Projektujemy sypialnię - praktyczne porady oraz trendy w aranżacji

To jedno z najbardziej osobistych pomieszczeń w domu. Sypialnię urządzamy wyłącznie dla siebie, nie warto więc iść na kompromisy, lecz stworzyć miejsce, które pozwoli na swobodny wypoczynek i odprężenie – ważna jest nie tylko kolorystyka, ale również odpowiednio dobrane meble czy usytuowanie sypialni względem stron świata. Zobacz, co w tej kwestii radzi architekt wnętrz.

Projektujemy sypialnię - praktyczne porady oraz trendy w aranżacji
PFLEIDERER Polska sp. z o.o. Blaty kuchenne
www.pfleiderer.pl
Dane kontaktowe:
Zobacz firmę w innym dziale: Izolacyjne płyty drewnopochodne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Sypialnia to przestrzeń, której zwykle nie wystawiamy na widok gości, to nasze prywatne, bezpieczne miejsce w domu. Taka powinna być również jej aranżacja, doskonale dopasowana do naszych potrzeb, osobista i bliska naszym upodobaniom - zarówno pod względem stylistycznym, jak i funkcjonalnym. Co jest w aranżacji sypialni i jak do jej urządzania podchodzą architekci? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Wybierz najlepsze miejsce

W mieszkaniu zwykle nie mamy zbyt wielkiego wyboru, co do tego, które pomieszczenie będzie zajmować sypialnia. Co więcej, kupujący mieszkania często zapominają o tym, jak ważne jest jego umiejscowienie względem stron świata. Wbrew pozorom, to czy sypialnia będzie od wschodu, południa, zachodu czy północy, ma bardzo duże znaczenie.

Dlaczego? Zasada jest prosta - mieszkanie lub dom powinny podążać za światłem, dzięki czemu będziemy mogli w najlepszy sposób wykorzystać naturalne światło słoneczne. To z kolei może przełożyć się na oszczędności zarówno na prądzie, jak i ogrzewaniu. Pomieszczenia, w których za dnia przebywamy najwięcej, powinny być wystawione na południowe światło, gdy chodzi o sypialnię, wybór zależy od użytkownika pomieszczenia.

- "Jeśli lubimy, gdy budzi nas poranne słońce, zaaranżujmy sypialnię od strony wschodniej. Jeśli jednak nie jesteśmy typem rannych ptaszków i wolimy budzić się w półmroku, to rozwiązaniem będzie sypialnia, której okna będą wystawione na zachód" - radzi Maja Mika-Tymoszuk z pracowni TuMiHome.

Równie ważne jest odizolowanie sypialni od hałasów - ruchliwej ulicy za oknem, a nawet salonu czy kuchni, w których panuje gwar. To ważne, ponieważ domownicy, którzy chodzą późno spać, nie powinni przeszkadzać tym, którzy do łóżka kładą się wcześnie.

Płyta laminowana w dekorze Puder U16037
Płyta laminowana w dekorze Puder U16037

Meble gotowe czy na wymiar?

Większość z nas, na myśl o tym, który mebel w sypialni jest najistotniejszy, wskaże łóżko. I słusznie, bowiem statystycznie, dorosły człowiek potrzebuje około 7-8 godzin snu każdego dnia. A ponieważ spędzamy ten czas w łóżku, powinno być ono maksymalnie wygodne.

Wybierając łóżko do sypialni możemy sięgnąć po gotowe rozwiązania, które oferują nam producenci mebli lub stworzyć mebel na wymiar u stolarza. To drugie rozwiązanie ma sporą przewagę i jest szczególnie polecane, gdy urządzamy małe pomieszczenie. Wyposażenie sypialni tj. łóżko, szafa czy stoliki nocne, zajmują sporo miejsca, a dzięki meblom projektowanym na wymiar, możemy dopasować je idealnie do przestrzeni, jaką posiadamy. Warto wykorzystać do tego płyty laminowane.

Pfleiderer, wiodący producent materiałów drewnopodobnych dla meblarstwa, posiada w swojej ofercie wysokiej jakości płyty laminowane w szerokiej palecie dekorów. W kolekcji Mood Stories znajdziemy najmodniejsze dekory, które wiernie odwzorowują drewno, kamień, jak również wzory fantazyjne, świetnie wpisujące się w obowiązujące trendy. W ofercie łatwo znaleźć swój wymarzony wzór. Jeśli zdecydujemy się na wybór gotowego łóżka, warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalności.

Niezwykle praktyczne są modele z szufladami pod stelażem lub z półkami w zagłówku, dzięki czemu łóżko będzie nam służyć nie tylko do spania, ale również do przechowywania, np. pościeli czy ręczników. W małej sypialni lepiej zrezygnować z łóżka, które ma podwyższony szczyt w nogach. Optycznie zmniejszy ono wnętrze. Do małych pomieszczeń wybierajmy również raczej jasne kolory mebli – świetnie sprawdza się ponadczasowa biel, jasne szarości czy delikatne pastele.

O czym jeszcze należy bezwzględnie pamiętać przy wyborze łóżka? O wymiarach! Jego optymalny rozmiar dla jednej osoby wynosi 90 cm szerokości, a dla dwóch osób 160 cm. Przy projektowaniu łóżka na wymiar, warto pamiętać, aby dodać 20-25 cm do swojego wzrostu, w ten sposób otrzymamy idealną długość mebla.

Dodaj sypialni stylu

Niezwykle modne w ostatnich latach są lóżka z dekoracyjnym zagłówkiem, np. z tapicerowanych paneli, z rattanu czy z drewna.

- "Większość klientów podczas projektowania sypialni, oczekuje, że będzie ona przytulna i komfortowa. Taka, która sprawi, że odpoczniemy, zrelaksujemy się i przygotujemy do spokojnego snu. Inwestorzy zwykle nie wybierają żadnego konkretnego stylu, a raczej stawiają na unikatowość oraz personalizację wnętrza sypialni" - podkreśla Maja Mika-Tymoszuk.

- "Takie rozwiązania pozwalają nam tworzyć wnętrza nie tylko modne, ale i ponadczasowe. To, na co należy zwrócić uwagę, to rodzaj materiałów, kolorów i dodatków, które sprawiają, że czujemy się lepiej. W sypialni świetnie sprawdzają się np. naturalne materiały oraz kolory ziemi" - dodaje projektantka.

Doskonałym wyborem będą więc meble z wzorem drewna. Jeśli wolimy jasne odcienie, warto wybrać gatunki tj. dąb. Pfleiderer oferuje nam wiele dekorów inspirowanych tym szlachetnym gatunkiem drewna, np. Dąb Springfield Jasny R20233. To dekor o pasiastym, spokojnym rysunku, jest bardzo naturalny i świetnie łączy się z szalenie modną Zielenią Butelkową U19016. W duecie z nią doskonale wypadają również klasyczny Orzech R30061 oraz elegancki, czekoladowo-brązowy Orzech Okapi R30135. Wspomniane dekory znajdziesz w nastrojach tj. Color & Wood, Nordic oraz Glamour, w kolekcji Mood Stories.

Płyta laminowana Orzech Okapi R30135 oraz Cashmere U12168
Płyta laminowana Orzech Okapi R30135 oraz Cashmere U12168

Sprawdzonym sposobem na modną sypialnię jest również aranżacja ściany za łóżkiem. To idealne miejsce na tapetę z fantazyjnym wzorem, sztukaterie, galerię plakatów lub zdjęć. Zamiast tradycyjnego malowania ściany farbą, możemy zamontować na niej elementy płaskie Pfleiderer i udekorować tę przestrzeń wzorem kamienia, drewna lub betonu. To, co istotne, elementy płaskie są kompatybilne wzorniczo z płytami laminowanymi Pfleiderer znajdującymi się w Mood Stories Comfort Collection. Możemy więc zastosować ten sam wzór na więcej niż jednej powierzchni.

Płyta laminowana w dekorze Zieleń Butelkowa U 19016 oraz Orzech R30061
Płyta laminowana w dekorze Zieleń Butelkowa U 19016 oraz Orzech R30061

Miłośnikom natury i zieleni z pewnością spodoba się pomysł żywej ściany - wystarczy zamontować na ścianie nad łóżkiem kratkę i przymocować pod nią półkę. Następnie wybieramy pnące gatunki roślin, np. filodendrony, scindapsusy czy bluszczyk pospolity. Ustawiamy je na półce w dekoracyjnych doniczkach i zaplatamy wokół kratki. Po kilku miesiącach stworzymy w ten sposób niezwykle efektowną dekorację, która jednocześnie poprawi jakość powietrza w sypialni.

Sposób na przechowywanie

Sypialnia w większości przypadków nie jest wyłącznie miejscem wypoczynku. To także pomieszczenie, w którym przechowujemy wiele rzeczy, począwszy od ubrań, po pościele, koce, ręczniki, a często również rzeczy sezonowe, które chowamy na najwyższych półkach szafy. I to właśnie szafy pozwalają nam to wszystko uporządkować.

Wybierając gotowe meble, warto zwrócić uwagę, aby miały jak najwięcej półek i szuflad. Jeśli decydujemy się na zrobienie szafy u stolarza, należy zawczasu dobrze przyjrzeć się ilości posiadanych rzeczy - to pokaże nam, ile dokładnie półek i szuflad nam potrzeba, jakiej wysokości powinna być wnęka z drążkami (to szczególnie ważne, gdy mamy ubrania różnej długości). Szafę na wymiar możemy dopasować również do wysokości pomieszczenia.

Gdy chcemy optycznie powiększyć sypialnię, warto zamontować na frontach lustro lub wybrać jasne, świetliste dekory tj. Sosna Słowiańska R55082 czy Szarość Delfina U12044. Wniosą one do wnętrza harmonijny, spokojny nastrój. Niezwykłej przytulności doda z kolei dekor Caroline F79015, z setu 04 z nastroju Soft. To nowoczesna interpretacja wzoru tkaniny, na jego powierzchni znajdziemy wzór drobnej krateczki w tonacjach ciepłych beży i szarości. Gdy z kolei do dyspozycji mamy dużą przestrzeń, najlepszym rozwiązaniem będzie osobna garderoba. Zasady przy jej planowaniu są podobne, jak w przypadku mebli w sypialni.

W aranżacji wykorzystano płytę laminowaną Sosna Słowiańska R55082 oraz Szarość Delfina U12044
W aranżacji wykorzystano płytę laminowaną Sosna Słowiańska R55082 oraz Szarość Delfina U12044

Przy wyborze szafy niezwykle istotny jest także sposób jej otwierania. W małym wnętrzu doskonale sprawdzą się fronty przesuwne lub składane jak harmonijka. Dzięki temu nie będziemy potrzebowali dużej przestrzeni przed szafą, by ją swobodnie otworzyć. W każdym innym przypadku, fronty otwierane klasycznie na zewnątrz, będą dobrym wyborem.

Detale mają znaczenie

Nie zapominajmy o tym, jak ważne są materiały, które wybieramy do wykończenia sypialni. Powinny być proste w pielęgnacji, aby wnętrze można było bez problemu utrzymać w czystości. Powietrze zanieczyszczone od kurzu i pyłów bardzo niekorzystnie wpływa na sen. Niezwykle istotna jest także jakość materiałów.

Doskonałym rozwiązaniem są wysokiej jakości płyty laminowane Pfleiderer o wyjątkowych walorach wizualnych i haptycznych. Dodatkowo, jest to produkt niezwykle trwały i łatwy w codziennym użytkowaniu. Płyty laminowane Pfleiderer znakomicie sprawdzają się przy nawet najbardziej kreatywnych projektach. A dzięki niezwykle szerokiej palecie dekorów, w jakiej są dostępne, z łatwością znajdziemy wzory i kolory najbardziej odpowiadające naszym gustom oraz potrzebom.

źródło i zdjęcia: PFLEIDERER Polska sp. z o.o.