Rekuperatory

Ostatnio dodane produkty
Rekuperatory
Sprawny system wentylacyjny to ważny element każdego budynku. Aby zapewnić świeże i czyste powietrze przez całą dobę, coraz więcej właścicieli domów montuje wentylację mechaniczną z rekuperatorem.
Rekuperator OXYinside fot. Rekuperatory.pl (Roha)
Rekuperator OXYinside fot. Rekuperatory.pl (Roha)

Jak działa rekuperacja?

Działanie centrali z odzyskiem ciepła polega na wykorzystaniu zużytego, ciepłego powietrza, do ogrzania świeżego, dostarczanego z zewnątrz.

Kluczowym elementem urządzenia jest wymiennik ciepła, czyli rekuperator, w którym powietrze trafiające do domu ogrzewa się od usuwanego. Przepływy powietrza przez wymiennik oraz w całej instalacji wymuszają wentylatory – nawiewny i wywiewny. Bardzo istotne są filtry oczyszczające powietrze. Dzięki usunięciu np. pyłków roślin, zwiększa się komfort mieszkania. To ważne szczególnie dla alergików. Regulacja intensywności wymiany powietrza odbywa się za pomocą sterownika.

Wszystkie elementy umieszczone są w obudowie. Mimo że jest ona zaizolowana, ze względu na dość głośną pracę centralę należy zamontować z dala od pomieszczeń, w których chcemy zachować ciszę. Najczęściej umieszcza się ją na strychu, w piwnicy, w pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu. Ważne, by kanały, którymi centrala będzie połączona ze wszystkimi wentylowanymi pomieszczeniami oraz z czerpnią i wyrzutnią powietrza, były możliwie krótkie i miały prosty przebieg. Dzięki temu opór powietrza będzie mniejszy, co podwyższy sprawność instalacji.

Rekuperator fot. Istpol
Rekuperator fot. Istpol

Typy wymienników ciepła

W zależności od budowy, a dokładnie od układu kanałów, wyróżnia się następujące typy wymienników:

  • przeciwprądowe – są obecnie najczęściej stosowane. Charakteryzują się tym, że strumienie powietrza płyną równolegle w przeciwnych kierunkach. Ich zaletą jest wysoka sprawność odzysku, dochodząca do 90%. Wadą – duże opory przepływu i trudność czyszczenia;
  • krzyżowe – w tego typu konstrukcjach kanały z wywiewanym (ciepłym) i nawiewanym (zimnym) powietrzem ustawione są prostopadle. Ich atutem jest prosta budowa, niższa w porównaniu do wymienników przeciwprądowych cena i łatwość czyszczenia. Do wad należy zaliczyć niższą sprawność, choć idzie ona w parze z niskimi oporami przepływu. Sposobem na jej podniesienie jest zastosowanie dwóch ułożonych szeregowo wymienników. Ponieważ wymienniki przeciwprądowe i krzyżowe są podatne na szronienie (może to skutkować brakiem przepływu przez wymiennik powietrza usuwanego z budynku), trzeba je zabezpieczyć montując grzałkę elektryczną. Innym sposobem jest zastosowanie wspomnianego już gruntownego wymiennika ciepła;
  • obrotowe – mają kształt walca z kanałami biegnącymi równolegle do jego osi, który obraca się i tymi samymi kanałami przepływa naprzemiennie ciepłe powietrze usuwane i chłodne nawiewane. Ich zaletą, podobnie jak wymienników przeciwprądowych, jest wysoka sprawność odzysku ciepła (przekraczająca nawet 90%) i możliwość odzysku wilgoci. Innym atutem jest odporność na szronienie, nawet w bardzo niskiej temperaturze. Niestety, zapłacimy za nie więcej niż za pozostałe typy. Wadą jest też możliwość mieszania się strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego.

Ile kosztuje rekuperator?

Ceny najtańszych central wentylacyjnych zaczynają się od 3–4 tys. zł. Bardziej zaawansowane rekuperatory kosztują nawet 20 tys. zł.