Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Klimatyzatory

Jak najskuteczniej wykorzystywać klimatyzację?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Z klimatyzatora, jak z każdego innego urządzenia pobierającego energię elektryczną, należy nauczyć się korzystać w ekonomiczny sposób. Jeżeli chcemy jak najmniej odczuć koszty schładzania mieszkania podczas upałów, musimy wiedzieć, jak poprawnie ustawić pracę klimatyzacji.

Jaką temperaturę powinniśmy ustawić na klimatyzatorze?

Największy komfort odczuwamy wtedy, gdy temperatura powietrza wynosi między 22 a 25°C, a wilgotność między 40 a 60%. Właśnie takie warunki możemy jak najbardziej osiągnąć dzięki klimatyzacji. Nowoczesne klimatyzatory mają programatory, dbające o utrzymanie zadanej temperatury powietrza. My ustawiamy 23°C, a zadaniem urządzenia jest zadbanie o jej utrzymanie. Istotna jest również różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym oraz powietrzem na zewnątrz. Najlepiej, by nie było to więcej niż 7°C - ponieważ przy większych różnicach łatwo o przeziębienie.

Jeżeli chodzi o wilgotności powietrza, to możemy ją kontrolować montując w pomieszczeniu np. termometr z czujnikiem wilgotności (domowa stacja pogodowa). Generalnie klimatyzacja osusza powietrze, co latem jest na ogół wskazane. Ponieważ przy dużej wilgotności może się wydawać, że jest jeszcze cieplej, bywa, że jest nam duszno i ciężej się oddycha. Na ustawieniach klimatyzatora funkcję osuszania można włączyć przyciskiem oznaczonym symbolem kropelki/kropelek.

Najbardziej ekonomiczny stopień nawiewu

Powinniśmy zadbać, by nie powstawały przeciągi oraz zbyt silne podmuchy powietrza. Kierunek nadmuchu powinien być tak skierowany, by chłodne powietrze nie leciało prosto na nas (szczególnie nie powinno być skierowane na twarz lub na plecy). Ustawmy prędkość nawiewu taką, przy będziemy czuć się komfortowo. W większości modeli do wyboru są trzy prędkości pracy wentylatora. Urządzenia z funkcją auto same dobierają najlepsze ustawienia intensywności pracy.  

Daikin oferuje klimatyzatory, które ochronią nas przed dyskomfortem. Mowa tu o modelach z 2-obszarowym czujnikiem wykrywania ruchu. Jak działają? Powietrze jest kierowane do innej strefy a nie do tej, w której w danym momencie nie znajdują się ludzie. Kiedy nikogo nie ma, klimatyzacja automatycznie przełącza się na tryb energooszczędny. Taką funkcję mają m.in. klimatyzatory Emura oraz Ururu Sarara.

W jakisposób obniżyć koszty chłodzenia mieszkania?

Najistotniejszym rozwiązaniem jest sensowne ustawianie temperatury - czyli jeszcze raz podkreślmy - wystarczy jeśli w pomieszczeniu utrzymamy między 22 a 25°C. Poza tym należy pamiętać, by:

  • zamykać wszystkie okna w pomieszczeniu, gdzie pracuje urządzenie;
  • zamknąć drzwi do chłodzonego pokoju, jeżeli pozostałe wnętrza nie mają klimatyzacji;
  • wyłączać klimatyzator, gdy przez dłuższy czas nikogo nie ma w domu czy biurze;
  • osłaniać okna roletami czy zasłonami, by nie nagrzewało się wnętrze;
  • w nocy korzystajmy z trybu cichej pracy wentylatora i nie ustawiajmy zbyt niskiej temperatury;
  • regularnie wykonujmy przeglądy, które mogą wykryć nieprawidłowości, np. rozszczelnienie układu czynnika chłodniczego, co wpływa na zwiększenie poboru prądu.

Jak rozpoznać energooszczędny klimatyzator

Najbardziej energooszczędne klimatyzatory mają klasę A+++ - to najwyższa klasa. Im niższej klasy jest urządzenie, tym więcej prądu zużywa. Urządzenia typu split mają najczęściej klasę od A do A+++.źródło i zdjęcie: Daikin

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum