Wentylacja a wilgotność powietrza - pełen komfort w sezonie grzewczym

Choć wentylacja najczęściej kojarzy się z sezonem letnim, jest ona niezwykle ważna o każdej porze roku. Także zimą, kiedy sztucznie ogrzewane powietrze ma niski stopień wilgotności.

Wentylacja a wilgotność powietrza - pełen komfort w sezonie grzewczym
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła MISTRAL 
Dane kontaktowe:
77 440 44 96
Posiłkowa 4a, Dąbrówka Górna 47-30 Krapkowice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jaka jest zależność między stanem powietrza zewnętrznego, a trafiającym do domu przewodami wentylacyjnymi? Jest ona bardzo duża, ale umiejętnie dopasowany system wentylacji pozwoli zapewnić we wnętrzu domu komfortowe warunki niezależnie od pory roku.

System rekuperacji połączony z gruntowym wymiennikiem ciepła to klucz do stworzenia komfortowych warunków w domu. Wszystko to dzięki ciągłej wymianie powietrza na nowe, co zapewnia między innymi optymalny poziom wilgotności względnej i wyklucza ryzyko rozwoju bakterii i grzybów zagrażających konstrukcji budynku i zdrowiu mieszkańców.

Wykorzystanie takiej instalacji nie tylko wpływa na zmniejszenie energochłonności budynku, ale stanowi też jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań z zakresu wentylacji.

Wilgotność powietrza a komfort domowników

Dla dobrego samopoczucia utrzymanie wilgotności względnej powietrza musi być na poziomie około 50% to. Jest to trudne w zimnych miesiącach, kiedy sztuczne ogrzewanie powietrza powoduje ogromny spadek jego wilgotności. Dlatego wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wiele osób decyduje się na kupno urządzeń nawilżających powietrze.

Dlaczego utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza jest tak ważne? Przede wszystkim zbyt suche powietrze wzmaga poczucie chłodu, ponieważ sprzyja ono parowaniu wody, co dotyczy również ludzkiego organizmu. Parowanie, z punktu fizjologicznego, ochładza organizm, co chroni ludzi między innymi przed wysokimi temperaturami latem. Zimą obniżenie wilgotności powietrza wymaga paradoksalnie mocniejszego ogrzewania pomieszczeń, a to przyczyni się do jeszcze większego przesuszenia.

Poza poczuciem chłodu, zbyt suche powietrze podrażnia oczy, skórę oraz błony śluzowe. Szczególnie odczuwalne jest to w sezonie zimowym, gdy powietrze doprowadzane z zewnątrz ogrzane do temperatury pokojowej cechuje się niższą wilgotnością względną. Jednak to nie sama wentylacja wysusza powietrze, a prawa fizyki. Z tego też powodu jednym z głównych problemów zimą jest nie chłód, a zbyt suche powietrze w pomieszczeniach.

GWC firmy Pro-Vent poprawi wilgotność powietrza

Należy pamiętać, że główną przyczyną wpływającą na spadek wilgotności powietrza zimą są warunki klimatyczne. Powietrze doprowadzane do domu ma także parametry typowe dla powietrza zewnętrznego, podlegajace wahaniom w zależności od pory roku, dnia, czy pogody. Idealnie dobrana instalacja wentylacyjna w dużym stopniu zniweluje ten problem.

Gruntowy wymiennik ciepła ma na celu zapewnić komfortowe warunki w każdym z domowych wnętrz, ogrzewając napływające z zewnątrz powietrze zimą i chłodząc je latem. GWC, w przeciwieństwie do innych systemów ogrzewania, w naturalny sposób oczyszcza powietrze i jednocześnie reguluje stopień jego wilgotności. Dzięki tym dążeniom do równowagi redukowana jest również obecność bakterii (o 86%) oraz grzybów (o 97%) w powietrzu. Aby mieć w domu niemal idealnie czyste powietrze, warto doposażyć system w dodatkowe filtry.

Warto pamiętać o tym, że im czystsze powietrze przenikać będzie do instalacji, tym większym komfortem będą cieszyć się mieszkańcy. O ile nie mamy wpływu na obecność drobin unoszących się w środowisku zewnętrznym, o tyle możemy stworzyć dla nich skuteczną barierę. Podstawową sprawą, dbającą o czystość przewodów i, co za tym idzie, pobieranie czystszego powietrza, jest montaż filtra na czerpni terenowej. Dodatkową opcją jest także dodanie do instalacji filtra antysmogowego CLEAN R, wyłapującego drobiny nawet o średnicy 1 μm i redukującego zawartość pyłów zawieszonych na poziomie aż 99,98% - mówi Magdalena Skórska, ekspert firmy Pro-Vent.

Jak każdy system, aby rekuperacja połączona z GWC spełniała jak najlepiej swoje zadanie, należy zwrócić uwagę na każdy z jego elementów – począwszy od części, a na ich montażu skończywszy. Bardzo ważne jest, by wykorzystać tylko elementy przewidziane do tego celu przez producenta. Tańsze zamienniki mogą przynieść chwilową korzyść pod postacią zmniejszenia kosztów, ale zwiększają ryzyko awarii całego systemu. Niweczy to też zasadność instalacji, powodując spadek jakości doprowadzonego do domu powietrza.

 

źródło: Pro-Vent