Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Klimatyzatory

Ostatnio dodane produkty
Klimatyzatory
W budownictwie jednorodzinnemu stosuje się przede wszystkim urządzenia typu split, rzadziej przenośne, tzw. monoblokowe. Te pierwsze składają się z dwóch części – montowanej w pomieszczeniu jednostki wewnętrznej (znajduje się w niej parownik, filtry i wentylator) i umieszczanej na zewnątrz drugiej jednostki, która mieści sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny.

To właśnie te elementy są głównym źródłem hałasu. Oddalone od pomieszczeń mieszkalnych nie są jednak uciążliwe dla domowników. Obie jednostki połączone są cienkimi, elastycznymi rurkami, którymi przepływa czynnik chłodniczy. Monobloki są w porównaniu z nimi o wiele głośniejsze (wszystkie elementy w jednej mieszczą się obudowie) i mniej wydajne. W ich przypadku ustawiamy sprzęt w chłodzonym pomieszczeniu, a na zewnątrz, zwykle przez uchylone okno, wyciągamy koniec rury o dużej średnicy. To ona wyrzuca rozgrzane powietrze. Takie klimatyzatory przeznaczone są raczej do sporadycznego użytku, a ich zaletą jest możliwość przenoszenia i niska cena.

Głównym zadaniem klimatyzacji jest ochładzanie powietrza w letnie dni, ale nowoczesne jednostki wyposażone są też w inne przydatne funkcje, np.:

  • ogrzewanie,
  • oczyszczanie powietrza z pyłków, bakterii, kurzu; neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów, dymu tytoniowego itp.,
  • odświeżanie dodatkowym tlenem,
  • jonizacja,
  • nawilżanie,
  • osuszanie.
Klimatyzator Iglotech QA 2013 Ambiente Nero fot. Iglotech
Klimatyzator Iglotech QA 2013 Ambiente Nero fot. Iglotech

Czym się kierować przy wyborze klimatyzatora?

Bogata oferta rynkowa nie ułatwia wyboru klimatyzatora. W sprzedaży są urządzenia różniące się m.in. budową (kompakt, split i multi split), miejscem montażu (ścienne, sufitowo-przypodłogowe, kasetowe i kanałowe), a także mocą chłodniczą. Parametr ten podawany jest w kW – im moc jest większa, tym klimatyzator skuteczniej chłodzi.

Samodzielne dobranie klimatyzatora pod względem mocy nie jest jednak proste. W teorii 100 W mocy chłodniczej powinno przypadać na 1 m² pomieszczenia, co oznacza, że do ochłodzenia wnętrza o powierzchni 20–30 m² powinien wystarczyć klimatyzator typu split o mocy 2–3 kW. W praktyce pod uwagę należy wziąć nie tylko powierzchnię, ale też wysokość wnętrz, wielkość przeszkleń, ich orientację względem stron świata czy rodzaj osłon przeciwsłonecznych. Najlepiej więc przy wyborze skorzystać z pomocy fachowca. Z uwzględnieniem podobnych czynników dobiera się moc grzewczą urządzenia, choć w tym przypadku potrzebna będzie nieco większa jej wartość (standard to 3–7 kW).

Innym istotnym parametrem jest efektywność pracy klimatyzatora. Podobnie jak inne urządzenia AGD, modele chłodzące oferowane są w różnych klasach energetycznych – A, B, C, D. Najmniej energii zużywają produkty klasy A, oznaczone dodatkowo trzema "plusami" (A+++). Mniej efektywne są klimatyzatory klasy A++, następnie A+, A, B itd. Klasy energetyczne podaje się oddzielnie dla chłodzenia i grzania.

Pod uwagę należy wziąć również dopuszczalną temperaturę zewnętrzną, przy jakiej może pracować klimatyzator. To szczególnie ważne, gdy urządzenie będziemy wykorzystywać do ogrzewania pomieszczeń.

Inny ważny parametr to poziom głośności, a dokładniej poziom ciśnienia akustycznego. Jest podawany w jednostkach dB – im wyższa wartość, tym model pracuje głośniej. Akceptowalny poziom hałasu we wnętrzach to ok. 25 dB.

Podobnie jak przy zakupie innych urządzeń, warto też wziąć pod uwagę estetykę klimatyzatora, jego producenta, jak również długość gwarancji, jaką objęty jest wyrób.

Ile kosztują klimatyzatory?

Ceny markowych klimatyzatorów wahają się od ok. 1 tys. do nawet ponad 10 tys. zł.