PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Armatura instalacyjna

Zawory antyzamrożeniowe AAV do pomp ciepła typu monoblok

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2023-01-17

Przedstawiamy nowość w ofercie AFRISO: zawory antyzamrożeniowe AAV 100, AAV 300 stosowane w instalacjach grzewczych i chłodzących z powietrzną pompą ciepła typu monoblok.

Dlaczego zawór AAV jest potrzebny?

W systemach z powietrzną pompą ciepła typu monoblok zdarza się zanik cyrkulacji wody, np. przez awarię zasilania. Gdy sytuacja będzie mieć miejsce przy ujemnych temperaturach, może dojść do zamrożenia medium w instalacji. Medium zamienione w lód uszkodzi wymiennik w pompie ciepła i inne wrażliwe elementy instalacji. To oznacza nie tylko koszty, ale także brak ogrzewania domu w najbardziej potrzebnym momencie, czyli w samym środku mroźnej zimy.

Jak działa zawór AAV?

Zasada działania zaworu AAV opiera się na otwieraniu lub zamykaniu się wkładki termostatycznej. Jeżeli temperatura spadnie do 3℃ termostatyczna otwiera wypływ wody z instalacji. Kiedy temperatura medium w instalacji wzrośnie powyżej 4°C, element termostatyczny samoczynnie zamyka wypływ wody z instalacji.

Jak zbudowany jest zawór AAV?

Budowa zaworu AAV
Budowa zaworu AAV

Gdzie zamontować zawór AAV?

Zawór antyzamrożeniowy AAV montujemy pionowo, na przewodzie powrotnym i zasilającym w najzimniejszej części instalacji (pomiędzy ścianą budynku a zewnętrzną jednostką pompy ciepła). Warto także pamiętać o osłonieniu zaworów przed bezpośrednim wpływem warunków atmosferycznych.

Przykładowy schemat aplikacyjny zaworów AAV
Przykładowy schemat aplikacyjny zaworów AAV

Czego nie powinno się robić z zaworami AAV?

  • izolować termicznie zaworów AAV,
  • montować w pobliżu źródeł ciepła – mogą one negatywnie wpłynąć na jego pracę,
  • umieszczać zaworów AAV jeden nad drugim – najlepiej zachować minimum 10 cm odstępu w poziomie (w przeciwnym razie medium wypływające z górnego zaworu trafiałoby na dolny zawór, mogłoby zamarznąć i zablokować opróżnianie instalacji)
    montować zaworów bezpośrednio przy podłożu – warto zachować co najmniej 20 cm odstępu, żeby lód nie blokował odpływu wody z zaworu,
  • umieszczać żadnych odcinków z zasyfonowanym przebiegiem rur pomiędzy zaworem a jednostką zewnętrzną pompy ciepła – mogą zaburzyć wypływ medium z instalacji (nie do końca opróżnione rury, co oznacza brak ochrony przed zamarzaniem).

Rekomendujemy zabezpieczenie instalacji przed zanieczyszczeniami, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie zaworów. Pomogą w tym separator zanieczyszczeń ADS 180 oraz inhibitor korozji BCI.

źródło i zdjęcia: AFRISO