Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Klimatyzatory

Znalezione pozycje: 18
W przeciwieństwie do wentylacji klimatyzacja - nie jest absolutnie niezbędna. Jednak może znacznie podnieść komfort mieszkania w domu jednorodzinnym i warto przynajmniej rozważyć jej zastosowanie. Tym bardziej, że nie jest to już luksus dostępny tylko dla nielicznych. Czytaj więcej
Klimatyzatory
W przeciwieństwie do wentylacji klimatyzacja - nie jest absolutnie niezbędna. Jednak może znacznie podnieść komfort mieszkania w domu jednorodzinnym i warto przynajmniej rozważyć jej zastosowanie. Tym bardziej, że nie jest to już luksus dostępny tylko dla nielicznych.

Ponadto obecnie praktykowany sposób budowania - z dużymi przeszkleniami na nasłonecznionych elewacjach, z lekkich materiałów o niewielkiej zdolności do pochłaniania ciepła i z użytkowymi poddaszami - sprawia, że chłodzenie staje się wyraźnie bardziej potrzebne, niż w starych domach. To właśnie operacja słońca przez duże okna i drzwi tarasowe jest latem podstawowym źródłem niepożądanych zysków ciepła. Z tego względu powinny być one wyposażane w osłony przeciwsłoneczne, lecz nie zawsze to wystarcza.

Także popularne od lat poddasza użytkowe są szczególnie narażone na przegrzanie. Przede wszystkim dlatego, że typowe poddasze to na ogół lekka, szkieletowa konstrukcja, którą tworzy drewniana więźba dachowa oraz izolacja cieplna z wełny mineralnej.

RODZAJE KLIMATYZATORÓW

W domach jednorodzinnych stosuje się głównie trzy rodzaje klimatyzatorów. Monoblok to urządzenie przenośne, które w każdej chwili możemy przestawić z pokoju do pokoju. Działają jednak najmniej efektywnie, są głośne i wymagają wystawienia za okno wyrzucającej rozgrzane powietrze rury. A uchylone okno oznacza, że do wnętrza wnika więcej ciepła. Z tych względów są to urządzenia do sporadycznego użytku, w czasie największych upałów.

Split składa się z 2 modułów - jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Łączą je jedynie cienkie rurki i przewody elektryczne. Chłodzą znacznie skuteczniej niż monobloki i są od nich bardziej energooszczędne. Wszystkie głośne elementy znajdują się ponadto w jednostce zewnętrznej. Montuje się je na stałe, więc jeżeli zechcemy chłodzić kilka wnętrz, klimatyzator trzeba założyć w każdym z nich. Multi split przypomina klimatyzatory split, lecz z jednostką zewnętrzną łączy się kilka wewnętrznych. Przy tym włączamy je i ustawiamy temperaturę na każdym indywidualnie.

Zasadniczą zaletą jest fakt, że zamiast kilku klimatyzatorów na elewacji - mamy jeden.

FUNKCJE DODATKOWE KLIMATYZATORÓW

Dawno już minęły czasy, gdy jedynym zadaniem klimatyzatorów było chłodzenie powietrza. Ponadto każdy klimatyzator osusza powietrze, bo wykroplenie się pary wodnej z powietrza jest ubocznym skutkiem jego ochłodzenia. Dlatego niektóre urządzenia mają funkcję jego nawilżania.

Współczesne klimatyzatory to głównie urządzenia inwerterowe. Oznacza to, że ich sprężarka może pracować z mocą mniejszą niż nominalna. Dostosowuje się dzięki temu do zmiennego rzeczywistego zapotrzebowania na chłód. Przy czym komfort jest wyższy, bo klimatyzator działa w sposób ciągły, utrzymując dokładnie taką temperaturę, jaką nastawiliśmy. Inaczej w okresach niedużego zapotrzebowania na chłodzenie pracowałby on cyklicznie - szybkie ochłodzenie, następnie przerwa w pracy i znów intensywne chłodzenie.

Powszechnie też klimatyzatory mogą funkcjonować w trybie grzania. Obieg zostaje wówczas odwrócony, a urządzenia działa jak pompa ciepła typu powietrze/powietrze. Jednak nie wszystkie klimatyzatory mogą tak pracować przy ujemnej temperaturze. Będziemy więc mieć albo jedynie dogrzewanie ciepłym powietrzem wiosną i jesienią, albo nawet pełnoprawny system grzewczy, który szczególnie w domach o niskich stratach ciepła zastępuje tradycyjną instalację c.o. Niektóre klimatyzatory potrafią także oczyszczać powietrze. To cecha wyjątkowo ważna dla alergików. Chociaż należy przestrzec, że skuteczność tego procesu może być bardzo różna. Dlatego przed zakupem sprawdźmy, co nasz klimatyzator będzie w stanie wyeliminować z powietrza. Zaawansowane sterowanie to nie tylko kwestia wygody, ale i kosztów eksploatacji. Przy czym zaawansowane wcale nie musi oznaczać skomplikowane dla użytkownika.

Przeciwnie, współczesne klimatyzatory mogą mieć czujniki pozwalające bez naszej ingerencji ustalić, w której części pomieszczenia jest najcieplej i tam skierować strugę zimnego powietrza. Zadbają przy tym o to, by nie trafiała bezpośrednio na ludzi, a klimatyzator wyłączył się lub przeszedł w bardziej oszczędny tryb pracy, gdy wyjdziemy z pokoju.

Jarosław Antkiewicz

Ostatnio dodane produkty
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum