pomieszczenia, które mamy do dyspozycji, a także to, czy często gotujemy czy tylko sporadycznie. Czy korzystamy z kuchni sami, czy będzie ona służyć większej rodzinie? Jak więc dobrze zaplanować układ kuchni i niczego nie przeoczyć?

Wygoda podczas gotowania

Zazwyczaj stanowi większe wyzwanie zaplanowanie niewielkiej kuchni, gdyż musimy pomieścić dużą ilość mebli na ograniczonej przestrzeni. Każdy centymetr ma tu ogromne znaczenie i powinien być odpowiednio zagospodarowany.

Warto rozpocząć od zaplanowania tzw. "trójkąta roboczego", który odzwierciedla kolejność wykonywania czynności kuchennych. Oznacza to odpowiednie rozmieszczenie sprzętów, takich jak lodówka, zlewozmywak i kuchenka, zgodnie z zasadą, że najpierw wyjmujemy żywność z lodówki, a następnie ją myjemy.

Kolejnym etapem jest obróbka, więc pomiędzy strefą mokrą a kuchenką przyda się pewna przestrzeń robocza. Ostatnim krokiem jest smażenie, gotowanie lub pieczenie. Taki układ sprzętów zapewni największą wygodę i sprawi, że poruszanie się po kuchni będzie intuicyjne.

Oczywiście warto upewnić się, czy nasz pomysł na rozmieszczenie mebli kuchennych jest zgodny z lokalizacją przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz gniazdek elektrycznych. Jeśli to konieczne i możliwe, możemy zlecić specjalistom przeniesienie tych przyłączy i gniazdek.

W większej kuchni mamy zdecydowanie więcej możliwości. Ważną kwestią jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy urządzeniami AGD oraz strefami, aby nie zwiększać dystansów do pokonania.

- "Zbyt duże odległości między sprzętami mogą stać się problemem, dlatego w dużych kuchniach warto pomyśleć o wyspie. Można na nią przenieść np. całą strefę roboczą. Istotna jest niezbyt duża odległość między zlewem i zmywarka oraz aby zmywarka nie została usytuowana za naszymi plecami stojąc przodem do zlewu. W takim układzie korzystanie z niej byłoby bardzo niewygodne" - radzi Maja Mika-Tymoszuk z pracowni projektowej TuMi Home.

Blat Marmur Bianco S63051; płyta laminowana Szarość Delfina U12044 Dąb Retro R20372
Blat Marmur Bianco S63051; płyta laminowana Szarość Delfina U12044 Dąb Retro R20372

Jakich miar trzymać się w dużej kuchni?

Odległość między lodówką a zlewozmywakiem nie powinna być mniejsza niż 120 cm, jednak maksymalnie długa na 210 cm. Podobnie między zlewozmywakiem a kuchenką. Z kolei odległość między lodówką a kuchenką nie powinna być większa niż 2200 cm - to szczególnie ważne, jeśli strefa gotowania znajduje się na wyspie lub w innym ciągu mebli. W małej kuchni możemy te dystanse zmniejszać, jeśli nie mamy wystarczającej przestrzeni, natomiast w momencie urządzania dużej kuchni, naprawdę warto ich pilnować.

Rodzaje zabudowy

Wybór układu mebli w kuchni często zależy od wielkości i kształtu pomieszczenia. Równie istotne jest, czy kuchnia jest połączona z salonem jako otwarta przestrzeń, czy też stanowi oddzielne pomieszczenie.

W mniejszych mieszkanach, gdzie kuchnia i salon tworzą jedną otwartą strefę dzienną, świetnie sprawdza się układ mebli w kształcie litery L. Jest to szczególnie praktyczne, gdy jedna ze ścian kuchni jest zajęta przez okno, co ogranicza możliwości umieszczenia mebli pod nim. Jeśli mamy dostępną przestrzeń, warto umieścić półwysep między kuchnią a salonem lub po prostu ustawić tam stół i krzesła.

W ten sposób stworzymy kompaktową, ale w pełni funkcjonalną jadalnię. Modnym i praktycznym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna umieszczona na granicy kuchni i salonu. Jednak taka opcja jest zarezerwowana dla większych pomieszczeń. Wyspa doskonale sprawdza się również w przestronnych, zamkniętych kuchniach, stając się centrum wnętrza, gdzie możemy gotować razem z całą rodziną. Jest to możliwe ze względu na różnorodne zastosowania wyspy - od przestrzeni do przygotowywania posiłków po miejsce, gdzie można zjeść śniadanie lub wypić szybką kawę.

Dekory: Szary platynowy U12115 i Marmur Bianco S63051
Dekory: Szary platynowy U12115 i Marmur Bianco S63051

A co z małymi, wąskimi kuchniami?

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest jednorzędowa zabudowa. Jeśli potrzebujemy dużo miejsca do przechowywania, możemy wykorzystać dolną i górną zabudowę, rozciągniętą na całej długości ściany. Warto unikać ciemnych kolorów i postawić na jasne fronty, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Podobne wrażenie optyczne można osiągnąć, rezygnując z górnej zabudowy. Taka kuchnia będzie wyglądać przestronnie, nawet jeśli ma niewielki metraż. Na ścianie można umieścić półki lub dekoracyjne plakaty. Należy jednak pamiętać, że taka opcja sprawdzi się tylko wtedy, gdy nie potrzebujemy dużej ilości miejsca na różne sprzęty kuchenne.

Natomiast w długich, ale szerokich pomieszczeniach idealnie sprawdzi się zabudowa dwurzędowa, czyli meble rozmieszczone po obu równoległych ścianach. W takim układzie możemy jedną stronę przeznaczyć na trójkąt roboczy, a drugą stworzyć wygodną przestrzeń do przechowywania kuchennych sprzętów.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Oprócz wspomnianych układów, często spotykamy również kuchnie w kształcie litery U. Zabudowując trzy ściany w pomieszczeniu, zyskujemy dużą ilość miejsca do przechowywania i wygodną przestrzeń roboczą. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się zarówno w zamkniętych, jak i otwartych kuchniach.

Płyta laminowana Cottage Pine R55023
Płyta laminowana Cottage Pine R55023

Z czego zbudować kuchnię?

Możliwości jest wiele, jednak jednym z najbardziej praktycznych, ale też powszechnych materiałów do produkcji mebli kuchennych, są płyty i blaty laminowane. Dlaczego są tak popularne? Laminaty, którymi oklejone są płyty drewnopochodne, są zdecydowanie bardziej wytrzymałe na codzienne użytkowanie, niż naturalne materiały tj. drewno lub kamień. Takie materiały oferuje na polskim rynku m.in. firma Pfleiderer.

W ofercie znajdziemy płyty laminowane, blaty kuchenne, laminaty HPL oraz ścianki przyblatowe. Są one odporne na zarysowania, wysokie temperatury i działanie wody. A co ważne, są także kompatybilne wzorniczo. W ramach Mood Stories Comfort Collection możemy wybierać dekory, które dostępne są na różnych nośnikach. To doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na spójnej, efektownej aranżacji wnętrza. Dla bardziej wymagających klientów, w ofercie Pfleiderer znajdziemy także blaty Duropal Compact - ultracienkie i wytrzymałe. Są niezwykle estetyczne i nie wymagają obrzeżowania.

Pfleiderer oferuje je w 12 modnych dekorach oraz z intrygującą, matową strukturą XP, z powłoką, na której nie pozostają ślady palców. Wprowadzą do wnętrza kuchni zupełnie nową jakość i fenomenalny styl. Oprócz wyjątkowych walorów estetycznych, materiały firmy Pfleiderer charakteryzują się też wysoką jakością. Stolarze docenią je za łatwą obróbkę, zaś inwestorzy za niezawodność przez długie lata.

Blat Duropal Compact w matowej strukturze XP Czerń Wulkaniczna U12000; płyta laminowana Miedz Metaliczna F70000 i Orzech Wisconsin R30148
Blat Duropal Compact w matowej strukturze XP Czerń Wulkaniczna U12000; płyta laminowana Miedz Metaliczna F70000 i Orzech Wisconsin R30148

Nie zapomnij o świetle

O odpowiednim oświetleniu kuchni powinniśmy pomyśleć już na wstępnym etapie projektu. Późniejsze doprowadzenie go w różne zakątki kuchni może nie być możliwe lub zwyczajnie kłopotliwe. Architektka, Maja Mika-Tymoszuk radzi, aby oświetlenie w kuchni było zróżnicowane. Sprawdzi się nie tylko centralne (górne) oświetlenie, ale również punktowe, rozmieszczone na ścianach i nad blatem roboczym.

Rozplanowanie światła w kuchni dostosować trzeba przede wszystkim do planu funkcjonalnego i należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których tego światła będziemy potrzebować najwięcej. Zwykle jest to przestrzeń nad blatem, w miejscu, gdzie przygotowujemy posiłki. Warto także użyć światła, które będzie podkreślało walory estetyczne kuchni.

Z kolei, jeśli nie zamontowaliśmy oświetlenia w danym miejscu, w którym teraz tego światła potrzebujemy, z pomocą przyjdą ledowe listwy oświetleniowe zasilane na baterie. W budowlanych marketach oraz sklepach z oświetleniem znajdziemy wiele rodzajów listew, które możemy przykleić pod spód szafki, aby np. doświetlić blat. Wyposażone w czujniki ruchu listwy, świetnie sprawdzą się również przyklejone do cokołów. Gdy w nocy będziemy wchodzić do kuchni, zapewnią lekkie, nastrojowe światło, a później same się wyłączą.

źródło i zdjęcia: PFLEIDERER Polska sp. z o.o.