Jesteście ciekawi jakie innowacje pojawią się niebawem w kuchni? Odpowiedź przynoszą mediolańskie targi EuroCucina. Co dwa lata swoje premiery mają tu urządzenia, które niebawem pojawią się w naszych domach. Prezentowane są również koncepcje wybiegające w przyszłość i całkowicie zmieniające myślenie o kuchni. Wszystkie nowości wychodzą na przeciw stylowi życia współczesnych ludzi. Uwzględniają to jak mieszkamy, jak celebrujemy posiłki i dbamy o zdrowie; dostosowane są do szybkiego tempa życia i barku wolnego czasu. Tegoroczne nowości Franke innowacyjność właśnie stawiają na pierwszym miejscu. Najnowsze urządzenia szwajcarskiego producenta zaprojektowane zostały w sposób wydatnie podnoszący ich funkcjonalność, przy zachowaniu wysokich walorów estetycznych.
Nowa linia urządzeń
Zwiedzający EuroCucinę jako pierwsi mogli zobaczyć najnowszą linię urządzeń Maris Free, obejmującą: okap, piekarnik, płytę grzewczą i baterię. Urządzenia stworzył Dror Benshetrit, architekt i projektant mieszkający w Nowym Jorku, którego zainspirował trend powrotu do natury. W linii Maris Free wyrażają go owalne, organiczne i nieregularne kształty, kolory ziemi oraz różnorodność materiałów. Idee projektanta najlepiej demonstruje okap, który wykończony jest taflą ręcznie formowanego szkła. Jego pofalowana, przypominająca jezioro faktura, za każdym razem przyjmuje trochę inną formę, zatem nie znajdziemy dwóch identycznych egzemplarzy. Sposób sterowania urządzeniem może zaskakiwać, ponieważ panel jest zintegrowany z pofalowaną powierzchnią szkła. Z kolei charakter piekarnika Maris Free podkreślają detale, jak nieregularne formy pokręteł, przypominające kamienie; frezowany uchwyt oraz manualny minutnik. Model oferuje dziewięć funkcji, szeroki wachlarz możliwości pieczenia oraz czyszczenie hydrolityczne.
Okapy
Czy nowoczesna kuchnia może być przytulna? Przyjemną atmosferę wprowadzi do niej nowy okap Smart Deco dzięki swoim miękkim liniom i pastelowym kolorom. Model powstał głównie z myślą o młodych dynamicznych użytkownikach. Świetnie sprawdzi się w kuchniach otwartych na salon. Wyróżnia go aż siedem matowych kolorów wykończenia do wyboru, niezwykle wygodne sterowanie pokrętłem, cicha praca - zaledwie 48 dB w trybie podstawowym oraz możliwość mycia filtra aluminiowego w zmywarce. Model posiada oświetlenie ledowe. Warto podkreślić, że od czerwca tego roku wszystkie okapy z oferty Franke, będą dostępne z oświetleniem LED.
Kolejnym nowym okapem jest płaski model ścienny Impress. Okap zaprojektowany został, tak by dyskretnie integrował się z przestrzenią kuchni. Umożliwiają to jego gabaryty, a przede wszystkim niewielka głębokość urządzenia, uzyskana dzięki silnikowi Nautilius. Przedni panel jest uchylny, zatem okap pracuje efektywnie nad całą powierzchnią płyty grzewczej. Innowacyjny element wykonany jest z wtłaczanego w geometryczny wzór poliuretanu w sześciu kolorach wykończenia do wyboru. Nietypowo rozwiązany jest sposób sterowania okapem za pomocą przycisków umiejscowionych z boku urządzenia. Okap pomimo małych rozmiarów posiada klasę energetyczną A.
Okap Cloud unosi się nad płytą niczym chmura. Model jest wielofunkcyjnym i zaawansowanym technicznie urządzeniem. Za pomocą czujników wilgotności i zadymienia stale monitoruje warunki i optymalizuje swoją pracę. Sterowanie odbywa się za pomocą optycznego dotykowego panelu lub za pomocą aplikacji na smartfona, która dodatkowo monitoruje stan urządzenia i informuje np. o konieczności wymiany filtra.
Crystal to dekoracyjny okap ścienny wyposażony w kilka innowacji. Ten wyjątkowo wydajny model o mocy 700 m3/h w programie intensywnym, jest jednocześnie bardzo cichy. Powietrze jest zasysane krawędziowo, co pozwoliło na obniżenie jego głośności do zaledwie 57dB w trybie standardowym. Idealnie sprawdza się zatem w kuchniach otwartych. Okap posiada minutnik, co nie jest standardową funkcją. Ponadto, urządzenie co 60 minut automatycznie filtruje i odświeża powietrze w pomieszczaniu przez 10 minut – przy użyciu funkcji 24h. Crystal posiada charakterystyczny podwójny szklany panel z montowanym optycznym dotykowym modułem sterowania.
Płyta indukcyjna ze zintegrowanym okapem
Mythos 2gether jest urządzeniem typu dwa w jednym. Składa się z płyty indukcyjnej połączonej z wbudowanym okapem. Wydajny okap usuwa zapachy i cząstki tłuszczu bezpośrednio znad naczyń, zatem opary nie unoszą się i nie zanieczyszczają pomieszczeń. Wlot zlicowany jest z powierzchnią płyty, co umożliwia przesuwanie naczyń bez konieczności ich podnoszenia. Bezramkowa płyta indukcyjna z czarnym szkłem może być nakładana na blat lub nakładana na równo z blatem. Model oferuje automatyczne funkcje gotowania z optymalnymi ustawieniami mocy, np.: rozmrażanie (42°C), nagrzewanie (70°C) i gotowanie (94°C). Płyta oraz okap są obsługiwane za pomocą panelu dotykowego na szkle, a wszystkie elementy elektroniczne są wodoszczelne na wypadek zalania. Co więcej, model posiada najwyższą klasę energetyczną A+++, która rzadko spotykana jest w tego typu urządzeniach. Mythos 2gether pozwala oszczędzić miejsce w kuchni. Zyskujemy dla przechowywania cenną przestrzeń nad płytą grzewczą.
Akcesoria
Im więcej urządzeń kuchennych jest dostosowanych do siebie, tym łatwiej jest nam przygotowywać posiłki. Udowadnia to kolejna nowość Franke, czyli Box Center. Łączy on w jedną całość zlewozmywak i miejsce do przechowywania akcesoriów. A wygląda to następująco - obok głównej komory zlewozmywaka znajduje się druga mniejsza. Wsunięty jest w nią elegancki przybornik wykończony stalową ramką. W jego przegrodach znajdują się deski do krojenia, wkładka ociekowa i zestaw noży. Akcesoria idealnie pasują do komory głównej, dzięki temu jej przestrzeń staje się dodatkowym miejscem pracy. Zlewozmywak z modułem na akcesoria ma wymiar 86x51 cm i pasuje do standardowych dolnych szafek o szerokości 90 cm.
Blat Smart z okapem Cloud
Kuchnia na przestrzeni ostatnich lat przeszła spektakularną ewolucję i nabrała reprezentacyjnego charakteru. Dziś jest częścią salonu lub jadalni, w których skupia się życie rodzinne i przyjmujemy gości. Ale co przyniesie przyszłość? Przed nami z pewnością jeszcze większy rozwój technologii smart. Franke przewiduje to już dziś, prezentując innowacyjną koncepcję kuchennego blatu. Pod nazwą Blat Smart kryje się prawdziwe centrum dowodzenia. Dzięki pięciu trybom diametralnie zmieniane są funkcje blatu. Od miejsca przygotowania posiłków do bufetu wieczornego spotkania.
W trybie Kucharz można na blacie wyświetlić przepisy lub ustawić strefy podgrzewania talerzy. Zainstalowane jest w nim nawet urządzenie do gotowania na parze, wyposażone w wagę. W trybie Dzień Think Next Corner przeistacza się w domowe biuro. Strefy gotowania są zablokowane. Aktywna jest natomiast strefa utrzymania ciepła gorących napojów oraz bezprzewodowa ładowarka do urządzeń mobilnych. Noc z kolei włącza oświetlenie krawędzi i powierzchni, tworząc przyjemną atmosferę, a wszystkie funkcje są wyłączone lub w trybie gotowości. Tryb Impreza daje nam możliwość wyświetlania ulubionych teledysków i wprowadza do wnętrza indywidualnie dobrane nastrojowe oświetlenie. Cała powierzchnia staje się wówczas miejscem serwowania napojów i przekąsek. Z kolei dokładne sprzątanie ułatwia zoptymalizowane oświetlenie w trybie Czystość. Zamontowany nad blatem okap w kształcie chmury stale monitoruje jakość powietrza. Za pomocą projektora wyświetla na blacie przepisy, dodatkowo podpowiada co możemy ugotować ze składników, które mamy w domu. Okap sterowany jest przez aplikację na smartfona i przy bardzo wysokiej wydajności, jest jednym z najcichszych urządzeń w swojej klasie.
Sposób w jaki mieszkamy odzwierciedla to jak żyjemy. Zmiany te widoczne są najbardziej w kuchni. Jest ona coraz bardziej funkcjonalna, przede wszystkim za sprawą zaawansowanych, wielofunkcyjnych urządzeń. Kilka tego rodzaju nowości Franke niedługo pojawi się na rynku.
źródło i zdjęcia: Franke