Urządzanie mieszkania z kamieniem dekoracyjnym to przyjemne wyzwanie - odpowiedni materiał i przemyślane kolory ścian mogą stworzyć przestrzeń, której pozazdroszczą nam goście, a my będziemy czuli się w niej dobrze przez długie lata.
Psychologia koloru
Zanim przejdziemy do kamienia i kolorów ścian, które z nim zestawimy, zobaczmy, jak działają na nas określone barwy. W jakich okolicznościach powinny sprawdzić się poszczególne kolory i w których pomieszczeniach warto je stosować:
- biały - symbolizuje czystość, powiększa przestrzeń, kojarzy się z minimalizmem, jest dobrą bazą do wszystkiego; zależnie od dodatków, może uspokajać lub stymulować do działania, pasuje do niego każdy kamień dekoracyjny,
- czarny - jest tajemniczy, absorbuje światło, wycisza, ale nie powinien być używany w nadmiarze; sprawdzi się jako kontrast z jasnym kamieniem dekoracyjnym,
- szary - stanowi uniwersalną, popularną i stylową bazę, choć nie ma większych konotacji, zbyt ciemny odcień szarości, który będzie używany w nadmiarze, może przygnębiać,
- niebieski - schładza pomieszczenie, sprzyja relaksowi i obniżaniu ciśnienia, nadaje wnętrzom lekkości, powiększa przestrzeń, jest dobry do każdego pomieszczenia,
- zielony - wprowadza spokój i harmonię, w jasnym odcieniu dodaje wnętrzom świeżości, a w ciemnym przynosi ukojenie i odprężenie, jest odpowiedni do każdego pomieszczenia,
- czerwony - mocno pobudza, symbolizuje silny temperament, wzmaga aktywność fizyczną; nie nadaje się do sypialni, pokoju wypoczynkowego oraz dziecięcego,
- żółty - rozwesela, powiększa wnętrza i rozświetla je, dodaje wigoru, wprowadza pozytywną energię,
- pomarańczowy - napędza do działania, wprowadza ciepło i energię, jest odpowiedni wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba stymulacji; nie nadaje się do sypialni,
- fioletowy - wprowadza nutę elegancji, w intensywnym odcieniu pobudza do kreatywności, w jaśniejszym (rozbielonym) uspokaja; sprawdzi się w salonie i sypialni,
- brązowy - symbolizuje ciepło, harmonię, bezpieczeństwo, spokój i bliskość natury; to dobry kolor do każdego pomieszczenia, ale nie powinien być używany w nadmiarze,
- różowy - to kolor spokojnych, pozytywnych emocji, pasuje wszędzie - zarówno do salonu, jak i do sypialni; jest często wybierany do pokoju dziecięcego.
Jasny kamień dekoracyjny - sposób na zrównoważoną przestrzeń
Wysokojakościowy kamień dekoracyjny, który jest wykonany z gipsu lub z betonu, idealne odwzorowuje kamienie występujące w naturze. Jest często wybierany przez osoby, które lubią obcować ze szlachetnymi materiałami.
By stworzyć zrównoważoną przestrzeń, należy jedną lub dwie ściany wyłożyć kamieniem, a kolejne wykończyć farbą lub odwrotnie.
Venezia o strukturze drobno łupanego kamienia jest dostępna w słonecznym, piaskowym odcieniu. Spodoba się tym, którzy lubią wnętrza przypominające o podróżach - zarówno o tych, które już przebyliśmy, jak i o tych, które jeszcze nas czekają. Świetnie sprawdzi się w salonie, w gabinecie i w przedpokoju.
Energia i witalność, jaką niesie, mogą być podkreślone intensywnym kolorem ścian, np. modnym, lekko turkusowym odcieniem.
Jeśli lubimy kolory wapienne, piaskowe, ale o jaśniejszym, ciut rozbielonym odcieniu, możemy postawić na kamień Sydney lub Istria. Jeśli zestawimy je z białą ścianą, uzyskamy efekt bardzo ciepły, przestrzenny i neutralny. Ściany z tymi kamieniami sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.
Do kamienia dekoracyjnego idealnie pasują ściany pomalowane na biało nawet wtedy, gdy wybierzemy kamień w takim samym kolorze. Kluczem są tu dodatki, które nie pozwolą na to, by efekt końcowy był zbyt sterylny. Warto postawić na dodatki w żywych kolorach lub na naturalne drewno.
Płytka ścienna Palermo, uformowana z wąskich, kamiennych pasków, tworzy bardzo atrakcyjną, subtelną powierzchnię, która lubi kontrasty - dębowe podłogi, zielone czy żółte meble.
W białych pomieszczeniach sprawdza się też kamień dekoracyjny Cairo 2 o charakterystycznym, regularnym rysunku imitującym blok skalny, z ostro zaznaczonymi krawędziami, które sprzyjają widocznej trójwymiarowości.
Dzięki efektowi 3D na ścianie, pomieszczenie będzie miało zdecydowany, nowoczesny charakter, nawet bez większej liczby dodatków.
Kamień dekoracyjny z charakterem - pomarańcze i fiolety
Kamień dekoracyjny świetnie wypada na tle mocnych, żywych kolorów. Energetyczne, pomarańczowe ściany należy lekko tonować, najlepiej kolorami piasku i rozbielonymi żółciami. W tej roli świetnie sprawdzi się płytka Madera, którą możemy zamontować w salonie, ale i na ścianach zewnętrznych (jest to uniwersalna płytka z betonu, odporna na wilgoć, mróz i mocne słońce).
Natomiast Nancy to płytka o strukturze ciasno układanego, ciosanego kamienia. Widoczne są na niej piękne odcienie wapienia - od jasno żółtego po ciemniejszy, piaskowy. To kamień, który świetnie sprawdza się w przestrzeniach osób o wyrobionym i klasycznym guście. Pasuje w przedpokoju i w salonie. Nancy może być zestawiana z intensywnymi kolorami - od czerwieni po fiolet.
Źródło i zdjęcia: Stegu