Minimalizowanie strat ciepła z systemem budowlanym Termalica to nie jedyny atut tej technologii. Jednorodna konstrukcja budynku i idealnie dopasowane elementy to także trwałość i bezpieczeństwo. Beton komórkowy jest materiałem o wyjątkowo niskim współczynniku U, gwarantującym stabilny mikroklimat we wnętrzu. Najnowsze technologie zastosowane w modułach Bruk-Bet® Fotowoltaika to oszczędność energii, gwarancja najwyższej wydajności i wytrzymałości. Czy dom pasywny może chcieć czegoś więcej?
Dlaczego warto wybrać beton komórkowy?
Beton komórkowy Termalica to mieszanka piasku kwarcowego, wapna i wody, która dojrzewa w autoklawie. Ogromną zaletą tego budulca jest wykorzystanie wyłącznie naturalnych surowców. Przekładają się one na neutralną białą barwę bloczków, przypominających trochę frezowany pumeks. Jedną z cech charakterystycznych betonu komórkowego jest jego lekkość, którą zawdzięcza on równomiernie rozmieszczonym porom powietrznym. Te przekładają się także na doskonałą izolację cieplną ścian.
Bloczki betonu komórkowego Termalica odznaczają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. To z kolei sprawia, że budynku postawionego w tym systemie nie trzeba dodatkowo ocieplać. Dzięki właściwościom betonu komórkowego dom zyskuje komfortowy mikroklimat – latem magazynuje ciepło za dnia, by oddawać je w nocy, zimą zatrzymuje chłód na zewnątrz. Wykorzystanie budulca Termalica pozwala więc zminimalizować straty ciepła, zaoszczędzić energię, a tym samym czas i pieniądze.
Energooszczędność to nie jedyna zaleta betonu komórkowego. Na uwagę zasługuje również modułowy charakter bloczków. Wraz z innymi elementami konstrukcji – takimi jak płytki i nadproża – wykonane są w najwyższej dokładności wymiarowej TLMB. Co to oznacza? Projekt domu można wykonać z precyzją do jednego bloczka. Nie ma mowy o pomyłkach i konieczności nanoszenia korekt. Beton komórkowy to także wygodny system pióro-wpust, który pozwala wygodnie łączyć bloczki bez konieczności używania zaprawy w spoinach pionowych. Warto pamiętać o tym, że w zależności od przeznaczenia bloczków będą się one między sobą różnić niektórymi parametrami. W ofercie Termalica znaleźć można beton komórkowy zarówno na ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Podczas gdy w tych pierwszych najważniejszym czynnikiem będzie odpowiednia termoizolacyjność, w tych drugich istotniejsza okaże się izolacyjność akustyczna.
Jakie zalety ma energooszczędne budownictwo Termalica?
Wybierając system budowlany Termalica, zyskujesz szereg korzyści charakterystycznych dla domu energooszczędnego:
- Budynek cechuje się wysoką izolacyjnością cieplną – ściany utrzymują odpowiednią temperaturę w środku i nie wymagają dodatkowego ocieplania.
- Dom zachowuje optymalne warunki wilgotnościowe – beton komórkowy dobrze przepuszcza parę wodną, dzięki czemu ściany „oddychają” i stabilizują wilgotność powietrza w pomieszczeniach.
- Ściany stabilizują temperaturę we wnętrzach – w odróżnieniu od ścian z pustaków, te z betonu komórkowego są monolityczne i jednorodne. Nie posiadają szczelin powietrznych, dzięki czemu dobrze akumulują ciepło.
- Budynek odporny jest na bakterie, grzyby i pleśnie – dzięki produkcji betonu komórkowego na bazie wapna bloczki zachowują odczyn zasadowy, co wpływa na ich odporność na korozję biologiczną. Materiał zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów, nawet w warunkach wysokiej wilgotności.
- Beton komórkowy zapewnia optymalną nośność ścian konstrukcyjnych – bloczki charakteryzuje wytrzymałość na ściskanie. Dzięki temu możliwe jest wznoszenie z nich zarówno ścian domów jednorodzinnych, jak i takich o kilku kondygnacjach.
- Ściany są odporne na ogień – beton komórkowy Termalica jest niepalnym materiałem budowlanym, który spełnia kryteria Euroklasy A1.
- Przegrody pochłaniają dźwięki – dzięki jednorodnej i porowatej strukturze betonu komórkowego ściany wykazują izolacyjność akustyczną, która jest przynajmniej o 2 decybele lepsza od izolacyjności innych materiałów budowlanych.
- Beton komórkowy to oszczędność pieniędzy – budowa ścian z bloczków Termalica wiąże się nie tylko z mniejszym zużyciem energii na etapie eksploatacji budynku. Wybór tego systemu oznacza również oszczędność na dodatkowej izolacji, zaprawie i robociźnie już podczas wznoszenia konstrukcji.
Jakie przepisy prawa regulują izolacyjność ścian?
Od stycznia 2017 roku weszły w życie zmiany przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie dotyczącym m.in. energooszczędności budynków. Nowelizacja warunków wprowadza szereg zmian dotyczących energooszczędności. Oprócz współczynnika EP istotnej zmianie ulega także współczynnik przenikania ciepła oznaczany symbolem U. Jest on określany dla przegród zewnętrznych budynków. Aktualnie wymagany dla ścian zewnętrznych maksymalny współczynnik przenikania ciepła musi spełniać warunek U = 0,23 W/m2K, natomiast od 2021 roku będzie on wynosił U = 0,20 W/m2K. System budowlany z betonu komórkowego Termalica® jest odpowiedzią na pytanie – jak budować energooszczędnie, niezależnie od rodzaju ścian. System budowy Termalica® z betonu komórkowego pozwala wznosić każdy rodzaj ścian, gwarantując przy tym bezpieczeństwo, łatwość montażu oraz spełnienie nowych warunków technicznych, także dla ścian jednowarstwowych murowanych z bloczków Termalica® Ekstra lub Termalica® Klasa.
Czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną?
Energooszczędność domu może wynikać nie tylko z wykorzystania termoizolacyjnych materiałów budowlanych, ale także z zastosowania nowoczesnych technologii. Przykładem takiej innowacji są moduły fotowoltaiczne Bruk-Bet® Fotowoltaika. Dzięki nim obniżysz swoje rachunki za prąd i zmniejszysz zależność od koncernów energetycznych. A wszystko to dzięki ekologicznemu rozwiązaniu!
Koszt inwestycji w moduły fotowoltaiczne to jednorazowy wydatek, który pozwoli Ci oszczędzać na energii przez resztę życia. Dzięki panelom możesz cieszyć się darmowym prądem, pozyskiwanym z promieni słonecznych. To nie wszystko. Na energię elektryczną, której potrzebujesz w okresach mniejszego nasłonecznienia lub w nocy, otrzymasz swoisty 80-procentowy rabat. Dlaczego? Nie zawsze możesz na bieżąco wykorzystać cały prąd wyprodukowany przez moduły fotowoltaiczne. Jego nadwyżka trafia więc do sieci energetycznej. Według obecnych przepisów przysługuje Ci więc prawo do jej odebrania w znacznie niższej cenie.
Ekologiczny tryb życia nigdy nie był tak istotny jak teraz. Inwestycje polegające na montażu modułów fotowoltaicznych w domach są więc w cenie. Typowa instalacja tego rodzaju to odpowiednik 55 drzew w Twoim ogrodzie – panele słoneczne ograniczają szkodliwą produkcję energii z węgla. Środowisko będzie Ci wdzięczne za taką decyzję. Do innych korzyści, które zyskasz, należy zaliczyć bezpieczeństwo energetyczne oraz niezależność od przerw w dostawie prądu i jego rosnących cen.
Jakie czynniki wpływają na energooszczędność domu?
Bryła domu może nie być pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, kiedy myśli się o budownictwie energooszczędnym. Ma ona jednak niebagatelny wpływ na optymalne zużywanie energii. Właściwe parametry można uzyskać dzięki zwartej formie z prostym układem. Energooszczędny dom będzie się więc charakteryzował płaskim bądź dwuspadowym dachem. Warto także zrezygnować z ozdobników w stylu balkonów i wykuszy. Najlepsze właściwości osiągają budynki z poddaszem użytkowym i domy piętrowe. Wyróżniają się bowiem niższym współczynnikiem A/V.
Ogromne znaczenie dla energooszczędności ma również sam układ pomieszczeń. Po północnej stronie warto zlokalizować te o charakterze gospodarczym, mniej użytkowane przez domowników. Słońce lepiej będzie operowało w południowej części budynku – w naturalny sposób ogrzeje najważniejsze pomieszczenia i pozytywnie wpłynie na samopoczucie mieszkańców. Należy koniecznie pamiętać także o tym, by dopilnować szczelności okien i drzwi. W przeciwnym razie budynek narażony będzie na spore straty ciepła. Najlepszym pomysłem jest zastosowanie okien o podwyższonych parametrach termicznych. Cechują się one niskim współczynnikiem przenikania ciepła dzięki technologii, która obejmuje 2 lub 3 sklejone ze sobą szyby, pomiędzy którymi przestrzeń wypełnia gaz szlachetny.
Nie mniej istotnym wyzwaniem jest zapewnienie budynkowi właściwej cyrkulacji powietrza. Należy zadbać o to, by nie przekładała się ona na straty ciepła. Jak tego dokonać? Odpowiedzią są systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją. To rozwiązanie, które zagwarantuje stałą wymianę powietrza, jego czystość, odpowiednią temperaturę i poziom wilgotności. Taka wentylacja nie narazi Cię przy tym na niepotrzebne koszty.
źródło i zdjecia: BRUK-BET Termalica