PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Klimatyzatory

Jak klimatyzacja wpływa na wilgotność powietrza w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jakość powietrza w w miejscu, w którym przebywamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a jego wilgotność przekłada się na odczuwaną przez nas temperaturę i na ilość alergenów, które pojawiają się w powietrzu. Jak zadbać o optymalną wilgotność powietrza i jak wpływa na nią klimatyzacja?

Wielu osobom klimatyzacja kojarzy się przede wszystkim z miesiącami letnimi. Pozwala wtedy na skuteczną walkę ze skutkami upału, a praca w pomieszczeniu, które nie jest w nią wyposażone, potrafi być prawdziwą udręką.

Współczesne klimatyzatory to jednak urządzenia, które nie tylko chłodzą powietrze, ale też je ogrzewają. Klimatyzatory mogą też służyć do walki z uporczywą wilgocią oraz dbać o czystość powietrza w naszym domu. Mają zastosowanie przez cały rok.

Multi Split
Urządzenie Multi Split, które chłodzi i ogrzewa do pięciu pomieszczeń - do jednej jednostki zewnętrznej można przyłączyć aż pięć jednostek wewnętrznych dowolnego typoszeregu lub stylu

Stwórz dobry mikroklimat wokół siebie

Wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma nie tylko temperatura otaczającego nas powietrza, ale też jego wilgotność i czystość. Wszystkie te czynniki składają się na jakość powietrza w domu lub w biurze, która ma bezpośredni wpływ efektywność naszej pracy.

Odpowiednia temperatura dla człowieka w miesiącach letnich wynosi 23-24ºC przy ok. 50% wilgotności. Może ją zapewnić tylko odpowiednia klimatyzacja do domu.

Przy dużych upałach nie należy jednak zbytnio przesadzać z mocą chłodzenia. Nie powinniśmy ustawiać naszej klimatyzacji domowej na zbyt niską temperaturę. Przekroczenie różnicy 6-7ºC między temperaturą na zewnątrz a tą, która panuje w naszym domu, może odbić się na naszym zdrowiu. Łatwo wtedy o choroby układu oddechowego.

Jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury?

Nie tylko sama temperatura ma wpływ na odczuwany upał lub mróz. Bardzo istotna jest również wilgotność otaczającego nas powietrza - im jest mniejsza, tym lepiej znosimy skwar i lepiej funkcjonujemy.

W miesiącach zimowych niska wilgotność pozwala lepiej radzić sobie z mrozami - odczuwalna temperatura jest wtedy wyższa niż przy wysokiej wilgotności.

Dobry klimat w domu
Wilgotność powietrza i jego czystość wpływają m.in. na efektywność naszej pracy w domu lub w biurze, a także na dobry i zdrowy sen

Jak klimatyzacja wpływa na wilgotność powietrza?

Klimatyzacja wpływa na wilgotność powietrza w domu, w którym jest zainstalowana. Schładzanie powietrza jest związane z wykraplaniem pary wodnej z jego składu. Powoduje to spadek jego wilgotności.

Zjawisko to nie musi wiązać się z przesuszeniem powietrza. Pamiętajmy, że okresem wzmożonej pracy klimatyzatorów są miesiące letnie. W tym czasie, w wyniku częstych opadów, a także problemów z wentylacją, wilgoć jest częstym problemem w naszych domach. Klimatyzator jest skutecznym narzędziem do walki z nią.

Gdy problemy z przesuszeniem powietrza występują w naszym domu, warto zaopatrzyć się w urządzenie pozwalające na regulację wilgotności. Klimatyzator pobiera z powietrza optymalną ilość wilgoci i nie pozwala na niekorzystny spadek jego parametrów, a w konsekwencji - na przesuszenie powietrza.

Wybierz odpowiedni klimatyzator

Odpowiedni system klimatyzacji do domu powinien mieć stałe, kluczowe parametry. Bardzo ważne jest dobranie mocy urządzenia do powierzchni, w której będzie pracował klimatyzator, tak by był w stanie efektywnie spełniać swoje zadanie.

Najlepszym rozwiązaniem będą klimatyzacje domowe o odpowiedniej klasie energetycznej. Urządzenia A+++ pozwolą na wymierną oszczędność na energii elektrycznej. Wybór takiego urządzenia to również oznaka troski o klimat naszej planety.

Firma DAIKIN ma w swojej ofercie takie właśnie klimatyzatory. Warto rozważyć kupno modelu, który skutecznie zwalcza alergeny zawarte w powietrzu - zwłaszcza, jeśli jesteśmy alergikami.

Inteligentny system pobierania wilgoci pomoże nam pozbyć się ewentualnych problemów, które mogłyby wystąpić. Wygląd i walory estetyczne, na jakie się zdecydujemy, to już sprawa indywidualna.

Źródło i zdjęcia: Daikin Airconditioning Poland

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum