Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Blaty kuchenne

Meble z płyty drewnopodobnej - rozwiązanie przyjazne środowisku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Mówiąc o ekologicznym domu nie mamy na myśli wyłącznie oszczędzania wody, prądu czy segregacji śmieci. Na środowisko wpływ mają także kupowane przez nas meble, a w szczególności proces ich produkcji. Wyposażenie wykonane z płyty drewnopochodnej ma bardzo wiele zalet i jest bliskie idei zero waste.

Co wybrać - meble z litego drewna czy płyty drewnopodobnej?

Meble z litego drewna to współczesny luksus, nie tylko z uwagi na cenę tego surowca, ale również dlatego, że niektóre gatunki mają ograniczone zasoby. Alternatywą są meble z płyty drewnopochodnej. To popularny materiał, który charakteryzuje się trwałością i pozwala na realizację nawet najbardziej kreatywnych pomysłów aranżacyjnych. W ofercie firmy Pfleiderer, która od lat zajmuje się produkcją m.in. płyt drewnopochodnych znajdziemy szeroki wachlarz produktów ułatwiających nam wymarzoną aranżację wnętrza.

Dekory z nastroju Color & Wood set09
Kolekcja Mood Stories firmy Pfleiderer, dekory z nastroju Color & Wood, set09 fot. Pfleiderer

Jednym z nich jest kolekcja Mood Stories, będącą bazą różnorodnych dekorów, wiernie odwzorowujących naturalne materiały tj. drewno czy kamień. Znajdziemy tu również modne dekory jednobarwne i ciekawe wzory kreatywne. Aby dopasowanie ich do aranżacji wnętrza było łatwiejsze, zostały one podzielone na 10 nastrojów, a w każdym z nich znajduje się kilka gotowych, doskonale skomponowanych zestawów dekorów.

Kolekcja Mood Stories jako jedna z pierwszych na rynku została zaprojektowana tak, aby każdy z nas mógł sięgnąć do gotowych i idealnie pasujących do siebie kompozycji dekorów, kierując się nastrojem jaki chcemy stworzyć we wnętrzu. Dekory z kolekcji możemy ze sobą dowolnie miksować, ale również potraktować jak gotowy szablon. Bazą kolekcji jest trwała i funkcjonalna płyta drewnopochodna, która doskonale sprawdza się w produkcji mebli kuchennych, pokojowych, młodzieżowych, zabudów itp.

Dekory z nastroju Country
Kolekcja Mood Stories firmy Pfleiderer, dekory z nastroju Country, dekory użyte w aranżacji: R20351 Flamed Wood, F76026 Ceramic Rust fot. Pfleiderer

Co wyróżnia meble z płyty?

Wiemy już, że płyta drewnopochodna jest alternatywą dla litego drewna, jednak co właściwie oznacza termin „meble z płyty” i z czego ta płyta jest wykonana? Czy faktycznie jest ona ekologiczna? Zdecydowanie tak, ponieważ produkcja płyt drewnopochodnych w dużym stopniu jest oparta na surowcu z recyklingu. Oznacza to, że do ich produkcji wykorzystuje się w większości drewno poużytkowe, pochodzące ze starych mebli lub zniszczonych palet, jak również poprodukcyjne surowce z tartaków. Taka technologia produkcji pozwala dać drugie życie niepotrzebnym, wyrzuconym już przedmiotom, ale też wykorzystać dodatkowo surowiec odpadowy.

Ważnym aspektem w produkcji płyt drewnopochodnych są również certyfikaty, tj. FSC czy PEFC, które gwarantują, że pozyskane drewno pochodzi z certyfikowanych obszarów leśnych. Certyfikaty mają na celu sprawdzenie czy działania firmy są faktycznie zgodne z kryteriami zrównoważonego rozwoju. Wybierając płytę drewnopochodną Pfleiderer, nie tylko dbamy o cenne zasoby naturalne, ale również samym sobie dajemy pewność, że nasze meble nie są wyprodukowane z drewna pochodzącego z nielegalnych wylesień oraz wyrębów lub modyfikowanego genetycznie.

Dekory z nastroju Modern Old City
Kolekcja Mood Stories firmy Pfleiderer, dekory z nastroju Modern Old City, dekory użyte w aranżacji: U17500 Granat Królewski, R55081 Sosna Górska, S68029 Terrazzo Nero fot. Pfleiderer

Wybierając ekologiczne meble dbamy o środowisko

Z 265 gatunków drzew występujących w Europie aż 58 proc. jest zagrożonych, z czego 15 proc. - w stopniu krytycznym, praktycznie na progu wyginięcia1. To oznacza, że niektórych z nich nie będzie dane zobaczyć przyszłym pokoleniom. Do zagrożenia przyczyniają się nie tylko postępujące zmiany klimatyczne, ale również niekontrolowane wycinki, czy inwazyjne gatunki szkodników. Dlatego zamiast kupować naturalny surowiec, którego zasoby są na wyczerpaniu lub ograniczone, możemy wybrać laminowaną płytę drewnopochodną z dekorem, który wiernie odwzorowuje prawdziwe drewno i z powodzeniem może imitować jego szczególnie rzadkie gatunki. Dekory w kolekcji Mood Stories wzorowane są nie tylko na popularnych gatunkach drewna, ale i na unikalnych, będących pod ochroną czy trudno dostępnych. Do wyboru mamy ponad sto różnych dekorów inspirowanych naturalnym drewnem.

Dekory z nastroju Elegant Slim
Kolekcja Mood Stories firmy Pfleiderer, dekory z nastroju Elegant Slim fot. Pfleiderer

Kolekcja Mood Stories daje nam wyjątkową wartość dodaną – możliwość ochrony zagrożonych gatunków drzew, jak również zmniejszania śladu węglowego związanego z transportem drewna z odległych krajów. Co więcej, wiele z dekorów oferowanych przez Pfleiderer charakteryzuje się ponadczasowym wzornictwem. Ten aspekt także ma ogromne znaczenie w kontekście ekologii, ponieważ wybieramy produkt, który jest trwały i będzie doskonale prezentował się przez wiele lat, niezależnie od zmieniających się trendów.

Urządzając mieszkanie zdecydowanie warto myśleć szerszymi kategoriami. To, jakie wybory będziemy podejmować dziś, ma wpływ na świat, w którym będą żyły przyszłe pokolenia. Dlatego chcąc pozytywnie oddziaływać na nasze środowisko, należy wprowadzać zmiany w swoim najbliższym otoczeniu – kupować mniej i robić przemyślane zakupy, wybierać produkty wysokiej jakości, które posłużą nam na długo, jak również nie wyrzucać pochopnie rzeczy, lecz je np. odnawiać. To od nas zależy, czy pozwolimy przyszłym pokoleniom cieszyć się urokami natury i zachować jej zasoby, tak bardzo przecież potrzebne do życia.

Dekory z nastroju Color & Wood set12
Kolekcja Mood Stories firmy Pfleiderer, dekory z nastroju Color & Wood, set12, dekory użyte w aranżacji: R34033 Jesion Górski, U18059 Błękit Królewski fot. Pfleiderer

Wybór materiału, z którego wykonane są meble ma duże znaczenie. Decydując się na meble wykonane z materiałów oferowanych przez firmę Pfleiderer, wspieramy recykling, życie zgodne z ideą zero waste oraz dbamy o zasoby naturalne, które są na wyczerpaniu.

źródło i zdjęcia: Pfleiderer

1raport Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody - https://portals.iucn.org/library/sites/library/files/documents/RL-4-026-En.pdf

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum