Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Eliturbo - wysokiej jakości wentylatory do zastosowań przemysłowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2022-01-12

Destratifikatory Eliturbo to urządzenia, które pomogą obniżyć koszt ogrzewania w dużych pomieszczeniach nawet o 40%. Eliminują uciążliwe przeciągi, wyrównują temperaturę, wilgotność powietrza i zapach.

Dlaczego warto stosować wentylatory Eliturbo w halach przemysłowych

Z fizyki wiadomo nam, że ciepłe powietrze (rzadsze) zmierza ku górze, a te zimne (gęstsze) osiada najczęściej na dole. Zjawisko to nazywamy konwekcją. Monterzy klimatyzacji doskonale to wiedzą montując urządzenia wysoko przy suficie, by urządzenia te schładzały jak największą powierzchnię. Idąc do opery spotykamy się z tym, że temperatura na dole, czyli w miejscach gdzie zasiada widownia wynosi 22°C, a przy suficie pomieszczenia nierzadko ponad 30°C, a w wysokich pomieszczeniach nawet 40°C i więcej. Identycznie jest w halach przemysłowych i fabrykach, w których to raz ogrzane powietrze ucieka nam bezpowrotnie ku górze i musimy zwiększać moc ogrzewania, by temperatura była przyjazna do pracy. Dzieje się tak nie tylko zimą, ale praktycznie od środka jesieni do późnej wiosny, co najczęściej odczuwają pracownicy nocnych zmian.

Temperatura w wysokim budynku - skala
Temperatura w wysokim budynku - skala fot. ECOMAX

W przypadku hodowli roślin wentylatory nie uszkodzą upraw, gdyż miksowane powietrze przepływa w sposób równomierny z prawie nieodczuwalnym podmuchem powietrza i nie zagraża młodym roślinom. W budynkach, w których hodowane są zwierzęta, wentylatory również odgrywają znaczącą rolę, głównie ograniczając niepożądane zapachy i poprawiając jakość i temperaturę powietrza. Ma to duży pozytywny wpływ dla pracujących tam osób, dla których warunki tam na co dzień panujące mają niezwykle niekorzystny wpływ na ich samopoczucie.

Różnica między zwykłym wiatrakiem powietrza a Eliturbo
Już po samych grafikach możemy zobaczyć różnicę między zwykłym wiatrakiem powietrza a Eliturbo ‑ cyrkulator powietrza działa równomiernie, w poziomie i pionie ‑ rozprowadzając powietrze po całym budynku. Brak mocnego powiewu bezpośrednio z jednego miejsca, jak w przypadku wiatraków fot. ECOMAX

Zastosowanie wentylatorów Eliturbo

Jedną z największych korzyści, a co za tym idzie zalet zastosowania wentylatorów Eliturbo jest obniżenie kosztów ogrzewania od 20 do nawet 50%. Dzieje się tak poprzez jego opatentowaną konstrukcję wirujących śmigieł, które potrafią rozprowadzić powietrze w sposób naturalny, bez zbędnych podmuchów na powierzchni sięgającej aż do 320 m2 przy użyciu jednego urządzenia. W przypadku większej powierzchni oraz zastosowania więcej niż jednego urządzenia producent wykonuje projekt instalacji gratis.

Schemat działania wentylatora Eliturbo
Schemat działania wentylatora Eliturbo fot. ECOMAX

Zasada działania wentylatora Eliturbo polega na zabieraniu powietrza z cieplejszych, wyższych miejsc oraz przekierowywaniu go do tych chłodniejszych, co w konsekwencji powoduje wyrównanie temperatury i wilgotności na powierzchni jego pracy, a co za tym idzie w każdym miejscu i na każdej wysokości pomieszczenia znajdować się będzie taka sama temperatura i taka sama wilgotność powietrza. Wszystko to sprawia, że przebywanie w pomieszczeniach jest po prostu bardziej komfortowe i gwarantuje mniejsze straty energii. W fabrykach oraz halach produkcyjnych Eliturbo ograniczy nam koszty ogrzewania. Doskonale sprawdzą się one również na farmach zwierząt.

Wentylator Eliturbo w chlewie
Wentylator Eliturbo w chlewie fot. ECOMAX

Warto nadmienić, że Eliturbo w przeciwieństwie do wielu innych urządzeń dostępnych na rynku, dzięki specjalnym kształcie wirujących łopatek nie kieruje strumienia powietrza bezpośrednio w dół do skoncentrowanych obszarów, jak ma to miejsce w standardowych wentylatorach. Odpowiada za to wirnik śmigłowo‑odśrodkowy, co eliminuje tworzenie się irytujących, a wręcz szkodliwych dla zdrowia przeciągów. Pomaga to również w uniknięciu strat w uprawach z uwagi na równomiernie rozmieszczoną wilgotność powietrza na całej powierzchni.

Kolejną zaletą urządzenia Eliturbo jest to, że osusza miejsca, w których wilgoć jest podwyższona, dlatego nie pojawiają się w nich grzyby, pleśń oraz ślimaki, czyli szkodniki roślin, których pozbycie się jest naprawdę trudne. W przypadku hodowli zwierząt wentylator Eliturbo wyciągnie skondensowane w jednym bądź kilku punktach powietrze, przez co niepożądany zapach, który towarzyszy zwierzętom hodowlanym stanie się dużo mniej uciążliwy.

Eliturbo w szklarni
Eliturbo doskonale sprawdzą się również w zamkniętych uprawach roślin fot. ECOMAX

Pozostałe zalety wentylatorów Eliturbo

Zaleta wentylacji Eliturbo, to także niski pobór prądu. Wystarczy bowiem zaledwie 310W, aby zagwarantować przepływ na poziomie 10000 m3. Tym samym jest to jeden z najbardziej oszczędnych systemów dostępnych na światowym rynku, jeśli chodzi o wentylację przemysłową i związaną z nią cyrkulację i destryfikację powietrza. W celu zapewnienia prawidłowego działania urządzenia musi być ono zamontowane na wysokości niemniejszej niż 4,5m.

Zastosowanie wentylatorów Eliturbo to dodatkowo miejsca, w których przebywają nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Dzięki takiemu urządzeniu mamy gwarancję:

 • usuwania uciążliwych zapachów,
 • redukowania poziomu amoniaku oraz CO2.
Wentylatory Eliturbo na hali produkcyjnej
Wentylatory Eliturbo wyróżniają się niskim poborem prądu fot. ECOMAX

W ofercie ECOMAX znajduje się także wersja urządzenia dedykowana do hoteli, przychodni lekarskich, urzędów i innych miejsc użyteczności publicznej, której nazwa to Eliturbo UV‑Light. Wyposażone jest dodatkowo w lampy UV marki Philips. Jego zasada działania jest identyczna, jak w przypadku wersji przemysłowej, ale dodatkowo neutralizuje poprzez nieustanne działanie lamp UV wciąga powietrze neutralizując z niego bakterie, wirusy (w tym COVID‑19) i grzyby, rozprowadzając następnie oczyszczone powietrze. W odróżnieniu do wersji przemysłowej urządzenie to można zamontować na wysokości nie mniejszej niż 2,5m.

Do zadań Eliturbo UV‑Light należy:

 • redukowania grzybów i pleśni o nawet 93% w ciągu 20 godzin,
 • redukowanie wirusów i bakterii o nawet 98%,
 • obniżanie kosztów ogrzewania nawet do 7%, że przy udziale wentylacji mechanicznej zapewni zdrowe i komfortowe powietrze,
 • zmniejszanie ilości szkodliwych bakterii chorobotwórczych,
 • neutralizacja bakterii, wirusów i grzybów,
 • bezpieczna praca 24/7 w pomieszczeniach z ludźmi i/lub zwierzętami,
 • skuteczna sterylizacja i dezynfekcja powierzchni.

Skuteczne oczyszczanie z patogenów oraz wirusów sprawia, że wykorzystanie wentylatorów Eliturbo UV‑ Light w budynkach użytku publicznego to dodatkowo metoda spowalniania pandemii COVID‑19.

Eliturbo UV‑ Light w pomieszczeniu użyteczności publicznej
Eliturbo UV-Light oczyszczają powietrze z m.in. bakterii i wirusów fot. ECOMAX

Serwis oraz konserwacja urządzeń Eliturbo oraz Eliturbo UV‑Light

Jak podaje producent Impresind urządzenia Eliturbo nie wymagają szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Serwisowanie występuje tylko w przypadku urządzeń Eliturbo UV‑Light, a sam poprawny serwis ogranicza się do:

 • umożliwienia ciągłej pracy urządzenia 24/7,
 • odkurzania wnętrza komory dezynfekującej po 6 miesiącach oraz wyczyszczeniu lamp UV,
 • odkurzania i wymiany lamp UV po 12 miesiącach (żywotność lamp to 9000 godzin).

źródło i zdjęcia: ECOMAX

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum